MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym zaprezentowano unikatowe na skalę europejską narzędzie do analizowania medycznych baz danych

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
26 marca odbyła się konferencja dotycząca innowacyjnego narzędzia do analizowania dużych baz danych
26 marca odbyła się konferencja dotycząca innowacyjnego narzędzia do analizowania dużych baz danych fot Ignacy Krzemiński / Polska Press
W Katowicach odbyła się konferencja, na której zaprezentowano innowacyjne rozwiązania dotyczące analizy kardiologicznych baz danych. Kardiologiczna Sieć Naukowa zwiększa wydajność i szybkość analizy, co przekładać się będzie na skuteczność kuracji.

Żyjemy w czasach gromadzenia niezliczonych ilości informacji, które składowane są w bazach danych. Dotyczy to również medycyny, w której prowadzona jest dokumentacja będąca przepastnym źródłem wiedzy pomocnej w ratowaniu życia. Dane kliniczne rozproszone są w wielu miejscach.

- Obecnie zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, których usługi potrafią kosztować miliony złotych – mówi prof. dr hab. n med. Wojciech Wojakowski.

Dlatego powstało narzędzie umożliwiające szybką analizę dużych baz informacyjnych: Kardiologiczna Sieć Naukowa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, która została zaprezentowana we wtorek, 26 marca, podczas konferencji w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

- Dzięki sieci prowadzone są nowoczesne badania w zakresie leczenia pacjentów z schorzeniami sercowo-naczyniowymi - powiedział prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor ŚUM w Katowicach.

Nowatorskim rozwiązaniem stworzonej sieci jest integracja ogromnych baz naukowych, w tym wypadku klinik: kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, archiwum śląskiego oddziału NFZ, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Daje to możliwość bardziej szczegółowej i szybszej analizy danych klinicznych, takich jak np. historia choroby, dane administracyjne, bazy danych płatnika, dane farmaceutyczne. Tym samym stworzono narzędzie do pozyskiwania danych bezpośrednio z systemów informatycznych szpitali. Zdecydowanie skraca to czas od postawienia hipotezy do otrzymania wyników.

- Mamy w bazie ponad 490 tys. pacjentów - mówi prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior, kierownik kliniki kardiologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Każdy pacjent znajdujący się w sieci ma opisanych ponad 1000 cech, dzięki czemu lekarzom łatwiej będzie porównywać wyniki. Korzystanie z sieci umożliwi również prowadzenie badań naukowych. Nasza sieć naukowa przydatna jest w badaniu skuteczności terapii, nowych leków, poprawie jakości świadczeń oraz obniżeniu kosztów - dodaje Mariusz Gąsior.

Przedsięwzięcie jest unikatowe na skalę europejską i może być porównywalna do bazy skandynawskiej.

- Baza skandynawska istnieje od wielu lat, obejmuje tylko dane na temat zabiegów, każdy szpital wpisuje dane do bazy i potem weryfikowane są wyniki. Unikatowość naszej sieci jest taka, że możemy zweryfikować hipotezę nie tylko u pacjenta, który miał robiony zabieg, ale można wykazać np., czy nowy lek na cholesterol działa na Śląsku lub ilu pacjentów na Śląsku potrzebuje nowego leku. W warunkach, które mamy, dwóch wielkich szpitali i pełnego dostępu do informacji: co się dzieje z pacjentem, w dowolnie długim czasie, jesteśmy w stanie zrobić badanie kliniczne znacznie szybciej i dużo taniej - tłumaczy Wojciech Wojakowski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera