Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmierzyć czas pracy pracownika? Firma TIMATE z Chorzowa ma system

Magdalena Hoła
Karta TIMATE - na zdjęciu twórcy wynalazku
Karta TIMATE - na zdjęciu twórcy wynalazku
Czujnik wbudowany w kartę będzie analizował ruch pracownika i mierzył jego czas pracy - taka innowacja może niedługo zawitać do wielu polskich firm. Produkt jest zainspirowany sportowymi opaskami, które informują o spalonych kaloriach i przebytych kilometrach. Urządzenie powstało w chorzowskiej firmie TIMATE.

TIMATE - bezobsługowa karta kontrolująca czas pracy

Urządzenie firmy TIMATE jest reprezentantem technologii Internet of Things. Za pomocą specjalnych centralek zbiera dane z wbudowanych w kartę czytników – informuje więc o każdym ruchu pracowników. TIMATE uruchomi się automatycznie, dlatego pracownik nie będzie musiał o tym pamiętać - wystarczy, że wejdzie do budynku.

- Nasza karta jest przedstawicielem nowej generacji 8-bitowych urządzeń elektronicznych, pobierających niezwykle mało prądu, dzięki czemu możliwe jest jej zasilanie energią światła. Karta ma wbudowany wyświetlacz w technologii ePaper. Służy jako wizytówka pracownika, ale może też poinformować właściciela o liczbie przepracowanych godzin, konieczności zrobienia sobie przerwy czy przysługujących dniach urlopowych – mówi Tomasz Łempiński, CTO w TIMATE. – Wszystko odbywa się w zgodzie z zasadami etyki, ponieważ TIMATE nie gromadzi żadnych wrażliwych danych, np. odcisków palca, a o czasie pracy informuje obie strony – pracownika i pracodawcę.

Twórcy systemu stworzyli go dla własnej wygody, ponieważ codzienne odbijanie karty stało się dla nich uciążliwe. W kategorii rejestracji czasu pracy istnieje spora konkurencja. TIMATE ma być alternatywą dla standardowego systemu kart i inwazyjnych technik biometrycznych, które bardzo inwigilują w prywatność pracowników. Jest to pierwsze rozwiązanie na świecie, które mierzy pracę bezobsługowo.

Produkt jest skierowany zarówno do pracowników jak i pracodawców. Oprócz informowania o czasie pracy, karta ma także pilnować bezpieczeństwa zatrudnionych - jeśli pracownikowi coś się stanie, karta dosłownie spyta, czy wszystko z nim w porządku. Pracownik będzie mógł poprosić o pomoc. Produktu można też używać na otwartym terenie.

Jak sprawdzić zebrane przez kartę informacje?
Należy przyłożyć TIMATE do smartfonu, wtedy karta automatycznie aktywuje aplikację połączoną z systemem kadrowym i zarządzanymi zadaniami, dzięki czemu pracownik sprawdzi wszystkie dane dotyczące swojej pracy. Kartę wykorzystać można również poza pracą za pomocą mikroaplikacji (np. stacja pogody).

Projekt jest w fazie zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach programu „Szybka ścieżka” przygotowanego przez NCBiR i dofinansowanego ze środków unijnych. Firma planuje współpracować z przedsiębiorstwami zajmującymi się rozwiązaniami ERP, IoT oraz systemami klasy Wokforce Managment, które mogłyby wykorzystać technologię TIMATE. Twórcy karty przeprowadzili już testy na studentach śląskiej uczelni oraz z wykorzystaniem symulacji wirtualnej, a teraz poszukują chętnych przedsiębiorstw, którzy podzielą się swoimi uwagami i zasugerują ewentualną modyfikacjię. Firma jest więc otwarta na wszelkie sugestie.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

20 lat po powodzi tysiąclecia na Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty