Janowicz - Mayer 0:3 i koniec Australia Open: Byłem całkiem kaput [ZDJĘCIA]

Redakcja
Jerzy Janowicz
Jerzy Janowicz EPA/MAST IRHAM
Jerzy Janowicz kompletnie wyczerpny przegrał z w trzeciej rundzie z Niemcem Florianem Mayerem. - Byłem całkiem kaput -powiedział na konferencji prasowej.

Australian Open - Jerzy Janowicz odpadł w trzeciej rundzie

Jerzy Janowicz po porażce w trzeciej rundzie z Niemcem Florianem Mayerem 5:7, 2:6, 2:6 został wyeliminowany z wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open na twardych kortach w Melbourne.

Spotkanie trwało 98 minut. 23-letni Polak, który był rozstawiony z numerem 20., tylko w pierwszym secie toczył wyrównaną walkę z niżej notowanym (37. ATP Tour), ale świetnie dysponowanym i lepiej przygotowanym fizycznie siedem lat starszym rywalem.

Był to trzeci pojedynek tych tenisistów; wszystkie wygrał Mayer, wcześniej m.in. w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu w 2012 roku.

"Byłem nieprzygotowany na taki wysiłek" - przyznał Jerzy Janowicz po porażce z Niemcem Florianem Mayerem w trzeciej rundzie Australian Open. Polski tenisista podkreślił, że ze względu na kłopoty zdrowotne jest zadowolony z wyniku uzyskanego w Melbourne.

Janowicz, półfinalista ubiegłorocznego Wimbledonu, tylko w pierwszym secie toczył wyrównaną walkę. Później wyraźnie opadł z sił i nie miał nic do powiedzenia w pojedynku z dobrze dysponowanym rywalem. Odpadł z turnieju po spotkaniu trwającym ledwie 98 minut.

"Przez dwa miesiące praktycznie nie trenowałem. Nie miałem możliwości, by odpowiednio przygotować się do tych zawodów, do długich meczów, na ogromny wysiłek. Przyjechałem do Australii +na świeżości+. Moje dwa pierwsze mecze, toczone w 40-stopniowym upale, trwały po ponad trzy godziny. Po drugim z nich byłem całkowicie wyczerpany. Myślę, że zważywszy na okoliczności mogę być szczęśliwy z osiągnięcia trzeciej rundy" - powiedział Janowicz po piątkowej przegranej.

23-letni łodzianin, cytowany na stronie internetowej turnieju, dodał, że w spotkaniu z Niemcem był "całkiem kaput".

"Po wysiłku włożonym w poprzednie pojedynki nie byłem w stanie się właściwie zregenerować. Nie miałem siły nawet stać na korcie. Czułem, że zaraz mogę się przewrócić. Tylko, gdyby wyznaczo mecz na sesję wieczorną, miałbym jakiekolwiek szanse. Ale podkreślę raz jeszcze, że nie byłem przygotowany na taki wysiłek" - zaznaczył.
Janowicz wyszedł do gry w czapeczce i przeciwsłonecznych okularach. Wydawał się przygotowany na blisko 40-stopniowy, ale długa przerwa w grze spowodowana kontuzjami w drugim półroczu 2013, w tym niedawny uraz stopy, odbiła się na jego dyspozycji. W piątek w niczym nie przypominał żywiołowo reagującego i walczącego o każdą piłkę zawodnika choćby z ubiegłorocznego Wimbledonu, gdzie dotarł do półfinału.

Od początku turnieju miał zresztą "pod górkę". W pierwszej rundzie przegrywał już 0:2 w setach z australijskim debiutantem Jordanem Thompsonem, ale zdołał wygrać mecz w pięciu, a w drugiej - w czterech, w tym dwóch kończonych tie-breakami - pokonał Hiszpana Pablo Andujara. Niemiec, który wcześniej wyeliminował m.in. Rosjanina Michaiła Jużnego, zawiesił jednak poprzeczkę za wysoko.

Już w gemie otwarcia łodzianin, wspierany przez kilkunastoosobową grupę żywiołowo reagujących fanów, był w opałach. Przegrał trzy pierwsze piłki, m.in. poprzez podwójny błąd serwisowy, ale ostatecznie objął prowadzenie 1:0.

Do stanu 5:5 pojedynek toczył się zgodnie z regułą własnego podania. Polak jednak wyraźnie męczył się na korcie, grał bez polotu, a Mayer imponował spokojem i regularnością. W 11. gemie, po 16. niewymuszonym błędzie Janowicza w meczu (po stronie przeciwnika w tym elemencie widniało wówczas zero), Niemiec wyszedł na 6:5, a w kolejnym - choć przy drugim setbolu rakieta wypadła mu ze spoconej dłoni - przypieczętował sukces w pierwszej partii.

W zasadzie w tym momencie skończyły się jakiekolwiek emocje. Później Janowicz walczył głównie z własnymi słabościami, a nie z rywalem.

W drugim secie Mayer przełamał jego serwis już w inauguracyjnym gemie. Przy stanie 1:2 Polak poprosił o pomoc medyczną, połknął kilka tabletek, ale to nie wpłynęło na jego postawę. Po chwili miał co prawda jedynego w spotkaniu break-pointa, ale nie wykorzystał szansy.

Gdy podczas kolejnej krótkiej przerwy usiadł na krzesełku, wyglądał na zrezygnowanego i wycieńczonego. Z każdą minutą gry coraz gorzej poruszał się po korcie, pod względem fizycznym wyraźnie odstawał od Niemca.

Przegrał drugiego seta 2:6 i tylko grupka ubranych na biało-czerwono kibiców, którzy nie szczędzili gardeł, zdawała się jeszcze wierzyć w jego sukces.

Trzecia partia, jak poprzednia, bez historii. W trzecim gemie Mayer przełamał podanie Janowicza, w siódmym powtórzył to bez straty choćby punktu. W kolejnym zakończył trwający 98 minut mecz.

Przewagę tenisisty z Bayreuth, który dopiero w 10. występie w Australian Open zdołał awansować do 1/8 finału, uwypuklają też statystyki. Choć mniejszej postury, posłał 17 asów, wobec ledwie trzech "Jerzyka", a w wielu spotkaniach właśnie serwis był jego najmocniejszą bronią. Polak popełnił 44 niewymuszone błędy, a przeciwnik ledwie siedem.

Podobnie jak przed rokiem Janowicz zakończył występy na kortach Melbourne Park na trzeciej rundzie. Dzięki temu obronił dorobek punktowy i powinien zachować pozycję na granicy drugiej oraz trzeciej dziesiątki światowego rankingu. Zarobił w imprezie 75 tys. dolarów australijskim (ok. 68 tys. USD).

W singlu z piątki biało-czerwonych pozostała tylko Agnieszka Radwańska, rozstawiona z numerem piątym. W sobotę o awans do czołowej "16" zagra z Rosjanką Anastazją Pawliuczenkową (29). Przed Janowiczem odpadli: w pierwszej rundzie debiutująca w Wielkim Szlemie Katarzyna Piter i Łukasz Kubot, a w drugiej - Michał Przysiężny.