Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imielin: protest przeciwko kopalni. Piast - Ziemowit chce wydobywać węgiel spod miasta wbrew mieszkańcom

Jolanta Pierończyk
Około dwustu osób protestowało w sobotnie popołudnie przeciw fedrowaniu pod Imielinem
Około dwustu osób protestowało w sobotnie popołudnie przeciw fedrowaniu pod Imielinem Zielony Imielin
Mieszkańcy Imielina wyszli na ulicę, żeby zaprotestować przeciwko fedrowaniu pod miastem. Mówią, że miało tu nie być eksploatacji. To był argument, dla którego ludzie tu ściągali z różnych stron i budowali domy. Tymczasem węgiel spod Imielina chce wybierać kopalnia Piast-Ziemowit.

„NIE dla płytkiej eksploatacji!”, „Będą szkody, NIE będzie odszkodowań”, „NIE niszczcie Imielina!”, „Zielony Imielin TAK, czarny Imielin NIE” - m.in. takie napisy można było przeczytać na transparentach przyniesionych przez protestujących.

O Imielin wolny od eksploatacji górniczej mieszkańcy walczą już kilka lat. Wspiera ich w tym Urząd Miasta.

- Uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęła rada poprzedniej kadencji, a podtrzymała obecna - mówi burmistrz Jan Chwiędacz. - Nie możemy się zgodzić na eksploatację górniczą, tym bardziej że z planów wynika, iż obejmie pół miasta. Na tym terenie jest m.in. zbiornik wód podziemnych. Jest to źródlana, krystalicznie czysta woda, która po prostu zniknie w wyrobiskach. Energię można wyprodukować w inny sposób, natomiast dobrej wody wyprodukować się nie da. Musimy o tym pamiętać - podkreśla szef gminy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Samorządowcy martwią się w ogóle o infrastrukturę. - W niektórych miejscach teren ma się obniżyć nawet o sześć metrów. A na tym terenie mamy m.in. dwa gazociągi wysokoprężne, które są kompletnie niezabezpieczone na wypadek szkód górniczych. W tej chwili trwa eksploatacja pod Grzybową, gdzie jest gazociąg, to pracownicy gazowni codziennie sprawdzają, czy nie ma wycieku gazu na przyłączach - mówi Jan Chwiędacz.

Nie przegapcie

Eksploatacja górnicza to też zagrożenie dla zalewu imielińskiego, to zapadliska, to konieczność regulacji cieków wodnych. - Woda pod górę nie popłynie. Trzeba będzie przebudować przepusty. Szkód będzie więcej niż pożytku. Nie zrekompensuje nam tego nawet opłata eksploatacyjna, do której mielibyśmy prawo - mówi burmistrz.

Termin protestu - 14 września - nie został wybrany przypadkowo. Dokładnie za miesiąc, 14 października, ma być ogłoszona decyzja generalnego dyrektora ochrony środowiska.

- To ma być odpowiedź na nasz protest, jaki wnieśliśmy na decyzję dyrektora wojewódzkiego - mówi Jan Chwiędacz.

Około dwustu osób protestowało w sobotnie popołudnie przeciw fedrowaniu pod Imielinem

Imielin: protest przeciwko kopalni. Piast - Ziemowit chce wy...

Polska Grupa Górnicza twierdzi, że rozwiązania przyjęte w celu zagospodarowania złoża Imielin Północ minimalizują oddziaływanie na powierzchnię terenu, a istotne obiekty na powierzchni, jak trasa S1 i centrum Imielina, będą stanowić filary ochronne. Te argumenty ani władz, ani mieszkańców jednak nie przekonują.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera