Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Rusz w podróż śladem odkryć, które ukształtowały nasz region

Karolina Kos
Karolina Kos
Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego to nie tylko podróż przez historię i kulturę lecz także okazja do zrozumienia dziedzictwa przemysłowego, które miało ogromny wpływ na rozwój naszego regionu. Wybierz się w podróż trasą zdobyczy techniki i odkryj śląskie na nowo! Szczegóły znajdziesz w naszej galerii.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Ta wyjątkowa trasa łączy obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Obecnie w jego skład wchodzi 40 obiektów. Obiekty znajdujące się na Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy.

- Od 2010 r. w wyznaczoną sobotę czerwca organizowane jest Święto Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADA. To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej. Drugi pod względem wielkości w Europie w ogóle, prezentujący dziedzictwo przemysłowe. INDUSTRIADA rokrocznie odbywa się w ponad 40 zabytkach techniki, w blisko 30 miejscowościach województwa śląskiego. W jej przygotowanie i ogranizację zaangażowanych jest łącznie kilka tysięcy osób reprezentujących kilkaset różnych podmiotów - czytamy na oficjalnej stronie Szlaku

Jednym z najbardziej porywających punktów na mapie tego szlaku jest słynna Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu. To historyczne miejsce, które wpisało się w kartę dziejów górnictwa nie tylko w Polsce, lecz także w skali europejskiej. Odwiedzający mają okazję do przeżycia autentycznego ducha kopalni oraz zrozumienia trudów i wyzwań, jakim musieli stawić czoło górnicy.

Nieco dalej na północ, w Katowicach, znajduje się Szyb Wilson – kolejny ważny punkt na Szlaku Zabytków Techniki. To niezwykłe miejsce stanowi nie tylko pamiątkę po burzliwych dziejach górnictwa, ale także centrum kulturalne, gdzie organizowane są liczne wydarzenia, koncerty oraz wystawy, przyciągając tłumy turystów i miłośników historii.

Szlak Zabytków Techniki to jedyny szlak turystyczny z Europy Centralnej, który należy do prestiżowego Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, grupującego najważniejsze monumenty ery przemysłowej na Starym Kontynencie.

Więcej informacji na temat Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znajdziesz na stronie: https://zabytkitechniki.pl/

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera