Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa w woj. śląskim: 14 osób zmarło do połowy lutego. To niestety smutny rekord

aga
07022018 myslowice zachorowania na grypa przychodnia bracka wesola pan marcin z myslowic w okularach bada go dr barbara kobielafot arkadiusz gola  polska press
07022018 myslowice zachorowania na grypa przychodnia bracka wesola pan marcin z myslowic w okularach bada go dr barbara kobielafot arkadiusz gola polska press brak
Najstarsza ofiara grypy miała 84 lata, ale najmłodsza 43. Sezon największych zachorowań dopiero przed nami. Z tygodnia na tydzień Sanepid notuje więcej przypadków zachorowań.

Rekordowa liczba zgonów, a szczyt zachorowań dopiero przed nami! W całej Polsce zmarły 23 osoby, z czego więcej połowa, bo 14 to mieszkańcy województwa śląskiego. - Wśród zmarłych 8 osób to mężczyźni. Większość ofiar grypy cierpiała na schorzenia przewlekłe - mówi Beata Kempa, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Obecnie w województwie na grypę i choroby grypopodobne choruje niemal 29 tysięcy osób. Zmarli to mieszkańcy powiatu bielskiego - 3 ofiary oraz powiatów bytomskiego i częstochowskiego, katowickiego, raciborskiego, gliwickiego, lublinieckiego, tyskiego i rudzkiego.

Jak się okazuje według najnowszych meldunków epidemiologicznych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny, odnotowano rekordową liczbę zgonów z powodu grypy w Polsce w porównaniu do poprzednich sezonów. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że są to niepokojące dane, ponieważ prawdziwy szczyt zachorowań nadejdzie za ok. 2 tygodnie.

W całym kraju odnotowano 2 415 363 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a hospitalizacji wymagało aż 7 855 chorych ( to aż 4,4 proc. więcej niż w analogicznym sezonie roku ubiegłego).

Grypa a przeziębienie - nie czekaj, sprawdź na co wskazują twoje objawy!

Najczęstszą przyczyną skierowania do szpitala były objawy ze strony układu oddechowego, ale byli również pacjenci z dolegliwościami układu krążenia Najgorzej jednak prezentują się statystyki dotyczące zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Do 7.02 odnotowano aż 23 przypadki śmiertelne. Jest to rekordowa liczba, ponieważ w analogicznym okresie w poprzednich sezonach było to 0 (sezon 2017/18), 12(sezon 2016/17), 8 (sezon 2015/16) oraz 1 osoba śmiertelna (sezon 2014/15). My już wiemy, że ofiar jest więcej, bo do 12 lutego tylko w naszym regionie zmarło 10 osób.

Objawy niektórych chorób bywają mylące. Wiele przypadłości może przypominać np. grypę lub przeziębienie. Bądź ostrożny i obserwuj swój organizm! Jeśli coś wzbudzi twoje podejrzenia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zbyt długo przeciągająca się grypa, częste migreny, stany depresyjne - te symptomy mogą wskazywać na postępujący poważny stan chorobowy. Musisz być tego świadomy!

To wcale nie musi być grypa! Te same objawy, różne choroby. ...

- W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 86 proc. przypadków zachorowań odpowiada w tym roku wirus A/H1N1, za 4,1 proc. wirus A/H3N2, a tylko 1,8 proc. wirus B. Wirus grypy i jego typy dominujące są bardzo zmienne, dlatego nie warto ich lekceważyć i należy się szczepić. Grypa, wbrew obiegowym opiniom, to poważna choroba, która może doprowadzić do licznych powikłań, a nawet do śmierci. Dotyczy to szczególnie tych, którzy obarczeni są czynnikami ryzyka, np. wiek, choroby przewlekłe, otyłość. Obecność dwóch i więcej z nich nawet 200-krotnie podnosi ryzyko wystąpienia powikłań. Leczenie takich przypadków jest bardzo trudne. Za to profilaktyka prosta – szczepienie raz w roku. Warto o tym pamiętać już we wrześniu – podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Objawy grypy: suchy kaszel, gorączka, katar? To może być grypa. Jak nie zachorować? Jak leczyć grypę?

Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową. Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najlepszą metodą zapobiegania zarażeniom wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, dlatego niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą ustrzec się przed ostrą infekcją, bądź złagodzą jej przebieg.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo