To była fatalna zima dla górnictwa oraz wszystkich związanych z tą branżą. Wysokie temperatury sprawiły, że kupców na węgiel było jak na lekarstwo. Jak ocenia Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla, zarówno indywidualni odbiorcy, jak też ciepłownictwo ograniczyli swoje zapotrzebowanie o blisko 1/3.
- Dziś na składach mamy niesprzedany węgiel z listopada-grudnia i to w ilościach porównywalnych z miesięcznym wydobyciem wszystkich kopalń. On będzie miał szansę na sprzedaż dopiero przed następnym sezonem - mówi Gorszanów.
CZYTAJ KONIECZNIE:
WROŃSKI: KOPALNIE MOGĄ TERAZ WALCZYĆ TYLKO CENĄ
Kraków już zrezygnował. Mniej weźmie Warszawa?
Tyle że potencjalnych kupców będzie coraz mniej i to niezależnie od tego, jaka pogoda będzie panować za oknem. Niedawno decyzję o pożegnaniu się z węglem podjęły władze Krakowa, argumentując to troską o stan powietrza w mieście. Wszystko wskazuje na to, że znacznie mniej tego surowca będzie trafiać również do Warszawy. Jak poinformowała agencja Newseria, firma PGNiG Termika, właściciel kilku elektrociepłowni i zarazem największy dostawca ciepła dla stolicy, zapowiada stopniowe zastępowanie węgla kamiennego gazem.
Nie ma miejsca na węgiel. Nawet ten ekologiczny
Dowodów potwierdzających taką tendencję nie trzeba jednak szukać daleko w Polsce. Bez trudu można znaleźć je także w naszym regionie. Do pożegnania się z węglem zachęcają samorządy oraz instytucje państwowe. I - co istotne - wspierają swe zachęty konkretną gotówką. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce wydać 53 mln złotych na skierowany do przedsiębiorstw z branży ciepłowniczej program modernizacji i wymiany źródeł ciepła. To samo odbywa się zresztą na poziomie gmin.
Tylko same Katowice na likwidację starych pieców węglowych wydają rocznie 3 miliony złotych. Jak mówi Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego magistratu, z takich dotacji korzysta kilkaset osób rocznie, z czego około 90 procent stawia na gaz albo kotły na ekogroszek.
- Te dwie opcje rozkładają się mniej więcej po połowie - mówi Jarząbek.
Podobne programy działają od lat także w innych śląskich miastach. Teoretycznie nie muszą one czynić krzywdy górnictwu, bo przecież w miejsce starego pieca węglowego można wstawić nowy piec na to samo paliwo. W praktyce jednak pożegnanie ze starym piecem często oznacza również pożegnanie z węglem.
W Rybniku urzędnicy uzależnili wysokość dotacji od "efektu ekologicznego" takiej wymiany, wprowadzając jednocześnie ocenę punktową inwestycji. Najwyżej została oceniona wymiana pieca węglowego na centralne ogrzewanie lub ogrzewanie elektryczne. Kolejne miejsca w klasyfikacji zajęły: ogrzewanie gazowe, montaż kotła olejowego, kominka z systemem rozprowadzania ciepła i dopiero na piątym miejscu znalazła się instalacja ekologicznego kotła na paliwo stałe (decydujący się na takie rozwiązane otrzymają zaledwie 5o ze 100 możliwych do zdobycia punktów).
- Gminy tworzą programy walki z niską emisją, w których nie ma jednak miejsca na węgiel. I to nawet ten ekologiczny - komentuje Gorszanów.
Palić można gazem, olejem, a nawet śmieciami
Trzeba przyznać, że chcący pożegnać się z węglem mają w czym wybierać, a rozwój nowych technologii w ciepłownictwie sprawia, że ów wybór będzie jeszcze większy. Coraz częściej można usłyszeć o produkcji ciepła ze spalania odpadów (tylko społeczny sprzeciw wobec takich instalacji sprawia, że nie stało się to jeszcze czymś normalnym).
Ciepło pochodzące ze spalania alternatywnego wobec węgla paliwa oferują także ciepłownie działające w ramach spółek górniczych.
Kilka tygodni temu Zakład Energetyki Cieplnej (spółka-córka KHW) uruchomił instalację spalania metanu przy kopalni Wujek ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej (gaz i tak musi być odprowadzany z dołu, by poprawić bezpieczeństwo pracujących tam górników). To kolejny taki obiekt działający w ramach koncernu - jeszcze w tym roku cztery takie instalacje mają zaopatrywać w ciepło z metanu 5 tysięcy mieszkań. Podobnie dzieje się zresztą w Kompanii Węglowej - w jej przypadku metan wystarcza na ogrzanie 11 tysięcy mieszkań.
Czy węgiel będzie nadal ogrzewał nasze domy? NAPISZ KOMENTARZ
*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?