Jedz zdrowo z Olgą Chaińską. Jaja w diecie - ile zniesie...

  Jedz zdrowo z Olgą Chaińską. Jaja w diecie - ile zniesie nasz organizm?

  imo

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Olga Chaińska, dietetyczka i trenerka zachęca do jedzenia jaj

  Olga Chaińska, dietetyczka i trenerka zachęca do jedzenia jaj ©archiwum prywatne

  O jajkach krąży wiele różnych opinii. Jedni uważają, że należy je jeść często, a inni, że co najwyżej raz w tygodniu. Jaka jest prawda? Zdradza Olga Chaińska, nasz ekspert - dietetyk i trener personalny, właścicielka klubu Expert Fitness w Kielcach.
  Olga Chaińska, dietetyczka i trenerka zachęca do jedzenia jaj

  Olga Chaińska, dietetyczka i trenerka zachęca do jedzenia jaj ©archiwum prywatne

  Już dawno temu obalono mit głoszący, że spożywanie jaj może zwiększać ryzyko rozwoju miażdżycy - to tak naprawdę wciąż jest niejasna kwestia. Jajka są najlepszym i najtańszym źródłem białka na naszym rynku. Jedno jajko to aż 7 gramów białka, dostarcza 85 kcal.

  Z czego składa się jajko? - Jest bogate w aminokwasy, żelazo i przeciwutleniacze. Najważniejszą jego częścią jest żółtko - to ono jest najbogatsze w składniki odżywcze.
  Wartość odżywcza, a tym samym skład chemiczny białka i żółtka jaja jest zróżnicowany. W żółtku występują wszystkie składniki odżywcze z wyjątkiem witaminy C. Są tam białka, tłuszcze, witaminy - A, D, E, K i witaminy grupy B, węglowodany oraz składniki mineralne, z przewagą zakwaszających. Wartość kaloryczna żółtka jest wysoka, wynosi 355 kcal dla 100 gramów (5-6 żółtek) - przybliża Olga. Co więcej, tłuszcz zawarty w żółtku występuje w postaci zemulgowanej, dlatego jest lekkostrawny i łatwo przyswajalny. Tłuszcz żółtka zawiera cholesterol, który sprawia, że w żywieniu osób starszych i niektórych grup osób chorych ogranicza się, a czasem nawet wyklucza spożywanie żółtek. Dotyczy to chorych na miażdżycę, z dolegliwościami układu krążenia i wątroby. Białko jaja kurzego jest uboższe w składniki odżywcze, występują w nim obok białek witaminy z grupy B i składniki mineralne. Wartość kaloryczna białek jest niska, wynosi bowiem zaledwie 46 kcal dla 100 g białka (około 3 białek). Białko jaja zawiera optymalny dla człowieka skład aminokwasów, jest niezastąpionym budulcem organizmu. Atutem jaj jest też wysoka zawartość cynku, wapnia, fosforu i żelaza. - Jako jeden z nielicznych produktów spożywczych jaja zawierają naturalny selen i jod. Jajo surowe składa się w ponad 70 procentach z wody, około 12 procent to białko, niecałe 10 procent przypada na tłuszcz, 1 procent to składniki mineralne, mniej niż 1 procent - węglowodany - wymienia dietetyk.

  Skład chemiczny jaj jest uzależniony od wielu czynników, między innymi: czynników genetycznych, sposobu karmienia niosek, wieku kur, leczenia medycznego.

  ZOBACZ: Jakie jaja wybierać?

  Wiele osób odrzuca jajka ze względu na wysoką zawartość cholersterolu. Jak jest z nim w rzeczywistości? - Jajka zawierają cholesterol, jednak nie ten szkodliwy, który następnie powoduje blokowanie naczyń krwionośnych. Cholesterol znajdujący się w jajku wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i pomaga w usunięciu złogów wapniowych w arteriach tętniczych. Tym samym zmniejszamy ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - wyjaśnia Olga.

  Czy jajka naprawdę podwyższają poziom cholesterolu? - sprawdź

  Dlaczego jajka należy jeść z umiarem?

  Jajka są skarbnicą witamin, wykazują prozdrowotne właściwości. Jedynym argumentem za jedzeniem ich z umiarem jest to, że mogą być silnie alergenne, podobnie jak produkty mleczne. Białko jaja może być przyczyną alergii pokarmowych, zwłaszcza u dzieci. Do głównych alergenów białka jaj należą: owoalbumina, owomukoid, owotransferyna, lizozym, owomucyna, owoglobulina. Najsilniejszym alergenem jest owomukoid, który nie traci swoich właściwości alergizujących nawet po ugotowaniu jaj. Uczulać może również liwetyna - białko znajdujące się we frakcji żółtkowej jaja. Jajka jedzmy więc z rozsądkiem.

  Co znajdziemy w jajku?

  100 gramów jajek zawiera: witaminę E - 1 mg, witaminę K - 0,3 mg, witaminę B1 - 0,1 mg, witaminę B2 - 0,5 mg, witaminę B3 (PP) - 0,1 mg, witaminę B6 - 0,1 mg, kwas foliowy - 47 mg, witaminę B12 - 1,3 mg, kwas pantotenowy - 1,4 mg, wapń - 53 mg, żelazo - 1,8 mg, magnez - 12 mg, fosfor - 191 mg, potas - 134 mg, sód - 140 mg, cynk - 1,1 mg, miedź - 0,1 mg, selen - 31,7 mg, witaminę A 487 I.U., witaminę D 35 I.U.


  ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego warto jeść jajka? Oto 6 powodów, dla których nie może zabraknąć ich w diecie

  (Źródło:Agencja TVN
  Dostawca: x-news)


  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 27 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »