Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarobi policjant w 2024? Mamy obliczenia od NSZZ „Solidarność”. Sprawdzamy, jak wygląda rekrutacja

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
- Najgorzej jest w komendzie stołecznej obejmującej Warszawę i okolice, gdzie brakuje 1,9 tys. osób - czyli jednej piątej składu. A to miejsce newralgiczne, tu jest największy przepływ ludzi, urzędy, biznes, co przyciąga też przestępczość - dowiadujemy się z "Rzeczpospolitej".
- Najgorzej jest w komendzie stołecznej obejmującej Warszawę i okolice, gdzie brakuje 1,9 tys. osób - czyli jednej piątej składu. A to miejsce newralgiczne, tu jest największy przepływ ludzi, urzędy, biznes, co przyciąga też przestępczość - dowiadujemy się z "Rzeczpospolitej". Małgorzata Genca / Polska Press
Zarobki policjantów w 2024 r. mają być wyższe. To za sprawą podwyższenia kwoty bazowej o 20%. Czy ciężko jest dostać się do policji? Jak wygląda codzienna praca policjanta i na jakie zarobki może liczyć? Okazuje się, że w Polsce nadal brakuje kilkunastu tysięcy policjantów. Sprawdzamy, gdzie najbardziej odczuwalne są braki kadrowe.

Spis treści

Wynagrodzenia policjantów 2024. Ile zarobi policjant od 2024 r.?

Kwota bazowa od początku 2024 r. ma wzrosnąć od 1740,64 zł do 2088,77 zł. To właśnie od kwoty bazowej oblicza się podstawę uposażenia zasadniczego, która jest różna dla kursantów, dzielnicowych, kierowników wyższego szczebla oraz komendantów. Z podstawy wylicza się całkowitą pensję różnych pracowników, dołączając odpowiednie kwotowe dodatki. Precyzyjnych wyliczeń dokonała Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”, w której zrzeszają się pracownicy i funkcjonariusze małopolskiej policji.

To, że policjanci dostaną podwyżki – jest już przesądzone. Odpowiednie zapisy znalazł się w ustawie budżetowej na 2024 r. w specjalnym art. 9. Budżet został złożony w sejmie już 19 grudnia.

Policyjne wynagrodzenia są zależne od wielu czynników. Składowymi uposażenia są:

 • wynagrodzenie zasadnicze, które jest zależne od grupy zaszeregowania,
 • dodatek stażowy,
 • dodatek służbowy, funkcyjny oraz za stopień.

Ustawa zakłada wzrost wynagrodzeń dla sfery budżetowej w wysokości 20% podwyżki kwoty bazowej. Pierwsze wyliczenia podwyżki dla poszczególnych grup zaszeregowania wyglądają następująco. Aby się z nimi zapoznać - przejdź do galerii.

Kwoty wyliczono na podstawie waloryzacji uposażenia dla funkcjonariuszy od 1 stycznia 2024 r. i tylko na podstawie zmiany wysokości kwoty bazowej. Zwiększona zostanie także wysługa lat (jest ona indywidualna u każdego funkcjonariusza) oraz wysokość dodatku 15+.

Ponadto specjalny kalkulator wynagrodzeń znajdziemy na oficjalnej stronie policja.pl. Kalkulator można wykorzystać do bardziej precyzyjnego, choć nadal szacunkowego wyliczenia uposażenia i innych świadczeń obowiązujących w 2023 r. Niestety nie obejmuje on jeszcze zmian, które wejdą w życie od stycznia 2024 r.

Braki kadrowe. Gdzie brakuje policjantów do pracy?

Według danych z NSZZ Policjantów na początku marca liczba nieobsadzonych miejsc w policji wyniosła prawie 13 tys., przy całkowitym stanie etatowym 107 tys. funkcjonariuszy. Według „Rzeczpospolitej” najgorzej wówczas było w Warszawie. W komendzie stołecznej brakowało 1,9 tys. osób – czyli jednej piątej składu.

Nieobsadzone etaty występują także w takich miastach, jak:

 • Łódź,
 • Poznań,
 • Kraków,
 • Gdańsk,
 • Katowice,
 • Wrocław.

– Był taki czas, że oferowali bursy, dawali mieszkanie, jak ktoś chciał się przenieść do Warszawy. Co prawda była to kawalerka, trochę na zasadzie „masz, mieszkaj i płać sobie czynsz”. Płać, ale masz lokum – tłumaczy Adam, emerytowany policjant.

Za brak mieszkania do dzisiaj można dostać specjalny dodatek do wynagrodzenia.

– W tych miastach zawsze brakowało policjantów: Warszawa, Katowice, Łódź. To nic nowego – dodaje. Jak zaznacza, braki te w minionych latach mogły być jednak mniejsze, niż dziś.

Kto może pracować w policji?

Zgodnie z ustawą o Policji, służbę w tej formacji może pełnić:

obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Aby przekonać się, czy kandydat spełnia wymienione wymogi, odbywa się specjalne postępowanie kwalifikacyjne. Jednym z jego elementów jest przejście testów sprawnościowych.

Komendant Główny Policji co najmniej raz w roku ustala planowane terminy przyjęć do służby w Policji oraz określa minimalną liczbę osób planowanych do przyjęcia do tej służby w określonym roku kalendarzowym i podaje je w formie ogłoszenia do publicznej wiadomości – dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej polskiej policji.

Informacje o miejscu składania wymaganych dokumentów można znaleźć na stronach internetowych i w Biuletynach Informacji Publicznej:

 • Komendy Głównej Policji,
 • komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji,
 • komend powiatowych,
 • miejskich i rejonowych policji,
 • w siedzibie tych komend,
 • w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy.

Po ukazaniu się ogłoszenia, publikowane są wymogi dotyczące postępowania kwalifikacyjnego. Możemy w nich znaleźć m.in.:

 • nazwy jednostek organizacyjnych Policji, do których będą przyjmowani kandydaci do służby,
 • informacje o wymaganiach określonych w ustawie,
 • preferencje w stosunku do kandydatów w zakresie wykształcenia lub umiejętności,
 • wskazanie wymaganych dokumentów,
 • wskazanie terminu i miejsca składania dokumentów.

Po złożeniu wymaganych dokumentów są one oceniane pod względem zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu. Następne odbywają się test wiedzy i test sprawności fizycznej. Na dalszych etapach kandydata sprawdza m.in. komisja lekarska.

W policji więcej osób przechodzi na emerytury, niż dostaje się do pracy

W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772 – pisze „Rzeczpospolita”.

Policyjne emerytury nie są wypłacane ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a z budżetu państwa. Będąc na emeryturze, nie dostaje się pełnego wynagrodzenia, ale maksymalnie 75 proc. uposażenia z ostatnio zajmowanego stanowiska. Oznacza to realną obniżkę otrzymywanych środków.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarobi policjant w 2024? Mamy obliczenia od NSZZ „Solidarność”. Sprawdzamy, jak wygląda rekrutacja - Strefa Biznesu