MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaki jest koszt utrzymania pracownika w 2023 roku? Tak prezentuje się lista wszystkich opłat. Czy umowa zlecenie jest obecnie opłacalna?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Pracodawca oprócz wypłaty wynagrodzenia opłaca składki na ubezpieczenia, cykliczne badania lekarskie czy szkolenia BHP.
Pracodawca oprócz wypłaty wynagrodzenia opłaca składki na ubezpieczenia, cykliczne badania lekarskie czy szkolenia BHP. freepik
Wysokość kosztu zatrudnienia w dużej mierze zależy od rodzaju umowy zawartej z firmą. Pracodawca zwykle oprócz wypłaty wynagrodzenia musi odprowadzić składki na ubezpieczenia, Fundusz Pracy, a dodatkowo opłacić badania lekarskie czy szkolenia BHP. Ile płaci firma za nasze utrzymanie w 2023 roku?

Spis treści

Koszt utrzymania pracownika – ile wynoszą składki?

Koszty związane z utrzymaniem pracownika to nie tylko pensja, ale także kilka dodatkowych opłat. Pracodawca jest zobowiązany do odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne takich jak:

  • składka emerytalna – 9,76 proc.,
  • składka rentowa – 6,50 proc.,
  • składka na Fundusz Pracy – 2,45 proc.,
  • składka na ubezpieczenie wypadkowe – 1,67 proc.,
  • składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,10 proc.

Co istotne, powyższe składki są doliczane dodatkowo do wypłacanej pensji brutto. Oznacza to, że koszt utrzymania osoby zarabiającej pensję minimalną (3600 zł) wynosi łącznie 4337,28 złotych.

Składki pokrywane są również częściowo z pensji pracownika. W przypadku umowy o pracę wynoszą one:

  • składka emerytalna – 9,76 proc. (opłaca pracownik i pracodawca),
  • składka rentowa – 1,5 proc. (pracodawca płaci 6,5 proc.),
  • składka na ubezpieczenie chorobowe – 2,45 proc.

Wypłata pensji i odprowadzanie składek to jednak nie wszystkie koszty związane z utrzymaniem pracownika.

Takie są dodatkowe koszty zatrudnienia

Pracodawca ponosi także opłaty związane ze szkoleniami BHP, cyklicznymi badaniami lekarskimi czy zwolnieniami lekarskimi. W przypadku tzw. L4 firma finansuje pensję osoby zatrudnionej przez 33 dni choroby. Następnie obowiązek ten spada na ZUS.

Firma opłaca także rekompensaty za godziny nadliczbowe, a także czas urlopu. Do pozostałych opłat można zaliczyć różnego rodzaju benefity takie jak prywatna opieka medyczna, dodatkowe ubezpieczenie, karty sportowe oraz kursy.

Umowa zlecenie – jaki jest koszt zatrudnienia?

Zatrudnienie pracowników na podstawie umowy zlecenia będzie korzystne tylko w sytuacji, gdy przyjęta zostaje osoba poniżej 26. roku życia. Całkowity koszt to wtedy kwota brutto, jaka została zapisana na umowie.

Przykładowo, 22-letnia studentka, która dorabia jako barmanka, przy stawce godzinowej 24 zł, po przepracowaniu w ciągu miesiąca 110 godzin zarobi 2640 zł brutto. Ze względu na to, że nadal się uczy, nie jest zgłoszona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz nie trzeba za nią odprowadzać podatku, zatem całkowity koszt zatrudnienia także wyniesie 2640 zł brutto.

Jeśli natomiast pracodawca zatrudni osobę powyżej 26. roku życia, to zapłaci takie same składki jak w przypadku umowy o pracę. Firma pokryje zatem ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie emerytalne, składki na FGŚP i Fundusz Pracy, a także zaliczkę na podatek dochodowy. Warto pamiętać, że przy umowie o działo całkowity koszt utrzymania w większości będzie równy wartości brutto.

Przeczytaj także:Taka będzie najniższa krajowa w 2024 roku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaki jest koszt utrzymania pracownika w 2023 roku? Tak prezentuje się lista wszystkich opłat. Czy umowa zlecenie jest obecnie opłacalna? - Strefa Biznesu