Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Industriada czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki w województwie śląskim odbędzie się już po raz 14. Zobacz program tegorocznej edycji!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Sobota, 17 czerwca 2023:12:00 – 13:30Nikisz – sztuka sama w sobie – warsztaty malarskie12:00 – 18:00Rodzina – sztuka na ręcznikach – wystawa12:00 – 18:00Historia i sztuka w muzeum – wystawa14:30 – 15:30Przemysłowe wizje Erwina Sówki – wykład16:00 – 17:30Sztuka mozaiki – warsztaty kreatywne16:30 – 17:30Fedrowanie jest sztuką – zwiedzanie z przewodnikiem18:00 – 19:00Przemysł wystroił nas w strój – wykład12:00 – 13:00Barbara jakiej nie znacie – relacje zachowane w śląskiej poezji, podaniach i tekstach etnograficznych – wykład12:00 – 13:00Bogactwo detali i stylów architektonicznych na robotniczym osiedlu – zwiedzanie z przewodnikiem13:00 – 14:00Sztuka dnia codziennego – zwiedzanie z przewodnikiem14:00 – 18:00Sztuka śląskiego placu – pokaz14:00 – 15:00Nikiszowiec – architektoniczne cudo Zillmannów – zwiedzanie z przewodnikiem17:00 – 18:00Nikiszowiec – architektoniczne cudo Zillmannów – zwiedzanie z przewodnikiem15:00 – 16:00Bogactwo detali i stylów architektonicznego na robotniczym osiedlu – zwiedzanie z przewodnikiem15:00 – 16:30Nikisz – sztuka sama w sobie – warsztaty plastyczne16:00 – 17:00Spacer śladami artystycznych przedstawień św. Barbary – zwiedzanie z przewodnikiem18:00 – 19:00Sztuka dnia codziennego – zwiedzanie z przewodnikiem19:00 – 20:00Barbórka na początek lata – koncertProgram tegorocznej Industriady jest dostępny TUTAJ
Sobota, 17 czerwca 2023:12:00 – 13:30Nikisz – sztuka sama w sobie – warsztaty malarskie12:00 – 18:00Rodzina – sztuka na ręcznikach – wystawa12:00 – 18:00Historia i sztuka w muzeum – wystawa14:30 – 15:30Przemysłowe wizje Erwina Sówki – wykład16:00 – 17:30Sztuka mozaiki – warsztaty kreatywne16:30 – 17:30Fedrowanie jest sztuką – zwiedzanie z przewodnikiem18:00 – 19:00Przemysł wystroił nas w strój – wykład12:00 – 13:00Barbara jakiej nie znacie – relacje zachowane w śląskiej poezji, podaniach i tekstach etnograficznych – wykład12:00 – 13:00Bogactwo detali i stylów architektonicznych na robotniczym osiedlu – zwiedzanie z przewodnikiem13:00 – 14:00Sztuka dnia codziennego – zwiedzanie z przewodnikiem14:00 – 18:00Sztuka śląskiego placu – pokaz14:00 – 15:00Nikiszowiec – architektoniczne cudo Zillmannów – zwiedzanie z przewodnikiem17:00 – 18:00Nikiszowiec – architektoniczne cudo Zillmannów – zwiedzanie z przewodnikiem15:00 – 16:00Bogactwo detali i stylów architektonicznego na robotniczym osiedlu – zwiedzanie z przewodnikiem15:00 – 16:30Nikisz – sztuka sama w sobie – warsztaty plastyczne16:00 – 17:00Spacer śladami artystycznych przedstawień św. Barbary – zwiedzanie z przewodnikiem18:00 – 19:00Sztuka dnia codziennego – zwiedzanie z przewodnikiem19:00 – 20:00Barbórka na początek lata – koncertProgram tegorocznej Industriady jest dostępny TUTAJ Arch.
Industriada czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki w województwie śląskim odbędzie się już po raz czternasty w sobotę, 17 czerwca 2023 roku. W ramach tegorocznego wydarzenia na jego uczestników czeka moc atrakcji, jakie zaplanowano na terenie czterdziestu sześciu obiektów, mieszczących się w różnych miastach naszego regionu. Wśród nich znajdują się między innymi Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu- Zdroju, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Wieża wyciągowa w Porębie czy Pałac Schoena w Sosnowcu. Motywem przewodnim czternastej edycji Industriady jest „Sztuka Przemysłu”, a zatem osoby, biorące udział w inicjatywie będą miały okazję zapoznać się z technicznymi i przemysłowymi aspektami rozwoju województwa śląskiego, a przy tym skorzystać z wielu atrakcji kulturalnych oraz zwiedzić ciekawe historycznie miejsca. Koordynatorem Industriady jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zobacz program tegorocznej edycji wydarzenia i zostań uczestnikiem Święta Szlaku Zabytków Techniki!

„Sztuka Przemysłu” to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu

Czternasta edycja Industriady odbędzie się już niebawem, bo w sobotę, 17 czerwca 2023 roku na terenie czterdziestu sześciu obiektów, mieszczących się w różnych miastach w województwie śląskim. Wśród nich znajdują się między innymi Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu- Zdroju, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Wieża wyciągowa w Porębie czy Pałac Schoena w Sosnowcu. W tych i wielu innych miejscach uczestnicy Święta Szlaku Zabytków Techniki będą mieli okazję zwiedzić ciekawe i charakterystyczne dla naszego regionu zabytki oraz wziąć udział w wielu inicjatywach o charakterze kulturalnym. Cały program tegorocznego wydarzenia skupi się jednak wokół motywu przewodniego, którym będzie „Sztuka Przemysłu”. Oznacza to, że festiwal odsłoni przed jego uczestnikami dzieje rozwoju województwa śląskiego, ze wskazaniem na aspekty techniczne i przemysłowe, jakie ukształtowały nasz region.

– Tym razem wyruszymy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką! – dokładnie tak jak sugeruje tegoroczny motyw przewodni – czytamy na stronie internetowej, poświęconej Industriadzie.

W tę sobotę odbędzie się czternasta edycja Industriady. Zobacz program!

Bogaty program festiwalu i moc atrakcji już w najbliższą sobotę

W ramach czternastej edycji Industriady organizatorzy wydarzenia zaplanowali mnóstwo atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Podczas tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki nie zabraknie inicjatyw, przeznaczonych również dla dzieci i młodzieży, którzy wezmą udział w wielu zabawach, a także różnego rodzaju warsztatach naukowych, muzycznych, plastycznych oraz kreatywnych. Na ciekawe zajęcia mogą liczyć najmłodsi, którzy odwiedzą na przykład Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, gdzie zostanie zorganizowana między innymi gra fabularna pod nazwą „Współcześni Cyklopi”, zabawy dla dzieci, takie jak „Sztuka przemysłu we szranku” czy „Skokanie i furganie”. Zarówno dla młodszych, jak też dla starszych uczestników w wielu miejscach zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem, liczne pokazy, wystawy, wykłady, seanse filmowe czy animacje. Nie zabraknie też atrakcji plenerowych, wśród których przewidziano gry terenowe, zawody sprawnościowe, a także pikniki. Prawdziwym hitem będzie między innymi przejazd kolejką wąskotorową, który zorganizują w Bytomiu Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, a także rejs statkiem Dziewanna w Gliwicach. Miłośnicy inicjatyw artystycznych będą mieli szeroki wybór przede wszystkim spośród propozycji koncertowych, choć w programie znajdą się także spektakle.

Nie przeocz

Tegoroczna Industriada zagości w 46 obiektach

W tym roku obchody Święta Szlaku Zabytków Techniki odbędą się na terenie czterdziestu sześciu obiektów, mieszczących się w różnych miastach w województwie śląskim, a konkretnie w Bielsku-Białej, Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Czeladzi, Czerwionce-Leszczynach, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Łaziskach Górnych, Mysłowicach, Porębie, Pszczynie, Pszowie, Radzionkowie, Rudzie Śląskiej, Rudach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Tarnowskich Górach, Tychach, Ustroniu, Zabrzu, Żarkach i w Żywcu. W stolicy województwa śląskiego uczestników Industriady będą gościć Browar Mokrskich, Fabryka Porcelany, Galeria Szyb Wilson, Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia, Muzeum Śląskie, Osiedle Giszowiec oraz Osiedle Nikiszowiec. W programie wydarzeń w ramach czternastej edycji Industriady znalazły się inicjatywy organizowane między innymi przez muzea – na przykład Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Muzeum Produkcji Zapałem w Częstochowie, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie czy Muzeum Browaru w Żywcu – oraz inne obiekty, jak chociażby kopalnie, sztolnie, galerie, zakłady pracy oraz duże fabryki.

Zobacz także

Festiwal to okazja do poznania obiektów, mieszczących się na Szlaku Zabytków Techniki

Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki to największy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowany co roku od czternastu lat na terenie województwa śląskiego. Wydarzenie ma przybliżać mieszkańcom naszego regionu i innych części Polski historię rozwoju tego obszaru w aspektach przemysłowym oraz technicznym. Każdego roku osoby, które biorą udział w tej inicjatywie mają okazję zwiedzić obiekty, mieszczące się na Szlaku Zabytków Techniki i poznać ich dzieje oraz wkład w kształtowanie się miejscowej kultury, tradycji, a także gospodarki.

Szlak Zabytków Techniki to niezwykle unikatowa trasa i zarazem jedna z najciekawszych na industrialnej mapie Polski. Stanowi nie lada atrakcję turystyczną, a także wyróżnia nasz region w skali całego kraju, a nawet Europy Środkowo-Wschodniej. Podążając nim można dowiedzieć się, jak kształtował się przemysł w województwie śląskim na przestrzeni lat oraz jakie znaczenie miał dla zamieszkujących ten obszar społeczności. Na Szlaku Zabytków Techniki znajdują się liczne muzea, fabryki, kolnie robotnicze, sztolnie i kopalnie oraz różnego rodzaju obiekty, związane między innymi z kolejnictwem, hutnictwem, energetyką czy włókiennictwem.

W załączonej galerii prezentujemy przykładowe obiekty, w których zaplanowano wydarzenia, jakie odbędą się w ramach tegorocznej Industriady. Zamieszczamy tam również informacje o programie czternastej edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki.

W tę sobotę odbędzie się czternasta edycja Industriady. Zobacz program!

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera