W Akademii Techniczno-Humanistycznej rusza przemysłowa produkcja grafenu. Materiał będzie wykorzystany do produkcji styropianu o zwiększonej izolacyjności.

Przemysłowa produkcja grafenu płatkowego, materiału sto razy wytrzymalszego od stali, zostanie uruchomiona na Wydziale Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. To sukces Instytutu Inżynierii Tekstyliów i Materiałów Polimerowych ATH. Jego projekt otrzymał 3,5 mln zł dofinansowania w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W ATH podkreślają, że pieniądze umożliwią najpierw badania i produkcję grafenu na skalę przemysłową, a następnie wprowadzenie go do styropianu, który będzie produkowany przez bielską firmę Sempre Farby. Produkcja ta będzie pierwszym i największym w Polsce wdrożeniem technologii grafe-nowych, a ATH w krótkim czasie może stać się wiodącym producentem grafenu.

- Na początku będziemy rozwijali technologię produkcji grafenu, by można było produkować go w większych ilościach i dostarczyć wykonawcy do produkcji styropianu o zwiększonej izolacyjności - wyjaśnia dr hab. inż. Ryszard Fryczkowski z Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska ATH.

Docelowo ma powstać styropian o znacznie lepszych właściwościach, który pozwoli skuteczniej ocieplić budynek, a tym samym zaoszczędzić więcej energii.

- Pieniądze, które spożytkujemy, pozwolą na stworzenie nowego produktu, który jest rynkowo bardzo atrakcyjny - przyznaje Fryczkowski.