Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark wielkanocny na targowisku i wystawa pisanek w Muzeum w Starym Młynie w Żarkach

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Janusz Strzelczyk
W sobotę, 1 kwietnia, na targowisku w Żarkach zorganizowano specjalny jarmark wielkanocny. Swoje wyroby na kiermasz przygotowały koła gospodyń wiejskich z gminy Żarki.

Można było kupić specjały regionalne, ciasta i inne wyroby cukiernicze. Były m.in. babeczki, baranki, Piękne były ozdoby świąteczne- palmy, wianuszki, dodatki do wielkanocnego koszyczka. Niektóre to wyjątkowe rękodzieła.

A tuż obok targowiska w Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn można oglądać wystawę „Pisanki i pierniki wielkanocne”.

Prezentowanych jest około 400 pisanek z kolekcji Bożeny Miłoś. W kolekcji mieszkanki Rędzin znajdują się pisanki praktycznie ze wszystkich regionów kraju. W swoim zbiorze ma ponad 3000 pisanek wykonanych różnymi technikami. Zaczęło się w 1990 roku, kiedy to pracując w swojej rodzinnej Wiśle w liceum otrzymała od uczniów wykonaną przez nich pisankę z życzeniami wielkanocnymi. Od tego jajka zaczęła się jej kolekcja.Na wystawie można podziwiać naturalne jaja i wydmuszki m. in. strusia afrykańskiego, gęsi, kaczki, perliczki, przepiórki. Dzięki różnorodnym techniką ozdabiania to prawdziwe dzieła sztuki. Są pisanki malowane farbami, przyozdabiane koralikami, sitowiem czy zdobione woskiem.

Jej kolekcja jest dokładnie opisana. Każda pisanka jest oddzielnie zapakowana w specjalne, przezroczyste pojemniczki i opatrzona fachową metryczką.

Z niej można wyczytać, jaką techniką została wykonana, w jakim regionie Polski lub Europy, jakie ma kolory i motywy plastyczne, a także, jeśli tylko kolekcjonerka dysponuje taką wiedzą, znajduje się tam krótka informacja o autorze.

Jajka można zdobić właściwie wszystkim od tradycyjnych, naturalnych barwników, poprzez wosk, po sitowie, papier, modelinę czy filc. Same pisanki także mogą być różne – robione na tradycyjnych wydmuszkach jajek kur, kaczych czy też gęsich lub strusich, ale także drewniane, szklane, plastikowe lub wykonane z naturalnych minerałów.

Dopełnieniem wystawy są pierniki wielkanocne. Wystawę można oglądać do 20 kwietnia 2023 roku - wstęp wolny.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty