Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne dziewczyny ze Śląska przyjechały do Galerii Katowickiej na eliminacje do Miss Polonia! W jury miss z 2023 roku. Zdjęcia

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W piątek 23 lutego w Galerii Katowickiej odbyły się eliminacje do 95. edycji Miss Polonia, czyli jednego z najstarszych konkursów piękności na świecie. By stanąć do rywalizacji o koronę dla najpiękniejszej Polki do stolicy Górnego Śląska zjechało dziś około 50 dziewczyn. W jury zasiadła m.in. Ewa Jakubiec, Miss Polonia z 2023 roku, która wraz z pozostałymi członkiniami gremium, poza urodą, oceniała również osobowość, charyzmę, aktywność społeczną, pasje i zainteresowania kandydatek.

Eliminacje do konkursu Miss Polonia w Galerii Katowickiej

Ciekawość, próba pokonywania własnych barier oraz nowe znajomości i szansa na międzynarodową karierę. To niektóre z motywacji, jakimi kierowały się dziewczyny, które w piątek 23 lutego pojawiły się w Galerii Katowickiej na eliminacjach do Miss Polonia. W tym roku to już 95. edycja jednego z najstarszych konkursów piękności na świecie. Casting w Galerii Katowickiej ma otwartą formułę i wzięło w nim udział około 50 dziewczyn.

- Studiuję logistykę, dwa dni temu się obroniłam i szukam czegoś nowego w swoim życiu, więc postanowiłam wziąć udział w konkursie Miss Polonia - mówi Oliwia z Katowic. - To przeżycie przygody i zawarcie nowych znajomości. Chcę się sprawdzić i zobaczyć, czy chcę dalej iść w tym kierunku, dlatego przyszłam na casting - dodaje.

Inna z kandydatek na casting przyjechała z okolic Częstochowy.

- Chcę przeżyć nową przygodę w życiu. Warto spróbować czegoś nowego, a nie tylko studiować, dlatego się tutaj pojawiłam - mówi Natalia. - Czuję lekki stresik, jak przed każdą nową rzeczą, ale jest on motywujący. Staramy się uśmiechać i pokazywać, że czujemy się piękne - dodaje.

Kolejna z dziewczyn, przyjechała do Katowic z drugiego końca województwa, a mianowicie z Cieszyna.

- Wczoraj dowiedziałam się, że jest tu casting, więc była to decyzja na spontanie. Warto spróbować, żyje się raz, a jak nie teraz, to kiedy - mówi Natalia. - Na spokojnie do tego podchodzę, jestem przyzwyczajona do różnych castingów i konkursów, może nie modelingowych, bo to pierwszy tego typu, ale jestem spokojna - dodaje.

Najważniejszym z trzech kryteriów, które trzeba spełnić, aby wziąć udział w konkursie, jest wiek - o koronę najpiękniejszej Polki mogą starać się dziewczyny między 18. a 25 rokiem życia.

- Reszta nie ma znaczenia, jesteśmy teraz otwarci na różnorodność. Wzrost, waga czy wymiary nie mają znaczenia. Chcemy to propagować i przełamywać kanony - wyjaśnia Sara Gulak, z agencji IGO-ART, koordynatorka castingu do Miss Polonia.

Kandydatki nie mogą mieć dzieci i posiadać męża. Skąd w wzięły się te dwa wykluczenia w regulaminie konkursu?

- Musi być to kobieta, tak jest to zapisane w naszym regulaminie, o nieposzkalowanej opinii, a jeśli chodzi o posiadanie dzieci - Miss Polonia musi w pełni oddać się swemu panowaniu, a wiemy jak to jest z dziećmi. Ten zapis jest od lat, a my pielęgnujemy tę tradycję - tłumaczy Sara Gulak.

Uroda jest ważnym atutem, który daje szansę na awans do głównej fazy konkursu, lecz nie jedynym.

- Zwracamy uwagę na to, co mają do powiedzenia, czy chcą działaś społecznie i angażować się w różne akcje. Pytamy jaką chcą mieć misję, dlatego że każda dziewczyna, która zostaje Miss Polonia, działa później w określony przez siebie sposób. To działanie musi być ważne i musi coś wnosić do naszego społeczeństwa - podkreśla Sara Gulak.

W jury znalazła się także Paulina Basek, finalistka Miss Polonia 2020/2021.

- U mnie była to dość spontaniczna decyzja i cieszę się, że udało mi się dostać do finału. Była to bardzo fajna przygoda, poznałam wiele fajnych dziewczyn, z którymi do dzisiaj utrzymuję kontakt, a jednak trochę czasu minęło. Jest to coś niezapomnianego i niesamowita okazja do rozwoju - mówi Paulina Basek.

Na co zwraca uwagę będąc już po drugiej stronie eliminacyjnego stołu?

- Będę zwracać uwagę na to, czego mi brakowało, czyli na otwartość dziewczyn i uśmiech, ale też na język angielski. Jest to ważnej, żeby reprezentować Miss Polonia zagranicą. Myślę jednak, że najważniejsza jest otwartość i chęć dalszego rozwoju - podkreśla Paulina Basek.

By oceniać kandydatki do Katowic przyjechała aktualna Miss Polonia, zwyciężczyni konkursu z 2023 roku - Ewa Jakubiec.

- Cieszę się, że tu jestem, dziś wybieramy kolejne dziewczyny. Niedługo będę oddawać koronę, więc troszkę pewnie będzie przykro, ale jestem ciekawa nowych dziewczyn i tego, co nam powiedzą. Mam nadzieję, że będą też dla mnie inspiracją - mówi Ewa Jakubiec.

Co radzi Miss Polonia swoim potencjalnym następczyniom?

- Myślę, że trzeba być wytrwałym do wyznaczonego przez siebie celu. Ja miała tak samo, wygrana w konkursie była pewną drogą, podczas której dojrzewałam. Doświadczenie z każdego małego momentu, z wychodzenia ze strefy komfortu, stanowiło dla mnie wartość, dawało mi siłę i doświadczenie. Przez to wiedziałam, że jestem pewną siebie dziewczyną i mogę wziąć udział w tym konkursie - tłumaczy Ewa Jakubiec.

Najpiękniejsza Polka tłumaczy, że dla niej wyjściem poza strefę komfortu, były wystąpienia publiczne i wywiady.

- Z dnia na dzień z osoby prywatnej stałam się osobą publiczną, ktoś chce mnie słuchać i poznać moje zdanie na różne tematy. To było trudne, ale w życiu nic nie jest perfekcyjne. Z wywiadu na wywiad, z przemówienia na przemówienie jest mi łatwiej - mówi Ewa Jakubiec.

Jak wyglądają kolejne etapy konkursu?

Udział w finale konkursu, poza wymiarem prestiżowym, daje wiele różnych możliwości.

- Finał ogólnopolski jest transmitowany w telewizji, więc dziewczyny będąc już finalistkami mają poważny trening. Jedziemy na dwutygodniowe zgrupowanie, na którym dziewczyny są zamknięte ze sobą, odcięte od rodziny i ćwiczą choreografię, sposób zachowywania się, jeżdżą do naszych partnerów i udzielają wywiadów. Mamy tu już małe szkolenie przygotowujące do tego jak być osobą medialną - mówi Sara Gulak.

Organizatorki przekonują, że na zgrupowaniu od rywalizacji ważniejsze jest siostrzane podejście.

- Zawsze mówimy o tym, żeby to nie była rywalizacja, żeby dziewczyny miały do siebie siostrzane podejście. Wiele sytuacji nam pokazuje, że tak rzeczywiście jest i zawiązują się przyjaźnie, ale oczywiście jak to w konkursie, zawsze ta rywalizacja się pojawia, zwłaszcza już w ostatnich dniach przy finale. Staramy się to neutralizować, żeby była ta rodzinna atmosfera - mówi Sara Gulak.

Przygotowania do finału dają doświadczenie, które później jest bardzo cenne zwłaszcza dla zwyciężczyni.

- Dziewczyna, która zostaje Miss Polonia, obiera wybraną przez siebie misję i działa społecznie. Dziewczyny wyjeżdżają także na konkursy międzynarodowe, co jest dla nich niesamowitą szansą. Obecnie mamy Krystynę Sokołowską w konkursie miss świata w Indiach, gdzie walczy o koronę, która nadal jest w naszych rękach, u Karoliny Bielawskiej. Możliwości i prestiż są niemierzalne - przekonuje Sara Gulak.

Ewa Jakubiec przyznaje, że zdobycie tytułu przyniosło w jej życiu spore zmiany.

- Życie zmienia się diametralnie. Oprócz tych obowiązków, które miałam dotychczas, a jestem pielęgniarką i studentką, to również pojawiły się obowiązki związane z konkursem Miss Polonia, których jest troszkę, ale to takie moje "pięć minut", więc staram się ten czas maksymalnie wykorzystać i cieszę się z tego - mówi Ewa Jakubiec.

Piątkowe eliminacje były ostatnią szansą by prosto ze Śląska dostać się do finału. Najbliższy casting do Miss Polonia 2024 odbędzie się w piątek 8 marca w Krakowie w Centrum Handlowym Bonarka. Ostatnią szansą na zakwalifikowanie się do finałów konkursu będzie casting organizowany 19 marca w Kinie Atlantic w Warszawie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera