MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno uruchomiło swoją aplikację i portal Open Data ZDJĘCIA

KJ, mat. pras.
Jaworzno uruchomiło swoją aplikację i portal Open Data
Jaworzno uruchomiło swoją aplikację i portal Open Data UM Jaworzno
Jaworzno uruchomiło swoją aplikację na urządzenia mobilne. Teraz ważne informacje odnośnie wydarzeń kulturalnych, rozkładów jazdy czy zwiedzanie miasta można mieć pod ręką. Otworzono także portal otwartych danych.

Jaworzno wkracza w kolejny stopień nowoczesności. Miasto doczekało się swojej własnej aplikacji.

Korzystanie z niej jest proste, wita nas menu, które podzielone jest na kilka kategorii: trasy, rekreacja, miejsca, rozkład jazdy, wydarzenia, planer, ankiety i pogoda. W każdej z nich znajdziemy odpowiednie informacje np. w trasach zobaczymy ciekawe miejsca do odpoczynku, na spacer czy trasy rowerowe, zaś w wydarzeniach pojawią nam się różne atrakcje w mieście np. spektakle.

Zobaczcie zdjęcia:

- Do dyspozycji mieszkańców i naszych gości, oprócz miejskiego Portalu Otwartych Danych oddajemy również aplikację mobilną, którą można określić mianem „niezbędnika" aktywnego mieszkańca Jaworzna i odwiedzających nas turystów. Aplikację, która skupia w sobie funkcje interaktywnego przewodnika, mapy, planera podróży i informatora kulturalnego - mówi Łukasz Kolarczyk, pełnomocnik prezydenta ds. przedsiębiorczości i współpracy społecznej.

Aplikacja będzie nadal rozwijana.

- Miejska aplikacja mobilna jest projektem rozwojowym. Z biegiem czasu będziemy dodawać kolejne funkcjonalności, kierując się w stronę tzw. internetu rzeczy i zwiększenia interaktywności oraz wygody użytkowania. Cały czas rozszerzany będzie również zakres danych i funkcjonalności w portalu Open Data - zapowiada Marcin Koziarz, koordynator ds. innowacji i nowoczesnych technologii w Urzędzie Miejskim w Jaworznie.

Wszystkie ważne dane w jednym miejscu to główna zaleta aplikacji. Jeśli dodamy sobie jakieś wydarzenie do planera, to aplikacja nam o tym przypomni.

Za stworzenie aplikacji odpowiadała firma AMISTAD - posiadająca bogate portfolio w interaktywnych rozwiązaniach internetowych i wyróżniana najbardziej prestiżowymi nagrodami w branży, m.in. Mobile Web Award 2018, czy nominowana na Mobile Trends Conference.

Portal Open Data

Jaworzno dołączyło także do miast posiadających portal Open Data jako pierwsze miasto w województwie śląskim. W samej Europie takie konto posiada już około 900 miast, a na świecie istnieje już ponad 2600 portali.

- Portal Open Data otwiera wszystkim chętnym drogę do istotnych i wiarygodnych informacji, w bardzo użytecznej i ciekawej formie. Mieszkańcy na podstawie udostępnionych danych mają możliwość wygenerowania własnych analiz, zestawień i wykresów. Wszystko w bardzo przystępnych formatach. Otwieramy się na nowoczesne technologie informatyczne, już myślimy o tym co może znaleźć się w naszych aplikacjach w przyszłości. Ciekawym kierunkiem jest interaktywna „baza pomysłów", gdzie będzie można uzyskać wsparcie dla różnych inicjatyw i pomysłów na startupy. Jesteśmy pierwszym miastem w województwie, które posiada w pełni aktywny i zasilany danymi portal Open Data – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Pliki, które tam znajdziemy możemy przedstawić w postaci mapy, tabeli lub wykresu. Można publikować pliki w formatach takich jak pdf, ale preferowane są formaty otwarte, dzięki którym można stworzyć ułatwiające życie aplikacje np. dostępne mobilnie rozkłady komunikacji miejskiej.

- Warto zaznaczyć, iż wdrożony w Jaworznie portal posiada technologiczną przewagę nad większością wcześniej zbudowanych rozwiązań Open Data. Otóż większość funkcjonujących portali opartych zostało o niewspierane już rozwiązania. Open Data Jaworzno zbudowano z wykorzystaniem najnowszych wersji narzędzi aktualnie stanowiących nowoczesne standardy branżowe. Nasz portal wyróżnia nie tylko innowacyjny design, ale również najwyższy stopień intuicyjności i szybkości w znajdowaniu informacji. Na wygodę użytkowania przekłada się przejrzystość kategoryzacji oraz nowoczesna wyszukiwarka oparta o silnik Solr, pozwalający na wyszukiwanie fraz również wewnątrz plików - Krzysztof Zielosko - prezes firmy WhiteAster - dostawca portalu Open Data.

Portal Open Data znajdziemy tutaj

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Pszczyńskie domy z gliny: Program Dobrze zaprojektowane

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo