MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rektor Politechniki Częstochowskiej wybrany. Kto będzie pełnił tę funkcję?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Nowy rektor Politechniki Częstochowskiej wybrany.
Nowy rektor Politechniki Częstochowskiej wybrany. PCz
Nowym rektorem Politechniki Częstochowskiej został wybrany profesor Marek Warzecha. Będzie on pełnił swoją funkcję w kadencji 2024-2028. O wyborze został już poinformowany Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dotychczas rektorem Politechniki Częstochowskiej był Norbert Sczygiol. Swoją funkcję pełnił od 2016 roku. W związku z tym, że kierował on uczelnią już drugą kadencję, nie mógł po raz kolejny kandydować na to stanowisko.

Jedynym kandydatem był profesor Marek Warzecha. I to właśnie jego wybrało Uczelniane Kolegium Elektorów na rektora Politechniki Częstochowskiej na kadencję 2024-2028. Do tej pory pełnił od funkcję (od 2023 roku) prorektora ds. rozwoju.

Marek Warzecha z Politechniką Częstochowską jest związany od 1995 roku. Rozpoczął wówczas studia na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Częstochowskiej. W roku 2000 otrzymał dyplom magistra inżyniera w zakresie metalurgii ekstrakcyjnej, a następnie rozpoczął studia doktoranckie na macierzystym wydziale. W 2005 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. "Mieszanie gazem i homogenizacja chemiczna stali w piecu kadziowym".

W latach 2007-2010 pracował jako pracownik naukowy w Institut fur Industrieofenbau und Warmetechnik na Uniwersytecie RWTH Aachen w Niemczech, a po powrocie do kraju, od marca 2010 r. jako adiunkt w Katedrze Ekstrakcji i Recyrkulacji Metali PCz.

W grudniu 2013 roku został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego Politechniki Częstochowskiej. W kadencji 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana ds. innowacji i rozwoju Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. Był także członkiem Senatu Politechniki Częstochowskiej, członkiem Rady Wydziału, członkiem Senackich Komisji: ds. Nauki i ds. Współpracy z Zagranicą, oraz przewodniczącym Wydziałowych Zespołów: ds. Promocji Wydziału oraz Współpracy z Instytucjami Zewnętrznymi.

W latach 2018-2019 pełnił funkcję kierownika Katedry Ekstrakcji i Recyrkulacji Metali, w latach 2019-2023 - dyrektora Centrum Transferu Technologii, a od stycznia 2023 r. - właśnie funkcję prorektora ds. rozwoju.

Za swoją działalność naukową i organizacyjną był wyróżniany Nagrodami Rektora Politechniki Częstochowskiej, a także indywidualnymi i zespołowymi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera