Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra. Zaczyna się szczyt pielgrzymkowy. W weekend odbędzie się jubileuszowa Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Największą pieszą pielgrzymką na Jasną Górę w lipcu 2021 roku będzie Pielgrzymka GóralskaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Największą pieszą pielgrzymką na Jasną Górę w lipcu 2021 roku będzie Pielgrzymka GóralskaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
W najbliższy weekend (10-11 lipca) na Jasnej Górze odbędzie się jubileuszowa, trzydziesta Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Od lat ta autokarowa pielgrzymka jest największą pod względem liczby wiernych pielgrzymką, która gromadzi się na Jasnej Góry. W latach przed pandemią na Jasnej Górze modliło się grubo ponad 100 tysięcy osób, przed rokiem z powodu obostrzeń wiernych było kilkanaście tysięcy. Niezależnie od liczby uczestników, XXX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja to znak, że rozpoczął się szczyt pielgrzymkowy.

Jasną Górę odwiedziło w 2019 roku blisko 4 mln 400 tys. pielgrzymów. W 190ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział 752 tys. 360 osób. Na Jasną Górę przyszło 300 pieszych pielgrzymek, uczestniczyło w nich 133 tys. osób. W ubiegłym roku sanktuarium odwiedziło niespełna milion pielgrzymów, a pieszych pielgrzymek było 160 i były one znacznie mniej liczne niż w latach ubiegłych. Te liczby najlepiej obrazują wpływ pandemii na ruch pątniczy w Polsce.

W tym roku obostrzenia są nieco mniejsze, ale limit osób w przypadku zorganizowanych grup (300 osób) zapewne również przełoży się na niższą frekwencję niż w latach przed pandemią.

Według danych organizatorów pielgrzymek zebranych przez Urząd Miasta w Częstochowie, na lipiec zgłoszono w sumie 34 pielgrzymki, które będą przechodzić lub przejeżdżać przez Częstochowę w drodze na Jasną Górę. Łącznie do naszego miasta przyjdzie w nich, przyjedzie na rowerze, rolkach lub koniach ok. 4,9 tys. osób.

Poszczególne grupy mają liczyć – według zapowiedzi organizatorów - od kilkunastu do 300 uczestników. Największa w lipcu Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę ma liczyć cztery grupy po 300 osób.

Największej liczby pątników możemy spodziewać się 31 lipca – wtedy do miasta wejdzie wspomniana 40. Piesza Pielgrzymka Góralska licząca ok. 1200 osób, której poszczególne grupy wyruszą wcześniej z Bachledówki, Lipnicy Małej, Rabki Zdroju i Nowego Targu. Sporo pielgrzymów wejdzie też 15 lipca, gdy do Częstochowy dotrze piesza pielgrzymka poznańska oraz grupy z Gostynia i spod Myślenic.

W lipcu w Częstochowie pojawią się także piesze grupy pielgrzymów m.in. z Łodzi, Krakowa, Bydgoszczy, Piotrkowa Trybunalskiego, Katowic, Tychów, Radzionkowa, Lędzin oraz Kalwarii Zebrzydowskiej.

Spodziewana jest też m.in. konna pielgrzymka z Dąbrówki Kościelnej, rolkowa - z Wrocławia, biegowa z Tarnobrzegu oraz grupy rowerowe ze Szczecina - Kamienia Pomorskiego, Gdańska. Łasku i Lubomi.

22. Pielgrzymka Kawalerii Konnej na Jasną GóręZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

22. Pielgrzymka Kawalerii Konnej na Jasną Górę. Uczestnicy p...

W miniony weekend odbyła się Pielgrzymka Kawalerii Konnej oraz Pielgrzymka Kresowian, a w najbliższy weekend (10-11 lipca) na Jasnej Górze odbędzie się jubileuszowa, trzydziesta Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. To pod względem liczby uczestników największa pielgrzymka na Jasną Górę. Jej uczestnicy przybywają do sanktuarium autokarami. Przed pandemią na Jasnej Górze modliło się niemal zawsze ponad 100 tysięcy wiernych. O zainteresowaniu pielgrzymkom najlepiej świadczył fakt, że w hotelach w tym czasie brakowało miejsc. W ubiegłym roku z racji pandemicznych obostrzeń wiernych było kilkanaście tysięcy, w tym roku, kiedy coraz więcej osób jest zaszczepionych, a liczba chorych jest stosunkowo niższa, frekwencja powinna być nieco wyższa.

Plan zabezpieczenia pielgrzymki

Tak wielkie przedsięwzięcie wymaga zaangażowania wielu miejskich służb i szczegółowego planu działań. - Jak co roku przygotowujemy plan zabezpieczenia tej pielgrzymki, jak i całego sezonu pielgrzymkowego – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Na czas pielgrzymki w okolicach Jasnej Góry ustawionych zostanie 18 przenośnych toalet. Na miejscu będą również dwa zespoły pogotowia ratunkowego.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej 15 oraz ul. Królowej Bony 1/3 zostanie uruchomiona Izba Przyjęć (telefon do izby przyjęć MSZ ul. Mirowska 15: (34) 370-21-70, (34) 370-22-70, telefon do izby przyjęć MSZ ul. Królowej Bony 1/3 (34) 370-26-40, (34) 370-26-41.

W izbie przyjęć będą przyjmowani wszyscy pacjenci wymagający pomocy lekarsko – pielęgniarskiej. Oddziały lekarskie będą pracowały w systemie całodobowym. Odpowiedzialni za zabezpieczenie medyczne będą lekarze dyżurujący w danym dniu w izbie przyjęć Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Ale w obsługę pielgrzymów zaangażowana będzie również Straż Miejska, policja, Komenda Miejska PSP, Miejski Zarząd Dróg oraz Centrum Usług Komunalnych. Realizowany plan działań powinien zapewnić pielgrzymom bezpieczne uczestniczenie w mszy świętej i modlitwę, a później bezpieczny powrót do domu.

Karteczki dla osób starszych i dzieci

Straż Miejska w Częstochowie apeluje, aby osoby starsze oraz dzieci, które nie posiadają telefonu komórkowego, a wybierają się do Częstochowy podczas szczytu pielgrzymkowego, miały przy sobie karteczkę z numerem telefonu do przewodnika grupy lub najbliższego członka rodziny.

Podobne karteczki powinny mieć również starsze osoby z Częstochowy lub okolicznych gmin. Częstochowscy strażnicy miejscy w poprzednich latach pomagali osobom starszym, a także dzieciom, które zagubiły się na terenie Częstochowy i nie potrafiły same wrócić do autokaru czy swoich członków rodziny.

Dlatego Straż Miejska w Częstochowie apeluje, aby osoby starsze czy też małe dzieci miały przy sobie karteczkę z numerem telefonu do najbliższego członka rodziny lub kierownika wycieczki, albo kierowcy autokaru. W przypadku zagubienia osoby, funkcjonariusze Straży Miejskiej będą mogli szybko skontaktować się ze wskazaną na kartce osobą i przekazać “zagubionego” pod opiekę rodziny lub podwiozą do autokaru.

Reżim sanitarny na Jasnej Górze

Warto pamiętać, że Ojcowie Paulini ściśle przestrzegają reżimu sanitarnego, co w określonych sytuacjach może się wiązać z oczekiwaniem przed wejściem do bazyliki czy kaplicy. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo chodzi o nasze zdrowie.

Ojciec Tadeusz Rydzyk prosi o wsparcie dla radia i przestrzeganie przepisów

Ojciec Tadeusz Rydzyk przed pielgrzymką zwrócił się bezpośrednio do pielgrzymów:

"Bądźmy po Spowiedzi św., zabierzmy ze sobą uprzejmość i radość. Jeśli zażywamy leki, zabierzmy ich odpowiednią porcję. Weźmy parasol, krzesełko, butelkę wody do picia. Pomyślmy w duchu ewangelizowania wszystkich o kupieniu na Jasnej Górze dobrej ewangelizacyjnej książki, miesięcznika „W naszej rodzinie” dla siebie, swojej rodziny czy kogoś z sąsiedztwa. Będzie to możliwe w namiotach Fundacji „Nasza Przyszłość”.
Prosimy także o pomoc – o ofiarę na Radio Maryja i Telewizję Trwam. Niech to będzie symboliczna róża dla dzieł Matki Najświętszej, dla jej Radia. Prosimy składać ofiary w małych namiotach, które będą znajdować się między namiotami Fundacji „Nasza Przyszłość”. Ofiary te, symboliczne róże, składamy w małych kopertach z wypisanymi nazwiskami i adresami ofiarodawcy, aby móc podziękować i potwierdzić otrzymanie daru."

Pielgrzymi wejdą do miasta 10 trasami

W tym roku wyznaczono 10 tras, którymi pielgrzymi wejdą do Częstochowy i dotrą na Jasną Górę. Niestety w samym mieście przywitają ich liczne remonty dróg, co nieco utrudni i spowolni ich wędrówkę tuż przed metą. Największym problemem jest remont mostu na ulicy Mirowskiej. To tędy do miasta wchodzą liczne pielgrzymki, w tym ta z największymi tradycjami, Pielgrzymka Warszawska.

Z powodu remontu mostu pielgrzymi wchodzący do miasta od wschodniej strony pójdą ulicami Mstowską, Mirowską, Srebrną, Drogowców, al. Jana Pawła II, Warszawską, al. NMP (na odcinku między II aleją Najświętszej Maryi Panny a I aleją Najświętszej Maryi Panny przemarsz uczestników pielgrzymki jest bardzo utrudniony z uwagi na trwający remont torowiska tramwajowego), al. Sienkiewicza.

Co powinni wiedzieć pielgrzymi zmotoryzowani?

W tym roku przyjazd do Częstochowy będzie wymagał od kierowców wielkiej cierpliwości i uwagi, aby nie zgubić się podczas objazdów. W tej chwili najpoważniejsze utrudnienia w ruchu są w dzielnicy Zawodzie (zamknięcie ulicy Mirowskiej) oraz na placu budowy nowej linii tramwajowej. Z powodu tej ostatniej inwestycji obecnie częściowo nieprzejezdna jest DK 46 (aleja Jana Pawła II) w kierunku na Opole i Wieluń. Prace na ruchliwym skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i al. Armii Krajowej potrwają jeszcze kilka tygodni i w tym czasie część pasów będzie zamykana. Trwają również remonty ronda na skrzyżowaniu ulicy Legionów i Żużlowej oraz przebudowa alei Niepodległości.

Nie przeocz

Na dniach powinny się rozpocząć prace związane z największymi inwestycjami drogowymi, modernizacją DK 1 i DK 46 w Częstochowie, co spowoduje gigantyczne utrudnienia w ruchu. Jednym słowem w tym roku przed wybraniem się w tym roku do Częstochowy, warto przemyśleć, czy nie skorzystać z innej formy transportu np. pociągu. Jeżeli już zdecydujecie się na jazdę samochodem, śledźcie w naszym serwisie doniesienia o zmianach organizacji ruchu i utrudnieniach w ruchu w naszym serwisie.

Warto również pamiętać, że niedawno powiększyła się strefa płatnego parkowania, która objęła nowe miejsca w okolicach Jasnej Góry. Zostawiając samochód na parkingu, warto dobrze sprawdzić, czy jesteśmy w strefie. Mamy również dobre informacje – Częstochowa ma nowe parkomaty, w których nareszcie można płacić kartą bankomatową (chociaż czasem zdarzają się awarie). Co ważne w weekendy za parkowanie nie trzeba płacić ani złotówki.

Co warto zobaczyć w Częstochowie?

Dla wielu pielgrzymów wyprawa do Częstochowy będzie pierwszą od dwóch lat. Na pweno wielu z nich będzie chciało przy okazji zwiedzić miasto, a co jest w nim godnego zobaczenia? Polecamy spacer na Stary Rynek, który w poprzednich latach był na trasie wielu pielgrzymek, a w tym będzie trzeba go odwiedzić po wizycie w sanktuarium. Spacer z Jasnej Góry na Stary Rynek to idealna okazja, aby zobaczyć aleję NMP w całej okazałości.

Dlaczego polecamy Stary Rynek? Bo to miejsce przeszło kapitalną metamorfozę. Po rewitalizacji zamontowano tutaj 14 wiszących rzeźb Jerzego Kędziory. Są również piękne, podświetlane fontanny i nowoczesny, przeszklony pawilon. Świetnym pomysłem jest ekspozycja odkryć archeologicznych, których dokonano na Starym Rynku kilkanaście lat temu. To miejsce już przyciąga mieszkańców i turystów i naprawdę warto je odwiedzić samemu.

Dla wielu niespodzianką będzie również wielka galeria handlowa, która powstała w alei NMP niedaleko Jasnej Góry. Galeria jest w trakcie rozruchu, ale już działają pierwsze sklepy i kawiarnie. Dotychczas w okolicach sanktuarium nie było podobnego obiektu.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera