Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jasienica szuka wód termalnych. Podczas odwiertu trafiono na metan

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
PAP
PAP
Wiercenia w poszukiwaniu wód termalnych w Grodźcu w gminie Jasienica rozpoczęły się pod koniec września.
Wiercenia w poszukiwaniu wód termalnych w Grodźcu w gminie Jasienica rozpoczęły się pod koniec września. Jacek Drost
Na złoża metanu natrafiono podczas wiercenia otworu w poszukiwaniu źródeł geotermalnych w Grodźcu koło Bielska-Białej. Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna powiedział PAP, że jeśli metanu będzie dużo, może uda się go wykorzystać w przyszłości w systemie kogeneracji.

Wiercenia w poszukiwaniu wód termalnych w Grodźcu w gminie Jasienica rozpoczęły się pod koniec września

– Jeszcze nie dotarliśmy do wód termalnych, ale mamy gaz - metan. Jeżeli to złoże będzie odpowiednio duże, to spróbujemy go wykorzystać. Wodę termalną musimy wyciągnąć z głębokości na powierzchnię, a do tego potrzebna jest energia. Jeżeli jest gaz, to można byłoby go uchwycić i przerobić w kogeneracji na energię. Trwają badania, które określą, jak duże jest to złoże – powiedział PAP Janusz Pierzyna.

Wójt Jasienicy dodał, że „za dwa, trzy tygodnie” będzie też wiadomo, czy w Grodźcu są złoża wody termalnej.

Zdaniem samorządowca potwierdzenie istnienia złóż otwiera przed gminą perspektywy rozwojowe. W oparciu o prywatną przedsiębiorczość można je wykorzystać tworząc kompleks turystyczny, rekreacyjny i rehabilitacyjny z basenami, tak zwany Jasienicki Kurort Zamkowy. Jak zaznaczył wójt, inwestor prywatny jest niezbędny, bo jest to inwestycja - jak oszacował - w wysokości 500-600 mln zł. Jego zdaniem gmina mogłaby być udziałowcem spółki, która zarządzałaby takim kurortem, czerpiąc z tego tytułu zyski.

Odwiert w Grodźcu ma sięgnąć 2 km. Firma, która podjęła się jego wykonania, ma także sporządzić dokumentację hydrogeologiczną z wynikami badań polowych i laboratoryjnych. Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych rdzeni wiertniczych i próbek, zostanie opracowana przez inżyniera kontraktu dokumentacja hydrogeologiczna. Komplet będzie stanowił podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz wystąpienia o koncesję na ich ewentualną eksploatację.

Z analiz, którymi dysponuje samorząd Jasienicy, wynika, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o dużym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 a 95 st. C.

Koszt wykonania odwiertu to 14,9 mln zł. Jasienica otrzymała na ten cel 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pomysł Jasienickiego Kurortu Zamkowego powstał w 2017 r. Jego sercem ma być zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do lokalnego przedsiębiorcy, który go odrestaurował. Na terenie około 50 ha wokół zamku powstać między innymi centrum konferencyjne i edukacyjne z zapleczem hotelowym, ośrodek spa, oranżeria oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktura sportowa, w tym ścieżki rowerowe oraz konne, a także baseny. Powstać ma też dom dla weteranów.

Odwiert realizowany jest 5,5-hektarowej działce, którą wykupiła gmina Jasienica.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera