Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IMGW ostrzega. Burze z gradem i silny deszcz dzisiaj zagrażają mieszkańcom woj. śląskiego

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
IMGW ostrzega: Nad woj. śląskim przejdą burze. Możliwe są również opady gradu
IMGW ostrzega: Nad woj. śląskim przejdą burze. Możliwe są również opady gradu Fot.Szymczak Krzysztof/Polska Press
Pogoda na terenie całego kraju wygląda dokładnie tak samo. Duże zachmurzenie, możliwe opady i temperatura przekraczająca 20 stopni jedynie o kilka kresek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje ponadto, że w wielu miejscach mogą wystąpić burze, a nawet opady gradu.

IMGW ostrzega: Możliwe burze z gradem

Po kilku słonecznych dniach, pogoda w Polsce znów postanowiła się popsuć. Od dziś 16 lipca, do wtorku 21 lipca, mieszkańcy Śląsk i Zagłębia powinni przygotować się na nieco gorszą temperaturę i częstsze opady deszczu.

Tylko dziś termometry wskażą co najwyżej 21 stopni Celsjusza w województwie śląskim. Zachmurzenie i możliwe opady deszczu towarzyszyć będą mieszkańcom we wszystkich miastach regionu.

Nie przeocz

Deszcz nie będzie jedynym problemem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami na terenie niemal całego kraju. Alert obowiązywać będzie od godz. 13:00 do późnego wieczora.

W całym województwie śląskim wprowadzony został pierwszy stopień zagrożenia z 75% prawdopodobieństwem wystąpienia opadów. Ponadto burzom może towarzyszyć również grad. Prognozowana wysokość opadów to 15 mm.

Musisz to wiedzieć

Łowcy burz ostrzegają

Dzisiaj Polska będzie pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia, który będzie przemieszczał się przez północno-wschodnią Polskę w kierunku Białorusi. Związany z nim front okluzji przemieści się z zachodu na wschód kraju, a za nim zaznaczy się strefa konwergencji wiatru w dolnej troposferze. Front będzie wypychał masę powietrza polarnego morskiego ciepłego przez ten sam rodzaj powietrza ale chłodniejszego.

We wschodniej części Polski na czele zokludowanego frontu atmosferycznego we wczesnych godzinach popołudniowych rozwiną się pojedyncze komórki burzowe. W późniejszych godzinach mogą się one łączyć w układy liniowe. W omawianym obszarze, a w szczególności na wschodnich krańcach Polski nie można wykluczyć powstania układu typu training storms, w wyniku czego mogłoby dojść do dużych kumulacji sum opadowych (przejście kilku burz w jednym regionie). W związku z przewidywaną sytuacją prawdopodobne są liczne podtopienia i zalania. Ponadto Nie wyklucza się uformowania superkomórki burzowej.

Burze przemieszczać się będą z południowego-zachodu w kierunku północno-wschodnim, a w późniejszym czasie także z południa na północ. Całkowitego ich zaniku należy oczekiwać wieczorem lub we wczesnych godzinach nocnych.

Obszar objęty możliwością burz Za zokludowanym frontem atmosferycznym rozwiną się liczne burze adwekcyjne. W głównej mierze przybierać mają formę pojedynczych, rozproszonych komórek formujących się na lokalnych strefach konwergencji (zbieżności) wiatru. Miejscami mogą się one połączyć w niewielkie klastry. Spośród tego obszaru najkorzystniejsze warunki do rozwoju burz panować mają w województwie lubuskim i wielkopolskim, częściowo także w południowych krańców Pomorza Zachodniego i na Dolnym Śląsku. Na tym obszarze komórki burzowe przemieszczać się mają z północnego-zachodu w kierunku południowo-wschodnim.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera