Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hercklekotek oficjalnym imieniem Beboka medyka przy Bibliotece Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Bebok Kasia
Bebok Kasia Marzena Bugała-Astaszow
Bebok medyk, znajdujący się przy Bibliotece Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ma już swoje oficjalne imię. Zostało ono wybrane w internetowym głosowaniu. Wygrał Hercklekotek.

Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ma nowego sąsiada, który pojawił się 26 czerwca. Teraz znamy już jego imię.

Jak nazywa się Bebok?

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach od 26 czerwca ma pod opieką swojego beboka. Mimo że stworek urzęduje już przy studentach od jakiegoś czasu, tak nie posiada on swojego imienia. Uniwersytet w tej kwestii zorganizował konkurs, w którym do wyboru były 4 imiona: Anatomek, Hercklekotek, SUMok oraz Siumek.

W internetowym głosowaniu wygrała opcja druga, czyli Hercklekotek, która w gwarze śląskiej oznacza kołatanie serca. Na to imię głosowało 155 osób. Imię zaproponowały dwie studentki.

- Wybrałam imię Hercklekotek, ponieważ SUMowski Bebok porusza serce i zapiera dech w piersiach, tak samo jak hercklekoty (w śląskiej mowie oznaczające kołatanie serca). Imię to doskonale podkreśla śląsko-medyczny charakter naszego Beboka, którego zadaniem jest dzielić się miłością do nauki z innymi! Dodatkowo imię to jest dla mnie szczególnie wyjątkowe, ponieważ tuż po zakończeniu studiów licencjackich na SUM w Katowicach rozpoczęłam pracę na oddziale kardiochirurgii dziecięcej, gdzie rozwijam swoje doświadczenie w pracy z chorymi serduszkami - mówiła Sylwia Wandzik, studentka pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.

- Wybrałam śląskie imię ze względu na to, że Bebok znajduje się w Katowicach tuż przed Biblioteką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodatkowo zależało mi, żeby imię to w jakiś sposób nawiązywało do świata medycyny, właśnie ze względu na charakter uczelni. Hercklekoty w gwarze śląskiej oznaczają palpitacje serca, dlatego przekształcenie tej nazwy w formę „Hercklekotek" wydawało mi się najbardziej kreatywnym rozwiązaniem - dodawała Julia Konieczny, studentka kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

Posąg przedstawia malutkiego i uroczego Beboka, który siedzi na stosie książek, a kolejną trzyma w rękach. Jej autorem jest katowicki artysta Grzegorz Chudy.

Beboki w Katowicach

Beboki miasto Katowice nawiedziły w 2020 roku, a ich liczba stale się powiększa. Przy Liceum Ogólnokształcącym nr 3 im. Adama Mickiewicza możemy spotkać Beboka Kasię, przed Urzędem Statystycznym w Katowicach Statusię, a Boguć dominuje w Fabryce Porcelany w Bogucicach.

Nie są to jedyne stworki w mieście. Jest ich już ponad 20. Jak zapowiadał ich autor, doczekają się one wersji książkowej pod tytułem „Beboki w wielkim mieście”. Album poświęcony katowickim Bebokom ukaże się jesienią bieżącego roku.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera