Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grób powstańca śląskiego Józefa Buławy w Cieszynie oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko". Zobacz ZDJĘCIA

Jacek Drost
Jacek Drost
Grób powstańca śląskiego śp. Józefa Buławy, który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Cieszynie, został odznaczony tabliczkami „Tobie Polsko" oraz  „Grób Weterana o Wolność i Niepodległość Polski".
Grób powstańca śląskiego śp. Józefa Buławy, który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Cieszynie, został odznaczony tabliczkami „Tobie Polsko" oraz „Grób Weterana o Wolność i Niepodległość Polski". JAK
Grób powstańca śląskiego śp. Józefa Buławy, który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Cieszynie, został dzisiaj, 29 maja odznaczony tabliczkami „Tobie Polsko" oraz „Grób Weterana o Wolność i Niepodległość Polski".

- Jego los jest typowym losem powstańca. Z jednej strony prowadził działalność na rzecz powrotu części Górnego Śląska do Polski, później był represjonowany przez Niemców, znalazł się na liście proskrypcyjnej i już we wrześniu trafił do więzienia - powiedział w rozmowie z DZ Jan Kwaśniewicz, naczelnik z Okręgowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Wiceburmistrz Cieszyna, Krzysztof Kasztura, stwierdził, że to dobrze, iż żyjemy w czasach, kiedy możemy uczcić pamięć osób, które wyszły z domy po to, by walczyć o wolną Polskę, a wielu z nich już do domu nie wróciło.

- Dla młodych ludzi niech to będzie żywa lekcja historii, że takich ludzi mieliśmy tutaj na Śląsku Cieszyńskim - powiedział.

Walkę o wolną Polskę miał we krwi

Naczelnik Kwaśniewicz przypomniał, że Józef Buława urodził się 1 lutego 1896 r. w Karwinie. Skończył szkołę powszechną w swojej rodzinnej miejscowości, a dalszą edukację kontynuował we Frysztacie. W 1915 r. został powołany do odbycia służby wojskowej w armii austro-węgierskiej.

Na przełomie lat 1918-1919 Józef Buława działał na rzecz przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski. Należał do Milicji Polskiej Śląska Cieszyńskiego, która funkcjonowała w tamtych czasach. Organizacja ta działała najaktywniej w 1919 r. podczas wojny polsko-czechosłowackiej, a jej członkowie brali udział w obronie Śląska Cieszyńskiego. Na przestrzeni lat 1919-1921 angażował się w akcje plebiscytową na terenie Cieszyna i Karwiny.

W sierpniu 1937 r. wstąpił do Związku Powstańców Śląskich w Cieszynie. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany we wrześniu 1939 r. i osadzony w więzieniu w Cieszynie, skąd został zwolniony 19 grudnia. Po wojnie podjął pracę w cieszyńskim szpitalu. W sierpniu 1945 r. wstąpił do Związku Weteranów Powstań Śląskich. Należał również do Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Został odznaczony Medalem za Wojnę. Zmarł 24 maja 1948 r.

- Cieszę się, że zrodził się pomysł, by przypomnieć takich cichych bohaterów - mówiła wnuczka powstańca Agata Tomica, dziękując IPN, że postanowił uhonorować osoby, które brały udział w walkach o niepodległość Polski, nieznanych bohaterów, którzy przeżywszy wojnę nie chcieli opowiadać o swoich przeżyciach. Dodała, że wprawdzie nie znała swojego dziadka, ale wychowała się w domu, w którym od pokoleń wiara i Ojczyzna były bardzo ważne.

Kolejne groby czekają na upamiętnienie

Naczelnik Kwaśniewicz przypomniał, że w województwie śląskim tabliczką „Tobie Polsko" zostało już uhonorowanych około 60 grobów.

- Co roku staramy się upamiętnić kilkadziesiąt grobów - mówił naczelnik Kwaśniewicz. Dodał, że obecnie w katalogu IPN jest 270 grobów, które czekają na uhonorowane znakiem „Tobie Polsko".

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego.

Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach około 20 na 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera