Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obronić się przed nożownikiem? [PORADY SPECJALISTY KRAV MAGA]

Jarosław Szlachta/Krav Maga na Maxa
Jarosław Szlachta/Krav Maga na Maxa
W przypadku zagrożenia ze strony nożownika, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego intencji lub zachowania - podkreśla Jarosław Szlachta, instruktor organizacji Krav Maga na Maxa.

Po pierwsze, o czym mówi najważniejsza zasada Krav Maga, unikajmy miejsc niebezpiecznych. Miejsc nieoświetlonych, oddalonych od zabudowań, potencjalnie niemonitorowanych, miejsc mało uczęszczanych. To najważniejsza zasada, ponieważ agresor, wybierając miejsce z przypadku lub planując wcześniej, będzie szukał ofiar w takich miejscach. Oczywiście można jednak także zostać napadniętym nawet w centrum miasta, w biały dzień.

Po drugie, jeżeli znaleźliśmy się w takim miejscu i ktoś jest dla nas podejrzany - nie zbliżajmy się do niego. Co więcej, jeżeli taka osoba lub grupa zbliża się do nas, natychmiast zmieniajmy kierunek, by znajdować się jak najdalej od potencjalnego zagrożenia. Zawsze podejrzewajcie najgorsze i nigdy nie ryzykujcie. Słuchajmy swojego przeczucia.

Po trzecie, gdy masz pewność, że czeka Cię niebezpieczeństwo - uciekaj, zostawiając wszystko to, co może spowalniać twój bieg. Krzycz, zwracając na siebie uwagę. Co krzyczeć? Jest wiele teorii. Zakładajmy jednak, że nikt nie zareaguje. Ucieczka dotyczy sytuacji, gdy nie musimy nikogo chronić. Szukajcie sklepu, dworca, generalnie miejsca, gdzie jest dużo ludzi.

Po czwarte. Jeżeli nie możesz uciec, użyj pobliskich przedmiotów i swojego ciała, nie zważając na nic. Bez nauki praktycznej Krav Maga nie mamy co mówić o sposobach obrony. Zapisz się gdziekolwiek, by chociaż spróbować swoich sił. Jeżeli jednak czytasz ten materiał, a za chwilę wyjdziesz z domu i przytrafi ci się sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia, to musisz skupić się na 2 rzeczach, które są ważne w takim samym stopniu.

Wszystko zależy od dystansu. Zakładamy, że nie zdążyliśmy kopnąć w strefę kroku i dystans jest bliski. Wtedy:
1. Zatrzymaj uzbrojoną rękę, blokując ataki lub spróbuj ją złapać.
2. Uderzaj drugą ręką, głową, kolanem, czymkolwiek w czułe punkty, jak strefa kroku, krtań, tył głowy, oczy, kolana.

Jeżeli będziesz tylko skupiać się na obronie, agresor nie przestanie atakować, dopóki nie wykona swoje założonego planu.

Jeżeli będziesz tylko uderzać i kopać, agresor sięgnie cię nożem i wtedy los zadecyduje o tym czy jego ataki były śmiertelne.

Jeżeli założeniem agresora jest rabunek, oddaj wszystkie rzeczy jakie od ciebie chce, lecz nadal podejrzewaj najgorszego.

Szansa na to, że kiedyś spotka Ciebie taka sytuacja jest znikoma, prawda? A co, jeżeli jednak kiedyś przydarzy ci się coś takiego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!