Ile zarabiają nauczyciele? Na niedzielę, 14 października, przypada Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany również Dniem Nauczyciela. Z tej okazji warto zastanowić się nie tylko nad tym, za co cenimy naszych pedagogów, ale też postawić pytanie: czy pensje nauczycieli są wystarczająco wysokie? Przekonajcie się, jakie są realne pensje nauczycieli?

Ile zarabiają nauczyciele?

POZNAJCIE ZAROBKI NAUCZYCIELI
Zobacz galerię

Nasi dziennikarze zebrali realne zarobki wielu nauczycieli z woj. śląskiego (to kwoty brutto). Są one m.in. zależne od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą. Ale czy są wystarczające? Zdaniem nauczycieli: nie.

Zobacz również: Życzenia na Dzień Nauczyciela zabawne, krótkie życzenia dla nauczyciela

Pensje nauczycieli wzrosną

Kuratoria oświaty zapowiadają podwyżki - od 1 stycznia 2019 r.

o kolejne 5 procent, jest też mowa o dodatku 500 zł do pensji dla wyróżniających się pracowników. Nie jest to jednak propozycja zadowalająca nauczycieli, którzy twierdzą, że to zbyt mało. Swojemu niezadowoleniu dali wyraz w niedawnym proteście, który odbył się w Warszawie pod nazwą „Czerwona kartka dla minister Zalewskiej”.

Czy możesz być nauczycielem? ROZWIĄŻ TEST PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH

Warto pamiętać, że praca nauczycieli to nie tylko uczenie w szkole. To też poświęcanie czasu w domu: na przygotowanie do lekcji, sprawdzanie testów i wiele innych. Trzeba mieć to na uwadze, gdy ferujemy wyroki dotyczące „krótkiego czasu pracy nauczycieli” czy „długich wakacji” (nauczyciele wracają do szkoły o wiele wcześniej niż uczniowie, by przygotować nadchodzący rok szkolny). A przecież w rękach nauczycieli leży los przyszłych pokoleń.

POZNAJCIE ZAROBKI NAUCZYCIELI
Zobacz galerię

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