Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie były dzieje nauki i techniki w naszym kraju? Odkryją to uczestnicy konkursu organizowanego przez IPN we współpracy z bielską szkołą

OPRAC.:
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Już po raz piąty zostanie zorganizowany konkurs „Dzieje Polskiej Nauki i Techniki”
Już po raz piąty zostanie zorganizowany konkurs „Dzieje Polskiej Nauki i Techniki” IPN
Już po raz piąty zostanie zorganizowany konkurs „Dzieje Polskiej Nauki i Techniki”, którego celem jest zainteresowanie młodego pokolenia mało znanymi lub wręcz nieobecnymi w przestrzeni publicznej faktami związanymi z polską nauką, techniką, wynalazczością, przedsiębiorczością. Termin zgłoszeń do udziału w konkursie mija 30 listopada.

Pierwszą edycję pod nazwą "Sto lat Dziejów Polskiej Nauki i Techniki" zorganizował w roku szkolnym 2018/2019 Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej. W ten sposób placówka chciała uczcić i upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Najnowszą - piątą już - odsłonę konkursu wraz z dotychczasowym organizatorem przygotowuje Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

- W powszechnie przyjętej narracji dzieje nauki i techniki są marginalizowane i spychane na dalszy plan, nie stając się nawet tłem okresów i pomniejszych wycinków historii, a to przecież właśnie technika i poziom jej rozwoju w wielu przypadkach decyduje o przebiegu wydarzeń - zauważają współorganizatorzy konkursu. - Za przykład mogą tu posłużyć lata 717–718, w których to Konstantynopol obronił się przed inwazją Arabów dzięki tzw. greckiemu ogniowi. Takie wydarzenia można mnożyć. Szczególnie polska historiografia kuleje na tym polu. W podręcznikach do historii niewiele poświęca się miejsca rozwojowi polskiej nauki i myśli technicznej. Przeciętny Polak może skojarzy nazwisko Ignacego Łukasiewicza z ropą naftową, ale nazwisko Wiktora Zglenickiego nikomu nic nie mówi - dodają.

Konkurs "Dzieje Polskiej Nauki i Techniki" ma więc na celu zainteresowanie młodego pokolenia mało znanymi lub wręcz nieobecnymi w przestrzeni publicznej faktami związanymi z polską nauką, techniką, wynalazczością, przedsiębiorczością.

Konkursowi odkrywcy

Wiele ciekawych, a nawet sensacyjnych informacji wciąż czeka na swoich odkrywców. Główne zadanie, z którym będą musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu, to znalezienie informacji o polskim uczonym, badaczu, konstruktorze, lub szczególnego rodzaju konstrukcji, budowli (np. kanał augustowski) i stworzenie na ten temat pracy.

- Z ogromnym zainteresowaniem oczekujemy prac poświęconych polskim przedsiębiorcom – handlowcom, armatorom, hotelarzom, itp. Czekamy też na prace ukazujące polskich badaczy różnych regionów Świata - podkreślają współorganizatorzy.

Termin zgłoszeń do konkursu mija 30 listopada 2022 r. Uczestnicy na stworzenie prac będą mieć czas do 31 marca 2023 roku. Rozstrzygnięcie zaplanowano najpóźniej do 28 kwietnia 2023 roku.

Kontakt do koordynatora:
Marek Łukasik
ul. Piastowska 40 p. 212
43–300 Bielsko-Biała
tel. 32 207 05 69 / [email protected]

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera