Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jasnogórskie dożynki i Krajowa Wystawa Rolnicza przed nami. Częstochowa będzie rolniczą stolicą Polski

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Jasnogórskie dożynki i Krajowa Wystawa Rolnicza przed nami. Częstochowa będzie rolniczą stolicą Polski
Jasnogórskie dożynki i Krajowa Wystawa Rolnicza przed nami. Częstochowa będzie rolniczą stolicą Polski Katarzyna Gwara
Częstochowa ponownie zamieni się w rolniczą stolicę Polski. A wszystko to za sprawą ogólnopolskich dożynek, które odbędą się w dniach 1 i 2 września na Jasnej Górze. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszyć będzie Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku zostanie zorganizowana już po raz trzydziesty drugi.

Co znajdziemy na dożynka w Częstochowie?

Ogólnopolskim dożynkom na Jasnej Górze od lat towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. W tym roku mamy już XXXII edycję tego wydarzenia. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.

Podobnie jak w ubiegłym roku stoiska wystawowe i targowe będą zlokalizowane na terenie parkingów jasnogórskich, natomiast stoiska handlowe w III Alei Najświętszej Maryi Panny. Swoje oferty produkcyjne, handlowe i usługowe zaprezentuje ponad 400 firm i instytucji rolniczych z całego kraju.

Zaplanowano między innymi targi pszczelarskie, Kiermasz Kwiatów i Krzewów Ozdobnych, prezentacje Lokalnych Grup Działania oraz Odnawialnych Źródeł Energii, a także Festiwal Produktów Lokalnych i Tradycyjnych. Ten ostatni połączony jest z degustacją i ma na celu promocję regionu śląskiego i jego tradycji kulinarnych.

Szczególnym zainteresowaniem podczas tego wydarzenia rokrocznie cieszy się Wystawa Maszyn i Narzędzi Rolniczych. Znani producenci maszyn i urządzeń rolniczych informują, jak kompleksowo wyposażyć swoje gospodarstwa w najnowocześniejszy sprzęt.

Wystawa to nie tylko ekspozycje, ale również dobra okazja do podnoszenia swojej wiedzy, wymiany doświadczeń i integracji całego środowiska rolniczego. Ponadto rolnikom, będą doradzali pracownicy oraz eksperci z MRiRW, ARiMR, KOWR, CDR, KRUS, KRIR, a także ŚODR w Częstochowie.

Rokrocznie ogromnym zainteresowaniem – zwłaszcza wśród najmłodszych – cieszy się Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wystawa Drobnego Inwentarza oraz Ptaków Ozdobnych przyciąga każde oko i pozwala na podziwianie pracy hodowlanej włożonej w uzyskanie tak pięknych i okazałych zwierząt. Sprawność i zwinność psów pasterskich będzie można oglądać na pokazach pasienia owiec. Nie zabraknie także pokazów koni. Ogromne wrażenie sprawia również bydło mięsne, które w tym roku oceniane będzie w trakcie Regionalnej Wystawy Bydła Mięsnego.

Jak zapowiadają organizatorzy, wzbogaceniem tegorocznej uroczystości związanej z organizacją Wystawy Rolniczej, będzie koncert w Bazylice Jasnogórskiej zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny. Poza tym - na placu Biegańskiego - mają wystąpić polskie i słowackie zespoły góralskie.

Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Dożynki na Jasnej Górze

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony, czyli tradycyjne dożynki odbywają się na Jasnej Górze w dniach 2 i 3 września. W tym roku ich hasło przewodnie brzmi „Do Maryi Matki Kościoła”. W jasnogórskie dożynki wpiszą się też obchody 100-lecia doradztwa rolniczego w Polsce.

Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników zainauguruje w sobotę wieczorna msza św. (o godz. 19.00) w Bazylice. Eucharystii przewodniczyć ma bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się droga krzyżowa na wałach, a po niej czuwanie modlitewne.

W niedzielę, 3 września, od godz. 8.00 rozpocznie się modlitwa na placu przed szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych. Uroczysta suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych rozpocznie się o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma i homilię wygłosi biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.

W ramach jubileuszu 100-lecia powstania Ośrodków Doradztwa Rolniczego w sobotę, 2 września, sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej dziękczynna msza św. (godz. 17.00)

Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, w czasie których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI wieku.

Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Natomiast pierwsze dożynki jasnogórskie odbyły się w 1982 r., ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Początki Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie

Pierwsza Krajowa Wystawa Rolnicza odbyła się w dniach 5 - 6 września 1992r. W porównaniu z wydarzeniami, które organizowane są obecnie, była ona bardzo skromna. Pawilonem wystawowym stała się sala gimnastyczna IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie i tereny przyległe do szkoły.

Jednak liczba uczestników wystawy już wtedy przerosła oczekiwania organizatorów - szacuje się, że odwiedziło ją około 10 tys. rolników i mieszkańców Częstochowy oraz regionu. Postanowiono więc ją kontynuować. Wystawa dała okazję do zainteresowania się nią, przedsiębiorców z branży rolniczej z całej Polski.

Co istotne, Krajowa Wystawa Rolnicza to wydarzenie, które wbrew pozorom nie jest skierowane wyłącznie do rolników. Rokrocznie przyciąga mieszkańców, turystów i pielgrzymów w różnym wieku. Wśród nich znajdują się osoby zainteresowane nie tylko tematyką rolnictwa i obszarami wiejskimi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera