Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudniowy numer miesięcznika Nasza Historia do nabycia w kioskach

Tomasz Borówka
W miesięczniku „Nasza Historia” jak zwykle poświęcamy dużo miejsca historii dramatycznego XX wieku i czasom drugiej wojny światowej

Urodzony w Jastrzębiu major Dominik Danowski-Ździebło, pseudonim „Kordian”, to zapomniany śląski bohater. Żołnierz Wrześni a1939, a później Armii Krajowej, dwa razy ratował Kraków. Wpierw zapobiegł tam wybuchowi powstania w lipcu 1944, oszczędzając starodawnej stolicy Polski losu Warszawy.

Później, w styczniu 1945, jego żołnierze rozminowywali miasto, którego bezcennym budowlom groziło wysadzenie w powietrze przez wycofujących się przed Armią Czerwoną Niemców. Po wojnie „Kordian” spędził całe lata w komunistycznym więzieniu, które złamało mu zdrowie i skróciło życie. Gorzkie koleje losu „Kordiana” obszernie opisuje Teresa Semik.

Polecam także mój własny artykuł, poświęcony żołnierzom śląskich jednostek Wojska Polskiego, którzy w 1939 r. porzucili polski mundur. Żołnierzy ze Śląska ceniono za ich karnośc i waleczność, której dowiedli w wielu bitwach, od Mikołów i Wyry aż po daleki Tomaszów Lubelski. Choć jednak znalazło się wśród nich wielu bohaterów, to byli też i tacy, którzy pod wpływem odwrotu z rodzinnego Ślaska oraz niemieckiej propagandy dezerterowali. A miały też miejsce przypadki bardziej drastyczne - dywersji i zdrady.

Poza szczególnie przez nas eksponowaną tematyką śląską, w „Naszej Historii” znajdziecie Państwo również inne artykuły o okresie II wojny światowej. Wśród nich aż dwa, kórych bohaterami są agenci wywiadu - piękna Krystyna Skarbek oraz Roman Czerniawski, postać po dziś dzień tajemnicza. Poczytać też można o jeszcze jednej, wciąż nie w pełni rozwikłanej przez historyków zagadce, przedwojennej wprawdzie, ale z II wojną nierozdzielnie związanej.

Czy bowiem Józef Piłsudski chciał w latach 30. wywołać wojnę z nazistowskimi Niemcami i pokonać je, nim państwo Hitlera stanie się zagrożeniem dla Polski? Nietrudno być mądrym po latach, ale też dopiero z perspektywy czasu można uznać, że zapobiegłoby to światowej hekatombie.

Grudniowa „Nasza Historia” pełna ciekawych tekstów o historii regionu:

  • Słynny ród Lichnowskich - polityków, przemysłowców i miłośnicy muzyki. To śląscy mecenasi Beethovena, Liszta i Chopina.
  • Legendarne skarby i klejnoty śląskich arystokratek, m.in. perły słynnej księżnej Daisy - zaginęły czy zostały zrabowane?
  • Makoszowy 1958 - tragiczny pożar w śląskiej kopalni. W tej pamiętnej katastrofie zginęło 77 górników, a 87 uległo poważnemu zatruciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!