Ile zarabiają kobiety? Nadal mniej niż mężczyźni. Oto LISTA PŁAC według zawodów. Sprawdź zarobki kobiet od 2100 zł do 34 228 zł

Piotr Ciastek, Bartek Romanek
ILE ZARABIAJĄ KOBIETY W POLSCE? ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>
ILE ZARABIAJĄ KOBIETY W POLSCE? ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 750 zł mniej od mężczyzn - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W niektórych sektorach różnice w pensjach są bardzo widoczne. Zobacz, ile zarabiają kobiety w Polsce w zależności od stanowiska od 2100 zł do 34 228 zł.

Ile zarabiają kobiety w woj. śląskim? Wczorajsze święto pań to idealny moment, aby przyjrzeć się ich zarobkom. Według statystyk kobiety odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy, ale nie przekłada się to na wzrost ich zarobków, które wciąż są znacznie niższe niż mężczyzn.

Wostatnim raporcie „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy” Główny Urząd Statystyczny alarmuje: powiększa się różnica pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn. Obecnie ta różnica to średnio 764 zł. Mężczyźni osiągają wynagrodzenie o 9,1 proc. (374 zł) wyższe od średniego w skali kraju, natomiast kobiety o 9,5 proc. (390 zł) niższe. W konsekwencji przeciętne wynagrodzenie kobiet było o 17 proc. niższe niż przeciętne wynagrodzenie mężczyzn.

ILE ZARABIAJĄ KOBIETY? LISTA PŁAC OD 2 100 DO 34 228 ZŁ
Kliknij w zdjęcie i sprawdź listę płac

Zarobki kobiet w konkretnych zawodach LISTA PŁAC

To naprawdę niesprawiedliwe i zaskakujące o tyle, że jednocześnie systematycznie rośnie udział kobiet w ogólnej liczbie zatrudnionych. W ostatnich latach zbliża się do granicy 50 procent, a jeszcze w latach 50. XX wieku tylko nieznacznie przekraczała 30 proc. Są jednak gałęzie gospodarki, które bez pracy pań nie mogłyby się obyć. Spośród dziewięciu dużych grup zawodów, kobiety stanowią większość w pięciu. Najwyższy odsetek kobiet zaobserwowano wśród pracowników usług i sprzedawców (66 proc.), specjalistów (62 proc.) oraz pracowników biurowych (60 proc.). Najmniej kobiet pracuje jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (12 proc.) oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (14).

Do najbardziej sfeminizowanych sekcji gospodarki narodowej należą: opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz edukacja, w których kobiety stanowią ok. 8 na 10 pracujących. Podobnie jest w sektorze: zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Natomiast w budownictwie i górnictwie rzadziej niż co dziesiąty pracujący jest kobietą. Ale mężczyźni pracują przeciętnie o 4 godziny dłużej w tygodniu niż kobiety. Wynika to przede wszystkim z tego, że więcej kobiet niż mężczyzn pracuje w niepełnym wymiarze czasu. Mniej niż 40 godzin w tygodniu pracuje 27,0 proc. kobiet.

Zarobki w LidluNa pełnym etacie sprzedawcy-kasjera nowi pracownicy zarobią (w zależności od lokalizacji) od 3050 zł do 3200 zł brutto. W to wynagrodzenie wlicza się także nagroda za obecność w pracy.Prezentujemy orientacyjną wysokość zarobków na danym stanowisku:kasjer-sprzedawca, początkujący - 3050 zł brutto,kasjer-sprzedawca, po trzech latach stażu - 3200 zł brutto,magazynier, początkujący - 3200 brutto,magazynier, z doświadczeniem, stażem - 4150 zł brutto,kierownik sklepu, od 3500 do 4500 złotych. Wcześniej od 1 marca 2017 roku sieć oferuje nowo zatrudnionym pracownikom od 2550 do 3300 zł brutto w zależności od lokalizacji sklepu. Po dwóch latach zarobki te jednak wzrastają. Wtedy pracownik obsługujący kasę może liczyć nawet na 3000 do 3800 zł brutto. Menadżerowie sklepów w Lidlu mogą z kolei liczyć na zarobki od 4400 zł do prawie 7000 zł brutto.

Ile zarabiają pracownicy Lidla, Biedronki, Tesco? Zarobki są...

