Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Łamanie szkodliwych stereotypów wokół wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Konferencja poświęcona idei ogranizacji

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
Jak sami twierdzą, ich spotkania "nie są sposobem na nie picie, tylko na szczęśliwe życie". Mowa o wspólnocie Anonimowych Alkoholików, która od 50. lat działa w wielu regionach naszego kraju i pomaga wszystkim tym, którzy podjęli walkę z nałogiem. W środę, 17 kwietnia, w Qubus Hotel w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, gdzie próbowano raz na zawsze rozprawić się ze stereotypami, które narosły wokół wspólnoty.

Celem zorganizowania konferencji prasowej w katowickim hotelu było przypomnienie opinii publicznej głównych celów wspólnoty AA, którą od lat na całym świecie tworzą osoby uzależnione od alkoholu i ludzie, które towarzyszą im podczas wychodzenia ze szponów nałogu. Istotnym punktem programu było poruszenie ważnych i szkodliwych kwestii dotyczących stereotypów związanych z działalnością Anonimowych Alkoholików.

- Główne stereotypy dotyczą tego, że wspólnota jest postrzegana jako wspólnota religijna, wyznaniowa, niektórzy nawet nazywają ją sektą, ponieważ w naszych działaniach pada niejednokrotnie słowo "Bóg", osoby uzależnione odwołują się do siły wyższej, jakkolwiek ją pojmują. I to jest jeden ze stereotypów, że trzeba być osobą wierzącą, najlepiej w Boga chrześcijańskiego, aby być członkiem wspólnoty. A wspólnota nie wymaga przynależności do żadnej wiary czy religii - wyjaśnia Andrzej Bujkowski, psycholog, specjalista od terapii uzależnień, który zawodowo zajmuje się pomaganiem osobom uzależnionym od alkoholu i narkotyków w warunkach izolacji penitencjarnej.

Na tym nie kończy się zakres nieprawdziwych twierdzeń, które narosły wokół spotkań AA. Jak twierdzi Andrzej Bujkowski, inne dotyczą kwestii finansowania działań wspólnoty.

- Wspólnota jest niezależna, funkcjonuje odrębnie od wszelakich instytucji, osób prywatnych, fizycznych firm. Utrzymuje się sama z dobrowolnych datków - podkreśla Andrzej Bujkowski.

W czasie konferencji podkreślano, że jedynym warunkiem uczestnictwa w spotkaniach AA jest chęć uwolnienia się od nałogu alkoholowego. Co ważne, osoby które potrzebują pomocy nie są odnotowywane w żadnych rejestrach czy bazach danych. Anonimowość, w całym jej zakresie, jest podstawą działań wspólnoty. Pomoc niesiona jest wszystkim potrzebującym, niezależnie od wyznania, poglądów, grup społecznych i zawodowych, etc.

- Wspólnota Anonimowych Alkoholików jest otwarta na wszystkie osoby, które chcą do niej wstąpić i szukają sposobu i rozwiązania na swój problem, czyli swój alkoholizm. Wspólnota AA nie stawia żadnych warunków uczestnictwa czy przyjęcia. Jedynym warunkiem jest chęć zaprzestania picia - dodaje Andrzej Bujkowski.

Dwanaście Kroków i Tradycji Anonimowych Alkoholików

Działania wspólnoty Anonimowych Alkoholikach osadzają się wokół dwóch zbiorów zasad. Pierwsze z nich - Dwanaście Kroków AA określają drogę do szczęśliwego i wydajnego życia. Wśród nich znajdziemy m.in. zapisy: "Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu - że nasze życie stało się niekierowalne" czy "Zrobiliśmy wnikliwą i odważną osobistą inwenturę moralną". Z kolei Dwanaście Tradycji AA określa sposoby, dzięki którym wspólnota utrzymuje jedność wewnętrzną.

Podczas spotkania podkreślano także, że pomocy wspólnoty można oczekiwać w różnych miejscach. Okazuje się, że wiele spotkań AA odbywa się na terenie polskich więzień.

- Osoby, które trafiają do wspólnoty Anonimowych Alkoholików potrafią zmienić swoje życie, sprawić by było zupełnie inne. Przez lata swojej współpracy z AA spotykam osoby, które są w przestrzeni trzeźwienia od ponad 30 lat - tłumaczył dyrektor Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju.

W zakładzie karnym w Jastrzębiu-Zdroju mityngi AA odbywają się od 1988 roku. Obecnie spotkania mają miejsce dwa razy w tygodniu.

Początki działalności wspólnoty i jej obecność w polskiej przestrzeni publicznej

Wspólnota Anonimowych Alkoholików powstała w 1935 roku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Billa Wilsona, maklera giełdowego z Nowego Jorku i Boba Smitha, chirurga z Ohio, którzy zrozumieli, że rozmowa i wspólna wymiana doświadczeń pomaga im zachować trzeźwość. Wynikiem tego stały się poszukiwania innych uzależnionych i tworzenie kręgów wsparcia. Cztery lata później mężczyźni opublikowali książkę "Anonimowi Alkoholicy", która po dziś dzień jest rodzajem podstawowej wykładni dla osób będących we wspólnocie.

Idea AA dotarła do Polski stosunkowo późno. Dopiero w 1974 toku zawiązała się pierwsza grupa wsparcia "Eleusis", która działała w Poznaniu. Późniejsze lata udowodniły, że inicjatywa spotkań wsparcia jest bardzo potrzebna. Następne grupy powstawały w Będzinie (1978), Słupsku (1980), Warszawie (1980), Wrocławiu (1981) czy Kutnie (1981). Obecnie na terenie całego kraju działa 2 300 grup, z czego 300 w regionie Katowice.

Więcej informacji na temat działalności wspólnoty znajdziecie TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera