Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się do zajścia w ciążę

Agata Pustułka
Organizm trzeba dobrze przygotować do ciąży
Organizm trzeba dobrze przygotować do ciąży 123rf
Rady specjalisty dla kobiet, które chcą zostać mamami. Zacznijcie od "domowych" metod. A Czego unikać, co sprawdzać, jak i kiedy uprawiać seks i jakie wykonać badania, by zostać mamą.

Decyzja o poczęciu dziecka oraz cały proces planowania zakładania rodziny to jedna z najważniejszych decyzji w życiu kobiety, która musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Trzeba świadomie przygotować się do tego najważniejszego wydarzenia. Warto posłuchać specjalistów, którzy radzą jak najpierw "domowymi" sposobami zmaksymalizować szansę na zajście w ciążę.

Dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii "Płodna Polka" prezentuje 10 najważniejszych rad, które ułatwią zajście w ciążę. Co zatem robić? Po pierwsze: Uważnie śledź swój cykl miesiączkowy - jeśli jest nieregularny albo coś wzbudza twoje podejrzenia - skontaktuj się z lekarzem. Po drugie: Sprawdzaj swoją płodność regularnie za pomocą zestawu badań: USG, hormonów AMH i FSH połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą z dziedziny niepłodności. Jego wykonanie pozwala ocenić rezerwę jajników, która jest głównym wskaźnikiem płodności.

Po trzecie: Dowiedz się kiedy twoja mama przechodziła menopauzę. Jeśli miała ją wcześnie, może to być dla ciebie sygnał ostrzegawczy. Warto wtedy szybciej pomyśleć o dziecku. Po czwarte: Uprawiaj seks przynajmniej 3 razy w tygodniu, dzięki czemu nasienie twojego partnera zachowa świeżość. Po piąte: Unikaj seksu oralnego w okresie owulacji - ślina jest enzymem trawiennym, który może negatywnie wpływać na aktywność plemników. Po szóste: Jeżeli wyczuwasz napięcie w relacjach ze swoim partnerem - porozmawiaj z nim o tym. Negatywne emocje i stres mogą źle wpływać na płodność. Po siódme: Zadbaj o swoją dietę! Spożywaj produkty z witaminami z grupy B, zawierające żelazo oraz witaminę E.

Niezwykle ważne jest przyjmowanie jeszcze przed zajściem w ciążę kwasu foliowego. Ok. trzy czwarte kobiet w ciąży i matek stosowało kwas foliowy, ale tylko 31 proc. z nich rozpoczęło przyjmowanie tej substancji przed ciążą, a tymczasem kwas foliowy chroni przed niektórymi wadami układu nerwowego. Kwas foliowy jest niezbędny do powstania i wzrostu rozwijającego się płodu. Szczególnie istotny jest moment kształtowania się tzw. cewy nerwowej, z której rozwija się mózg i rdzeń kręgowy dziecka, czyli okres między 2 a 4 tygodniem ciąży. To właśnie przyjmowanie kwasu foliowego nawet o 70 proc. obniża prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewy nerwowej, do których należy bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa czy przepuklina mózgowo-rdzeniowa.

Po ósme: Koniecznie odstaw papierosy oraz alkohol.
Po dziewiąte: Ćwicz regularnie, aby być w dobrej formie i uregulować wskaźnik BMI. Po dziesiąte: Jeżeli po roku starań nie udało ci się zajść w ciążę, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą do spraw leczenia niepłodności. Jeśli masz więcej niż 35 lat, zareaguj szybciej i zrób to już po 6 miesiącach.

1 lipca minął rok od momentu wdrożenia przez rząd programu in vitro. Jednak mimo refundacji zabiegu, wciąż pozostawał on poza zasięgiem wielu par.

Do tej pory finansowanie leków stymulujących, niezbędnych do uzyskania ciąży odbywało się z kieszeni pacjentów. Ich koszt wynosił od 2 do 4 tysięcy zł, stanowiąc często przeszkodę w dostępie do leczenia. W lipcu sytuacja uległa zmianie - na liście leków refundowanych znalazło się 13 preparatów stymulujących owulację. Do refundacji zostały włączone wszystkie potrzebne leki stosowane bezwzględnie w programie IVF.

- Oznacza to, że jeśli nie mamy do czynienia z żadnymi dodatkowymi chorobami, to obecnie refundowane leki pozwalają na przeprowadzenie całego programu - mówi dr Mrugacz. - Wszystkie preparaty są dobrej jakości, ale w zależności od pacjentki, może być ich różna tolerancja, różnią się też w sile działania. Wybór leków należy do lekarza w zależności od jego sposobu prowadzenia leczenia. Koszty leków są różne, ponieważ część preparatów jest czystsza i produkowana bardziej nowoczesnymi technologiami, co nie oznacza, że lepsza -dodaje.

Dieta młodej mamy

A Musi być urozmaicona, aby zapewnić odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych niezbędnych do tego, by organizm matki zachował pełnię zdrowia.

Spożywaj mleko i produkty mleczne. Pij 3 szlanki mleka dziennie lub zastępuj porcje mleka jogurtem, kefirem lub serem. Wybieraj produkty o obniżonej zawartości tłuszczu. Mięso jedz z umiarem. Możesz zastąpić je 2 razy w tygodniu rybą i raz nasionami roślin strączkowych. Codziennie jedz owoce i warzywa.


*Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!