PROGRAM "Dobrze zaprojektowane" Red. Anny Dudzińskiej

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Znawca.
Jeżeli mamy mówić o równości wobec płci i kobiety będą oceniać to w ten sposób że są dyskryminowane, ponieważ na tym samym stanowisku i z takimi samymi kwalifikacjami w pracy zarabiają mniej niż mężczyźni, to ja stwierdzam: dobrze że tak jest! Gdyż jeżeli mamy mówić o tej równości, to mówmy o niej pod każdym względem. Bo gdy ktoś mówi tylko o kobietach, że im się krzywda dzieje, że to, że tamto, to znaczy że jest to osoba, która jest głupia i niech lepiej się uda do psychiatry, zanim całkiem zeświruje. Albowiem chciałem zauważyć że mężczyźni są też dyskryminowani względem kobiet, bo mężczyźni dopiero w wieku 65 lat mogą przejść na emeryturę, a kobiety już w wieku 60 lat przechodzą na emeryturę. Jest to zatem wielka dyskryminacja mężczyzn ze względu na płeć i jeżeli takie coś jest, to dobrze zatem że wy kobiety zarabiacie mniej! Śmiem też zauważyć że wiek emerytalny dotyczy wszystkich mężczyzn 65 lat i wszystkich kobiet 60 lat, a co do zarobków to już nie wszystkie kobiety zarabiają mniej, bo tylko ich pewna część, czyli kolejna rzecz która przemawia na niekorzyść mężczyzn. Na niekorzyść mężczyzn, czyli korzyść kobiet przemawia też to że średnia długość życia w Polsce mężczyzn jest krótsza niż kobiet, a więc dosyć że kobieta żyje średnio dłużej to jeszcze już gdy ma 60 lat to na emeryturę, a mężczyzna co żyje średnio krócej to dopiero na emeryturę może pójść w wieku 65 lat, jakie to dyskryminujące mężczyzn. Więc jeżeli mamy mówić o równości, to patrzmy na to pod względem i dla kobiet i dla mężczyzn, a nie tylko dla kobiet. Do tego ci co rządzą, to tak rządzą że jedno prawo jest sprzeczne z innym prawem, a chodzi mi oczywiście o ten cały rząd sejm senat, ci posłowie premier i prezydent. Gdyż jest w ustawie praw człowieka taki zapis równość wobec płci, lecz w innej ustawie, a mianowicie w ustawie emerytalnej jest zapis że mężczyźni w wieku 65 lat, a kobiety w wieku 60 lat mogą przejść na emeryturę, przecież te dwie ustawy są sprzeczne ze sobą. W jakim my kraju żyjemy? Napewno w kraju w którym prawa wymyślają i tworzą politycy, którzy sami nie rozumieją tego co robią! Zresztą oni, ci politycy najlepsi są w przekrętach, oszustwach finansowych i tak dalej. Ostatnio Stefan Niesiołowski znany polityk, który często krytykował innych polityków, a okazuje się co on wyczyniał. To tyle, dziękuje.
p
pracuś
Pani Minister apeluje , wskazuje i cóż z tego? Przepisów potrzeba !
B
Buba
Skoro mężczyzna w firmie zarabia 3000 zł, a kobiecie za identyczną pracę można zapłacić 2500, tylko dlatego, że jest kobietą, to nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego zatrudniać mężczyzn. Czy te inteligentne feministki pokroju Szczuki i Środy myślą, że przedsiębiorcy to oszołomy, i celowo, ze stratą, płacą więcej za pracę mężczyzny? A może jest tak, że kobiety zarabiają mniej, bo w koszty ich pracy należy wliczyc częstsze zwolnienia chorobowe, dni opieki nad dzieckiem... A poza tym mężczyźni, zazwyczaj, negocjują lepsze kontrakty, bardziej zyskowne, np. Przy zatrudnianiu kobiety zaoferują jej niższą pensję, a kobieta, nie potrafiąc negocjować, ją zaakceptuje.
M
MBTM
Jeżeli ktoś, kiedyś udowodni że w tej samej firmie, w tym samym czasie, bez możliwości negocjacji pensji na rozmowie kwalifikacyjnej zarabia mniej z powodu płci, to poprę obiema rękoma pozew. Do tej pory to tylko propaganda feministek, bo porównywanie pensji różnych branży, różnych firm, często z możliwością negocjacji pensji na rozmowie kwalifikacyjnej to albo głupota, albo propaganda.
Dodaj ogłoszenie