Jaworznicki Budżet Obywatelski 2022. Miasto przeznaczy na zadania 3,2 mln zł. Oto najważniejsze informacje i zasady

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W ramach JBO w Jaworznie wykonano wiele ciekawych i służących mieszkańców zadań m.in. parking osiedlowy – zorganizowanie miejsc parkingowych w pobliżu domu działkowca Jaśmin (Łubowiec).Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W ramach JBO w Jaworznie wykonano wiele ciekawych i służących mieszkańców zadań m.in. parking osiedlowy – zorganizowanie miejsc parkingowych w pobliżu domu działkowca Jaśmin (Łubowiec).Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Jaworzno/JBO
Udostępnij:
Jaworzno zabezpieczyło w budżecie 3,2 mln zł, które mają zostać wydane w tegorocznej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Kwotę tą podzielono na kilka typów zadań. Poznaliśmy także najważniejsze zasady i harmonogram przedsięwzięcia. Już w maju jaworznianie będą składać swoje propozycje.

Jaworznicki Budżet Obywatelski 2022. Ile pieniędzy przeznaczy miasto na zadania?

W Jaworznie weszło już w życie rozporządzenie, dzięki któremu wiemy, ile pieniędzy w nowej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego może przeznaczyć miasto, a także poznaliśmy daty poszczególnych etapów przedsięwzięcia. W budżecie Jaworzna na JBO 2022 zabezpieczono 3,2 miliona złotych. Ta kwota robi wrażenie. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację zadań publicznych inwestycyjnych i nieinwestycyjnych.

Nie przeocz

Pieniądze zostały podzielone w następujący sposób:

  • 1,8 mln zł to kwota przeznaczona na realizację zadań publicznych dużych powyżej 200 tys. zł,
  • 1,4 mln zł na realizację zadań publicznych małych, z czego:
    - 1 mln zł na zadania do 200 tys. zł,
    - 400 tys. zł na zadania do 80 tys. zł związane z modernizacją, doposażeniem i utrzymaniem istniejących obiektów jaworznickiego budżetu obywatelskiego.

Maksymalna wartość zadań nieinwestycyjnych nie może przekroczyć 200 tys. zł.

Zasady Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego 2022

Zmieniły się zasady, warto o nich pamiętać i przekazać bliskim, którzy wezmą udział w głosowaniu. Każdy mieszkaniec uprawniony do głosowania może zagłosować w budżecie tylko raz, ale może wskazać maksymalnie dwa zadania z listy wniosków poddanych pod głosowanie.

- W przypadku wielokrotnej próby głosowania lub wskazania więcej niż dwóch zadań w obrębie karty do głosowania głos będzie uznany za nieważny - informują urzędnicy.

Każdy mieszkaniec może wziąć udział w konsultacjach, niezależnie od dzielnicy i osiedla, na którym mieszka. Wszystkie zgłaszane inicjatywy mają mieć charakter ogólnomiejski oraz będą przedstawiać istotną wartość i użyteczność społeczną. Inwestycje mogą powstać wyłącznie na terenach gminnych - pod warunkiem zapewnienia nieograniczonego dostępu do terenu.

Nie przeocz

Każdy mieszkaniec może złożyć wniosek tylko o jedno zadanie. Można wybrać sobie jednego partnera projektu. Takim partnerem można być tylko raz. Wnioski będzie można składać osobiście, mailowo i drogą pocztową. Musi go poprzeć minimum 30 mieszkańców. Prezydent powoła w drodze zarządzenia jeden zespół ds. budżetu obywatelskiego, w skład którego wejdą: pracownicy urzędu - 4 osoby wskazane przez prezydenta, reprezentanci społeczni - 4 osoby wyłonione w drodze publicznego losowania spośród mieszkańców, którzy wyrażą chęć pracy w zespole (bez głosów wnioskodawców i partnerów projektu).

Harmonogram JBO 2022

Znamy już także harmonogram Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Akcja informacyjno-edukacyjna rozpocznie się w Jaworznie na przełomie kwietnia i maja. Wtedy ogłoszone będą także konsultacje społeczne. Urzędnicy rozpoczną zbierać wnioski o zadania od 10 do 31 maja.

Następnie odbędzie się weryfikacja wniosków, która potrwa przez cały czerwiec i prawie cały lipiec. W tym czasie, na etapie oceny formalnej i merytorycznej każdemu wnioskodawcy będzie przysługiwał tryb odwołania od oceny negatywnej. Później poznamy wnioski, które zostały ostatecznie zaakceptowane i będzie można na nie zagłosować.

Głosowanie zostanie przeprowadzone od 26 lipca do 16 sierpnia. Będzie więc na nie sporo czasu. Mieszkańcy Jaworzna nadal będą mogli głosować elektronicznie i tradycyjnie. W późniejszym terminie poznamy miejsca, do których będzie można złożyć wniosek w formie tradycyjnej. Na koniec komisja podliczy głosy mieszkańców. Ogłoszenie wyników ma nastąpić na przełomie września i października.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie