Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwarki Tarnogórskie odwołane. To najważniejsza impreza w mieście. Zobaczcie archiwalne zdjęcia. Tak było kiedyś, długo przed koronawirusem

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Gwarki Tarnogórskie na zdjęciach archiwalnych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Gwarki Tarnogórskie na zdjęciach archiwalnych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Od 11 do 13 września miały się odbyć - po raz kolejny - Gwarki Tarnogórskie. Jednakże w tym roku najważniejsza impreza w mieście nie odbędzie się z powodu pandemii COVID-19. W związku z tym, przygotowaliśmy specjalną galerię ze zdjęciami archiwalnymi.

W tym roku święta Tarnowskich Gór nie będzie. Wszystko przez koronawirusa

Przypomnijmy, że decyzję o odwołaniu - z powodu pandemii COVID-19 - podjęto w połowie kwietnia. Dni miasta miały odbywać się od 11 do 13 września.

- Po wielu dyskusjach postanowiliśmy odwołać tegoroczne święto miasta. Pieniądze w kwocie 500 tys. złotych, które były zabezpieczone na ten cel, zamierzamy przeznaczyć na walkę z epidemią koronawirusa - poinformowali wówczas przedstawiciele Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach.

Dlatego też w tym roku, zamiast imprezy na Rynku, obchody odbywają się w wersji wirtualnej. Organizatorzy w zamian proponują między innymi pokazy filmów.

My natomiast postanowiliśmy - w ramach małej rekompensaty - przygotować galerię z archiwalnymi zdjęciami. Pochodzą one z archiwum Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Tarnogórskie Gwarki - krótka historia

Tarnogórskie Gwarki to jedna z najbardziej charakterystycznych miejskich imprez na całym Śląsku, która odbywa się co roku w pierwszej połowie września.

Zostały one zapoczątkowane w 1957 roku przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, którzy w ten sposób postanowili świętować przywilej nadany miastu już w 1599 roku. Pomysłodawcą tego najbardziej rozpoznawalnego do dziś święta miejskiego był Antoni Gładysz.

W przeszłości jedyną przerwą w historii Gwarków był stan wojenny, czyli lata 1982-1983. Rok 2020 przejdzie więc do historii, jako drugi taki przypadek.

W ramach obchodów w mieście organizowanych jest szereg imprez sportowych, kulturalnych czy rozrywkowych. Nieodzownym elementem imprezy jest korowód gwarkowski, który odbywa się w ostatni dzień święta. Pochód ma natomiast za zadanie przybliżać historię miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera