Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego w Tychach. Sztandar dla Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych i krzyże zasługi

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
I Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego odbył się w mediatece w Tychach
I Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego odbył się w mediatece w Tychach Jolanta Pierończyk
I Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego w Tychach - 8 września 2023 r. - odbył się w Tychach. Stowarzyszenie otrzymało sztandar - symbol tożsamości i niezależności, a szczególnie zasłużeni - nowe odznaczenie - Krzyże Bonum Pro Aliis.

- Nasze towarzystwo bardzo zabiegało o to, by ratownicy medyczni również mieli swoje święto jak inne zawody, stąd prócz święta, które mamy 13 października, kiedy świętują wszystkie służby ratownictwa medycznego, postanowiliśmy wprowadzić poprawkę do ustawy i ona została przyjęta - powiedział Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Święto najmłodszego zawodu medycznego

Ratownik medyczny to najmłodszy zawód medyczny. Ma 17 lat. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 r. wyraźnie określiła kompetencje osoby, która może zostać ratownikiem medycznym.
22 czerwca 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Ustawa ta wskazuje dzień 8 września jako Święto Ratownika Medycznego.

Krzyż Zasługi Bonum pro Aliis, odznaczenie honorowe dla ratowników medycznych

Obchody tego pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Ratownika Medycznego odbyły się w Tychach, ponieważ Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, które je zorganizowało, ma siedzibę w Tychach. Przyznane zostały też pierwsze odznaczenia ustanowione przez zarząd główny PTRM. Są to Krzyże Zasługi Bonum pro Aliis przyznawane w pięciu kategoriach:

  • edukacja dydaktyka i profilaktyka zdrowia
  • szczególne zasługi na rzecz zawodu ratownika medycznego
  • heroiczna postawa wobec pacjenta lub poszkodowanego
  • autorytet dla środowiska ratowników medycznych
  • pośmiertnie za wyróżniające wykonywanie zawodu ratownika medycznego.

Krzyż Za Zasług Bonum pro Allis wzorowany jest na krzyżu rycerskim. Jego ramiona są wypełnione tłem granatowym, na których widnieje napis w kolorze antycznego złota BONUM PRO ALLIS. Pomiędzy górnymi ramionami krzyża są dwa gołębie symbolizujące tragiczne zdarzenie z 28 stycznia 2006 roku, do którego doszło w Chorzowie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich podczas wystawy gołębi. W katastrofie tej zginęło 65 osób.
Właśnie to wydarzenie doprowadziło do ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w której - jak już powiedzieliśmy - po raz pierwszy w sposób kompleksowy opisano zawód i uprawnienia ratownika medycznego.
I właśnie data powstania tej ustawy, była inspiracją do ustanowienia święta – Dzień Ratownika Medycznego.

Pomiędzy dolnymi ramionami krzyża znajduje się wieniec z liści laurowych przechodzący przez ramię krzyża. Wieniec ten symbolizuje zwycięstwo i szczególne wyróżnienie spośród środowiska wybitnych osób.
Całość jest zawieszona na belce, którą zwieńczają gałązki liści laurowych symbolizujące w tym miejscu podniosły charakter tego odznaczenia.

Genezę krzyża Bonum pro Aliis i jego symbolikę przedstawił Ireneusz Szafraniec, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera