Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grillowanie niebezpieczne dla zdrowia? Uwaga na brykiet i węgiel drzewny. Zawiera szkodliwe związki, które osiadają na jedzeniu [6. 5. 2019]

TK
Brykiet oraz węgiel drzewny zawiera niebezpieczne związki. Jakie zanieczyszczenia zawierają popularne paliwa do grilla? Fragmenty tworzyw sztucznych i metali, okruchy szkła, a nawet bursztynu - wynika z badań Zbigniewa Jelonka, doktoranta z Uniwersytetu Śląskiego
Brykiet oraz węgiel drzewny zawiera niebezpieczne związki. Jakie zanieczyszczenia zawierają popularne paliwa do grilla? Fragmenty tworzyw sztucznych i metali, okruchy szkła, a nawet bursztynu - wynika z badań Zbigniewa Jelonka, doktoranta z Uniwersytetu Śląskiego
Grillowanie to niemalże sport narodowy dla Polaków. Jak się jednak okazuje może on być niebezpieczny dla zdrowia? Dlaczego? Wszystko przez brykiet oraz węgiel drzewny, który zawiera niebezpieczne związki. Jakie zanieczyszczenia zawierają popularne paliwa do grilla? Fragmenty tworzyw sztucznych i metali, okruchy szkła, a nawet bursztynu - wynika z badań Zbigniewa Jelonka, doktoranta z Uniwersytetu Śląskiego. W procesie spalania osiadają na grillowanym jedzeniu, a z nią dostają się do organizmu człowieka.

Grillowanie niebezpieczne dla zdrowia? Zanieczyszczenia w brykiecie i węglu

Jak wynika z badań doktoranta Uniwersytetu Śląskiego - Zbigniewa Jelonka, grillowanie może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Wszystko przez zanieczyszczenia zawarte w takich popularnych paliwach grillowych jak:

  • brykiet,
  • węgiel drzewny.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przykładowe zanieczyszczenia, jakie zaobserwował naukowiec to m. in.:

  • fragmenty tworzyw sztucznych i metali,
  • okruchy szkła, czy bursztynu.

Obecność tego typu substancji jest szczególnie niepożądana m.in. ze względu na związki muta- i kancerogenne, które powstają w wyniku spalania i osiadają na grillowanej żywności, a następnie, wraz z nią, dostają się do organizmu człowieka - ostrzega naukowiec z UŚ.

Lepszy grill elektryczny i gazowy?

Z racji na niebezpieczne związki najbezpieczniej byłoby używać grilla elektrycznego lub gazowego - radzi naukowiec. Jeśli już jednak decydujemy się na wybór stałych paliw grillowych w postaci węgla, czy brykietu, to niech one posiadają certyfikat jakości.

Wspólne rodzinne grillowanie w ogrodzie albo na działce to świetny (i smaczny!) pomysł na spędzenie miłego weekendowego popołudnia

Pyszne potrawy z grilla. Jak grillować i co grillować? [PORA...

Ze względu na to, że są one używane do obróbki żywności, to zawartość zanieczyszczeń nie powinna przekraczać 1 proc. - zgodnie z normą PN-EN 1860-2.

Niepożądane dodatki to:

  • węgle kopalne,
  • ropa naftowa,
  • koks,
  • szkło,
  • żużel,
  • rdza,
  • metale i tworzywa sztuczne.

Mgr Zbigniew Jelonek poddał analizie petrograficznej 62 sztuki preparatów oraz 10 sztuk popiołów. Badania wykazały, że poziom zanieczyszczeń w emitowanych gazach podczas spalania zależy od zawartości biomasy nieprzetworzonej termicznie w tych produktach oraz niepożądanych dodatków mineralnych, organicznych i ropopochodnych.

Zdrowy grill brzmi jak żart, a jednak, to możliwe! Choć grillowanie kojarzy się z tłustą ucztą, może być również zdrowe, dietetyczne i eko. Zdrowy grill zaczyna się od dobrego sprzętu. Sprawdź jaki grill wybrać. Węglowy? Gazowy? A może elektryczny?

Zdrowy grill? To możliwe. Sprawdź 5 najlepszych sposobów na ...

W takiej sytuacji konieczne jest wprowadzenie dodatkowych kontroli tego typu paliw na poziomie produkcji oraz przed wprowadzeniem ich na rynek - przestrzega doktorant UŚ.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo