MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: rezonans magnetyczny nadal się marnuje. Kiedy kontrakt z NFZ?

Anna Zielonka
Musisz poddać się badaniu rezonansem magnetycznym w szpitalu w Jaworznie? Zrobisz to tylko, jeśli położysz się na jednym ze szpitalnych oddziałów. Innej możliwości nie ma, bo Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory nie podpisał z pacówką kontaktu na badania w trybie ambulatoryjnym.

Taka sytuacja trwa od kilku dobrych lat, a przypomniał o niej ostatnio poseł Dariusz Starzycki z PiS-u. O obietnicach dawanych przez NFZ szpitalowi w Jaworznie przypomniał z sejmowej mównicy.

- Uważam, że należy jak najszybciej wyeliminować ewidentną patologię związaną z postępowaniem Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w tym zakresie - zaznaczył Starzycki.

Przypomnijmy. Rezonans magnetyczny pojawił się w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie w grudniu 2011 roku. Specjalnie dla tej maszyny został dobudowany nowy segment lecznicy. Cała inwestycja kosztowała szpital ok. 5 mln złotych. Jak twierdzi dyrekcja szpitala, jeszcze zanim placówka aplikowała o unijną dotację na ten cel, powstała niepisana umowa z NFZ, mówiąca o tym, że jak tylko lecznica pozyska pieniądze, Fundusz ogłosi konkurs specjalnie dla potrzeb Jaworzna. Tak się jednak nie stało. Tym sposobem jaworznianie, mając rezonans pod nosem, muszą jeździć na badania do innych miast naszego województwa.

Do tej pory Śląski NFZ tłumaczył się brakiem środków na kolejne kontrakty dla rezonansów i trwaniem wieloletnich umów z innymi placówkami, podpisanych jeszcze przed zakupem jaworznickiego rezonansu.

Poseł Starzycki nie rozumie, dlaczego nie da się rozpisać indywidualnego konkursu. - Taki stan rzeczy jest o tyle niezrozumiały, że w ostatnim czasie Śląski Oddział Wojewódzki NFZ ogłasza konkursy dedykowane na danym obszarze konkretnym rodzajom świadczeń lub nawet konkretnym świadczeniodaw-com - dziwi się.

Małgorzata Doros, rzeczniczka śląskiego NFZ, stwierdziła, że oddział nie ogłaszał dodatkowych postępowań konkursowych na badania rezonansem. -Umowy, obowiązujące do końca czerwca tego roku, posiada 16 placówek, realizujących badania w 19 lokalizacjach w woj. śląskim - informuje. Kiedy zostanie ogłoszony nowy konkurs? Jak się uda, to do połowy tego roku. -W przypadku ogłoszenia procedury konkursowej na ten zakres świadczeń, wszystkie podmioty gotowe do podjęcia działalności, będą mogły do niej przystąpić na równych i jednolitych dla wszystkich zasadach - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni