Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy z Tauronu oddali ponad 320 litrów krwi. "Wiem, że szczególnie teraz taka pomoc jest potrzebna"

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Górnicy oddali ponad 320 litrów krwi
Górnicy oddali ponad 320 litrów krwi Tauron
Tylko w 2020 roku górnicy z grupy Tauron oddali ponad 320 litrów krwi. Akcje krwiodawstwa są organizowane w zakładach górniczych od lat. - Wiem, że szczególnie teraz taka pomoc jest potrzebna - mówi Daniel Grochal, górnik z ZG Janina.

Od początku pandemii COVID-19 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach systematycznie alarmuje o brakach w banku krwi.

Do tej pory była ona wyjątkowo potrzebna ofiarom wypadków, ale też podczas planowych operacji. Zapotrzebowanie w ostatnich miesiącach zwiększyło się, ponieważ osocze ozdrowieńców, których organizmy wytworzyły już przeciwciała dla wirusa SARS-CoV-2, pomaga w leczeniu osób wymagających hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.

Na apel RCKiK odpowiedzieli górnicy z zakładów Janina, Sobieski oraz Brzeszcze, które należą do grupy Tauron. Podczas 15 zorganizowanych w 2020 roku zbiórek oddali ponad 320 litrów krwi.

- Do oddawania krwi skłoniła mnie przed laty chęć niesienia pomocy choremu na białaczkę bratu. Do dziś pozostaję aktywnym krwiodawcą, bo uważam, że tak trzeba. W ciągu 15 lat oddałem ponad 27 litrów krwi. Jestem też potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Wiem, że szczególnie teraz taka pomoc jest potrzebna - mówi Daniel Grochal, górnik z ZG Janina.

- Ciężka, zespołowa praca pod ziemią kształtuje wśród górników poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka i chęć niesienia pomocy. Idea dzielenia się krwią dla ratowania ludzkiego życia jest więc bliska górnikom, szczególnie w czasie, który wymaga takich prospołecznych postaw - uważa Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Musisz to wiedzieć

Akcje krwiodawstwa w zakładach górniczych Tauronu to swego rodzaju tradycja, ponieważ w każdym z nich działa Klub Honorowych Dawców Krwi. Jak informuje spółka, zebrana krew trafia do najbardziej potrzebujących z placówek medycznych w województwie śląskim i małopolskim. W tym roku w zakładach Taurona odbędzie się jeszcze 5 zbiórek.

- Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach jej oddawania stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku. Wstępnej kwalifikacji poddawani są wszyscy uczestnicy. Obejmuje ona wypełnienie ankiety, dezynfekcję rąk i zmierzenie temperatury. Personel jest wyposażony w środki ochrony osobistej. W trosce o bezpieczeństwo krwiodawców wszyscy muszą również zachowywać między sobą wymagany dystans dwóch metrów - wyjaśnia Dariusz Piechowicz, organizator zbiórek w ZG Sobieski z ramienia NSZZ Solidarność.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera