Nasza Loteria

Jarosław Gowin w Katowicach. Zaczęły się prekonsultacje polityki eksportowej. "We wrześniu zaprezentujemy finalną wersję"

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
W poniedziałek, 19 lipca, rozpoczęły się prekonsultacje polityki eksportowej, w których udział biorą naukowcy, przedsiębiorcy i eksperci. O założeniach strategii mówili w Katowicach wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister Robert Tomanek, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W poniedziałek, 19 lipca, rozpoczęły się prekonsultacje polityki eksportowej, w których udział biorą naukowcy, przedsiębiorcy i eksperci. O założeniach strategii mówili w Katowicach wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister Robert Tomanek, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Monika Chruścińska-Dragan
W Katowicach rozpoczęły się prekonsultacje polityki eksportowej. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii do udziału w debatach zaprosiło przedsiębiorców, ekspertów i naukowców. - Na początku września, podczas konferencji w Karpaczu, a potem podczas targów Expo w Dubaju, zaprezentujemy gotowy dokument. Będzie zawierał cały szereg instrumentów, przy pomocy których polski rząd chce wspierać branże i firmy, które mają największy potencjał rozwijania eksportu - zapowiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin.

Goszczący w Katowicach wicepremier podkreślił, że to właśnie eksport jest jednym z najważniejszych elementów stabilnej gospodarki, a Śląsk jako region wiodący w tej dziedzinie, jest idealnym miejscem do rozpoczęcia dyskusji na jego temat.

- W czasach pandemii, to właśnie z jednej strony przemysł, a z drugiej - eksport, okazały się najsilniejszymi punktami polskiej gospodarki. To dzięki nim w ubiegłym roku mieliśmy spadek PKB zaledwie o 2,7 proc., natomiast w tym roku nasza gospodarka rozwija się bardzo dynamiczna - mówił Gowin, szef resortu rozwoju, pracy i technologii.

Obecny na konferencji wiceminister Robert Tomanek zwrócił uwagę, iż dzisiaj na system wsparcia eksportu składa się ponad sto instrumentów, rozproszonych po różnych instytucjach. - Idea polityki, o której dzisiaj mówimy, jest taka, żeby zintegrować te instrumenty, dokonać ich przeglądu, być może dodać nowe, usunąć te, które są nieefektywne - opowiadał.

Jak zapowiedział, jednym z założeń jest zbudowanie specjalnej platformy do kojarzenia eksporterów, która byłaby zarządzana przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. - Chodzi o to, aby nasze firmy, zwłaszcza działające w przemyśle ciężkim na Śląsku, włączyły się efektywnie w międzynarodowe łańcuchy wartości, po pierwsze gospodarki cyfrowej, a po drugie Europejskiego Zielonego Ładu - tłumaczył Tomanek.

Zdaniem wiceministra, w następnych kwartałach należy spodziewać się wzrostu polskiego eksportu. Świadczy o tym m.in. poprawiająca się pozycja polskiego przemysłu motoryzacyjnego i coraz to większa aktywność eksportowa przemysłu spożywczego.

- W tej chwili koncentrujemy się na eksporcie do krajów Unii Europejskiej, głównie do Niemiec. Pora bardziej intensywnie eksportować na rynki pozaunijne - choćby po to, żeby nasz eksport był bezpieczniejszy - ocenił były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jak zapowiedzieli obaj ministrowie, dyskutowany obecnie dokument zaprezentowany zostanie we wrześniu, a jego wdrażanie rozpocznie się najszybciej, jak to możliwe. Niewykluczone, że nastąpi to jeszcze przed końcem 2021 roku.

- Podczas konferencji w Karpaczu, na początku września, a potem podczas targów Expo w Dubaju, zaprezentujemy gotowy dokument. Będzie zawierał cały szereg instrumentów, przy pomocy których polski rząd chce wspierać branże i firmy, które mają największy potencjał rozwijania eksportu - zapowiedział Jarosław Gowin.

Wicepremier, oprócz udziału w konsultacjach strategii eksportowej, uczestniczył 19 lipca także w spotkaniach z samorządowcami i środowiskiem akademickim.

- Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób wykorzystać potencjał naukowy Śląska do przyspieszenia rozwoju i transformacji gospodarczej tego regionu. Regionu, który ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia zwłaszcza polskiego przemysłu - zaznaczył Jarosław Gowin nawiązując do tematu wykorzystaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy i nowych funduszy unijnych.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni