Jaworzno. Miasto proponuje cztery warianty Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Czeka na uwagi mieszkańców

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W ramach JBO powstała m.in. tężnia solankowa w Jaworznie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
W Jaworznie trwają prace nad ustaleniem model Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Po konsultacjach z mieszkańcami zaproponowano cztery różne warianty, w tym jeden rekomendowany. Mieszkańcy mają jeszcze kilka dni, by zgłaszać swoje uwagi i spostrzeżenia.

Jaworznicki Budżet Obywatelski. Miasto proponuje 4 warianty na 2022 rok

Trwają prace nad formułą Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Odbyły się już pierwsze spotkania, na których udało się ustalić propozycje czterech modelów budżetu. Miasto czeka na uwagi i spostrzeżenia od mieszkańców do propozycji.

- Wstępna koncepcja wariantów opracowana została na podstawie uwag i opinii zgłaszanych przez mieszkańców dla kwoty 3 mln zł. To minimalna propozycja stanowiącą 0,5 proc. wydatków gminy prognozowanych w sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2020 r. i może ulec zmianie - informują urzędnicy.

Pierwszy wariant JBO

Pierwszy model to taki, jaki obowiązywał w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Mieszkańcy mieliby do wyboru dwa zadania w dwóch przedziałach kwotowych:

  • do 200 tys. zł
  • od 200,01 do 2,8 mln zł

Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego nie może przekroczyć kwoty 2,8 mln zł, natomiast zadania nieinwestycyjnego kwoty 200 tys. zł. Przy realizacji tego wariantu jaworznienie mają zapewnioną realizację dwóch zadań, po jednym z każdego przedziału.

Drugi wariant JBO

Drugi proponowany przez miasto wariant również zakłada podział pieniędzy do wykorzystania na dwie pule, ale z zupełnie innymi kwotami:

  • 1 mln zł na zadania inwestycyjne od 200,01 tys. zł do 1 mln zł
  • 2 mln zł na zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne o wartości do 200 tys. zł

W przypadku takiego modelu, w mieście uda się wykonać minimum 11 zadań.

Trzeci model JBO

Trzeci model to podział pieniędzy na trzy pule:

  • 1 mln zł na zadania inwestycyjne o wartości od 500,01 tys. zł do 1 mln zł
  • 1 mln zł na zadania inwestycyjne o wartości od 200,01 tys. zł do 500 tys. zł
  • 1 mln zł na zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne o wartości do 200 tys. zł

Nie przeocz

Przy wykorzystaniu tego modelu w Jaworznie uda się wykonać min. 8 zadań.

Czwarty model JBO

Ostatni z modeli to, jak wskazuje miasto, rekomendowany model dla nowej edycji budżetu obywatelskiego. Tutaj również pieniądze podzielone zostaną na trzy pule:

  • 1,5 mln zł na zadania inwestycyjne o wartości od 200,01 tys. zł do 1,5 mln zł
  • 1 mln zł na zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne o wartości do 200 tys. zł
  • 500 tys. zł na zadania związane z modernizacją i utrzymaniem istniejących obiektów JBO (projekty do kwoty 100 tys. zł)

Jeśli miasto zdecyduje się na taki model, to podział ten gwarantuje realizację min. 11 zadań.

Nie zmienią się zasady Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek. Każdy mieszkaniec może oddać tylko jeden głos. Również nie zmieni się sposób składania wniosków na projekty w budżecie obywatelskim. Nadal będziemy mogli złożyć je osobiście, mailowo i przez pocztę. Do oceny formalnej wniosków powołany zostanie jeden zespół ds. budżetu obywatelskiego, bez udziału wnioskodawców i partnerów projektu.

Zobacz koniecznie

Uwagi, spostrzeżenia czy własne propozycje dotyczące wariantów należy składać w formularzach dostępnych na stronie UM Jaworzno do 5 marca. Możemy kierować je mailowo na adres: jbo@um.jaworzno.pl, wrzucić do urny przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Jaworznie lub oddać go do punktu informacyjnego w urzędzie. Możemy także przesłać wniosek pocztą na adres:
Urząd Miejski w Jaworznie, Wydział Promocji, Kultury i Sportu, Referat Promocji, ul. Grunwaldzka 33.

Ostateczną wersję, która zostanie zastosowana w ramach JBO na 2022 rok poznamy już 18 marca. Wtedy prezydent wyda zarządzenie, w którym poznamy wysokość i podział środków budżetu obywatelskiego.

Przypomnijmy, w ramach JBO 2021 udało się wybrać do realizacji cztery projekty. Z puli 2,6 mln zł - 2 zadania:
"Bezpieczne Jaworzno – nowe parkingi, chodniki, oświetlenie w dzielnicach" oraz "Naturalny plac zabaw Bobrowa Górka w Ciężkowicach", a z puli 200 tys. zł - 2 zadania: "Uporządkowanie terenu oraz montaż elementów siłowni zewnętrznej przy planowanym mini boisku w Jeleniu Dębie" oraz "Jaworznickie Przystanki Rowerowe w GEOsferze, Parku Gródek i Centrum wraz z samoobsługowym punktem naprawy rowerów".

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

IKE + czy ZUS? Niedługo trzeba zdecydować

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie