Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dostać się do sanatorium? NOWE ZASADY Nowe skierowanie do sanatorium dopiero po roku od przyjazdu LISTA UZDROWISK

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Jak dostać się do sanatorium? Na jakich zasadach lekarz może wypisać skierowanie do sanatorium? Polacy narzekają na długie kolejki do sanatoriów. Średnio czeka się trzy lata. Czy nowe zasady kierowania do sanatoriów zmienią tę sytuację?

19 lipca weszły w życie nowe zasady kierowania do sanatoriów. Mają zmniejszyć kolejki, na które narzekają Polacy. Dziś na wyjazd do sanatorium czeka się nawet trzy lata, ale w poszczególnych oddziałach NFZ sytuacja jest inna. Najdłuższe kolejki są w województwie śląskim, gdzie chętnych do wyjazdów jest więcej, bo to najludniejszy region w kraju i jeden z najbardziej "schorowanych".

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami do sanatorium będzie można złożyć wniosek dopiero po tym jak minie rok od ostatniego wyjazdu. Obecnie aż jedna trzecia pacjentów składa taki wniosek zanim minie ten czas.

Jak dostać się do sanatorium?

Od teraz wybór konkretnego sanatorium będzie zależał od lekarza - specjalisty NFZ. Propozycji nie będzie już składał lekarz rodzinny wypisujący skierowanie.

Trzecia zmiana dotyczy likwidacji obowiązku weryfikacji skierowania po 18 miesiącach od złożenia wniosku, co wiąże się z wizytą u lekarza i ponownymi badaniami. Trzeba jednak pamiętać, że wniosek do sanatorium trzeba przekazać do oddziału NFZ 30 dni od daty jego wystawienia.

W których sanatoriach leczymy poszczególne choroby?choroby układu krążenia (Busko-Zdrój, Ciechocinek, Duszniki-Zdrój, Inowrocław, Jedlina-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Krynica, Nałęczów, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Rabka, Rymanów-Zdrój, Sopot, Szczawno-Zdrój, Świnoujście, Ustka, Ustroń, Wieniec-Zdrój).choroby układu oddechowego (Ciechocinek, Dąbki, Iwonicz-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Muszyna, Piwniczna, Polańczyk, Rabka, Rymanów-Zdrój, Sopot, Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Świnoujście, Ustka, Ustroń, Wysowa, Żegiestów-Zdrój).choroby narządów ruchu, układu nerwowego i reumatyczne (Busko-Zdrój, Ciechocinek, Cieplice-Zdrój, Długopole-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Iwonicz-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Krynica, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Muszyna, Piwniczna, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Przerzeczyn, Solec-Zdrój, Sopot, Swoszowice, Szczawno-Zdrój, Świeradów Zdrój, Świnoujście, Ustka, Ustroń, Wieniec-Zdrój).choroby układu trawienia (Długopole-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Inowrocław, Iwonicz-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Krynica, Kudowa-Zdrój, Muszyna, Piwniczna, Polanica-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Wysowa, Żegiestów-Zdrój).choroby układu wydzielania wewnętrznego (Kołobrzeg, Kudowa-Zdrój, Świnoujście, Ustka).cukrzyca (Ciechocinek, Jedlina-Zdrój, Kołobrzeg, Krynica, Szczawno-Zdrój, Ustroń, Wysowa).choroby skóry (Busko-Zdrój, Lądek-Zdrój, Solec-Zdrój, Świnoujście).choroby kobiece (Ciechocinek, Duszniki-Zdrój, Krynica, Świeradów-Zdrój).choroby układu moczowego (Cieplice-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Krynica, Szczawno-Zdrój, Wysowa, Żegiestów-Zdrój).stany po żółtaczce zakaźnej (Długopole-Zdrój).

Jedziemy do sanatorium. Poradnik, przepisy i ważne informacj...

Z danych NFZ wynika, że co roku pół miliona Polaków chce jeździć do sanatoriów, by podratować swoje zdrowie. Z województwa śląskiego wyjeżdża średnio ponad 50 tysięcy osób. Najczęstsze choroby, stanowiące podstawę do leczenia sanatoryjnego, to choroby reumatologiczne, kardiologiczne i wynikające z nadciśnienia, choroby układu nerwowego, dolnych dróg oddechowych, górnych dróg oddechowych i cukrzyca.

Podstawą do ubiegania się o pobyt w sanatorium jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Jeżeli lekarz, który opiekuje się pacjentem uzna, iż wskazanym byłoby podjęcie przez chorego leczenia w sanatorium, może takie skierowanie dla niego wystawić. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a więc taki, który ma podpisaną z NFZ umowę na świadczenie usług opieki zdrowotnej lub pracuje w placówce, która taką umowę posiada. Może to być zarówno lekarz rodzinny, jak i lekarz specjalista, ale też lekarz wypisujący ze szpitala itd.

Lekarz wystawia skierowanie do sanatorium

Wystawiając skierowanie musi on wziąć pod uwagę przede wszystkim zasadność takiego leczenia, a zwłaszcza:

  1. aktualny stan zdrowia pacjenta
  2. brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego
  3. oczekiwany wpływ takiego leczenia (w szczególności surowców leczniczych) na stan zdrowia pacjenta
  4. dotychczasowy przebieg choroby oraz wyniki leczenia uzdrowiskowego, jeśli z takiego
  5. pacjent już korzystał
  6. zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się na wózku inwalidzkim

Śląski OW NFZ w Katowicach kieruje Pacjentów do uzdrowisk:
Cieplice, Długopole, Duszniki, Kudowa, Lądek, Polanica, Szczawno, Świeradów, Ciechocinek, Inowrocław, Wieniec, lubelskie, Nałęczów, małopolskie, Krynica, Muszyna, Piwniczna, Rabka, Swoszowice, Szczawnica, Wapienne, Wysowa, Złockie, Żegiestów, , Horyniec, Iwonicz, Polańczyk, Rymanów, pomorskie, Sopot, Ustka, Goczałkowice, Ustroń, świętokrzyskie, Busko, Solec-Zdrój, Dąbki, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Połczyn, Świnoujście

Zobaczcie koniecznie

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo