Jaworzno: jest umowa na 16 autobusów elektrycznych. A będą...

  Jaworzno: jest umowa na 16 autobusów elektrycznych. A będą kolejne [ZDJĘCIA]

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaworzno: jest umowa na 16 autobusów elektrycznych. A będą kolejne [ZDJĘCIA]
  1/30
  przejdź do galerii
  To już pewne! W przyszłym roku do Jaworzna przyjedzie 16 fabrycznie nowych elektrycznych autobusów marki Solaris. Wczoraj firma ta podpisała umowę z PKM Jaworzno na dostarczenie dziewięciu 18-metrowych pojazdów, trzech 12-metrowych i czterech autobusów w wersji midi. To, jak na razie, największe zamówienie tej firmy dotyczące elektrobusów. Ale na dniach Solaris podpisze też umowę z Krakowem, który kupi 20 „elektryków”. Docelowo PKM Jaworzno chce kupić jeszcze sześć elektrobusów z wymiennymi bateriami. Też kupi je od Solarisa.
  - Dzięki temu pod koniec przyszłego roku co trzeci autobus we flocie naszego przedsiębiorstwa będzie miał ekologiczny napęd elektryczny - stwierdził Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno. -Ta transakcja jest efektem naszych czteroletnich doświadczeń z testowania różnych typów autobusów z napędem alternatywnym i przede wszystkim bardzo dobrych doświadczeń z eksploatacji zakupionego w ubiegłym roku autobusu Solaris Urbino electric -dodał.


  Pierwszy w Polsce „elektryk” był w Jaworznie
  Przypomnijmy. PKM Jaworzno ma już w swojej flocie jeden elektrobus - Solaris Urbino 12 Electric. Był pierwszym autobusem elektrycznym w komunikacji miejskiej na polskich drogach i od zeszłego roku przejechał już ponad 100 tys. kilometrów. Jest zasilany wyłącznie energią elektryczną, a nie paliwem spalinowym. W ekologicznym pojeździe mieści się 80 pasażerów. Pojazd został dostosowany do jaworznickich wymagań, jest więc wyposażony m.in. w system informacji pasażerskiej, biletomat, klimatyzację, dostęp do wi-fi i ładowarki USB. „Elektryk” ma dostęp do prądu za pomocą specjalnego pantografu, zainstalowanego na dachu pojazdu. Pantograf jest wysuwany automatycznie. Wystarczy 15 minut, aby pojazd zyskał „siły” do dalszej jazdy. Można go też ładować za pomocą ładowarki w zajezdni.

  PKM Jaworzno kupuje teraz 22 kolejne autobusy elektryczne. Chce też zbudować stacje doładowujące. Koszt całego przedsięwzięcia to 48,7 mln złotych, z czego środki z Unii Europejskiej wyniosą 85 proc. Podpisana wczoraj umowa jaworznickiego przewoźnika z Solarisem opiewa na 35,2 mln złotych.

  Jaworzno na razie największym klientem
  - Te 16 autobusów to duży przetarg nie tylko w Polsce, ale nawet na poziomie europejskim - podkreśla Dariusz Michalak, wiceprezes zarządu firmy Solaris. -Cieszymy się, że takie miasta jak Jaworzno, Kraków, Warszawa, inwestują w swoje floty i kupują nasze elektryczne autobusy. To potwierdza nam, że decyzja o rozpoczęciu produkcji elektrobusów, którą podjęliśmy kilka lat temu, była trafiona -dodaje.

  Warto dodać, że model, stworzony przez firmę Solaris, został okrzyknięty najlepszym autobusem miejskim tego roku w konkursie „Bus of the Year” . Tak uznali członkowie dziennikarskiego jury z 20 państw, które oceniało kilka autobusów podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze w Niemczech. Konkurencją dla Solarisa były firmy Ebusco, Irizar, Van Hool (wszystkie trzy prezentowały autobusy elektryczne) i Mercedes (pojazd napędzany gazem ziemnym -CNG). Solaris czuje więc oddech konkurencji na plecach. Mercedes też ma zamiar produkcji rozpocząć produkcję „elektryków”.

  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim