Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś odpowiedzialna? Regularnie się badaj!

Agata Markowicz
Badania mammograficzne
Badania mammograficzne Jacek Smarz/Polska Press Grupa
Kontrolne palpacyjne badanie piersi powinno być stałym elementem w ramach każdej wizyty pacjentki u ginekologa. Niestety, realia są inne: lekarze często pomijają takie badanie, a pacjentki same nie upominają się o jego wykonanie. Zdecydowanej większości „brakuje” również czasu na samobadanie piersi w domu. Tak samo na regularne wykonywanie USG czy mammografii. W efekcie informacja o nowotworze piersi często dociera do zaatakowanych chorobą zdecydowanie za późno.

Według statystyk co ósma kobieta w ciągu swojego życia będzie zmagała się z rakiem piersi. Większość zachorowań będzie dotyczyła dojrzałych pań. Dzieje się tak, ponieważ jednym z czynników, pod wpływem których wzrasta ryzyko, jest wiek - im kobieta starsza, tym bardziej narażona na wystąpienie choroby. W wieku 30-40 lat ryzyko raka piersi wynosi ok. 0,5 proc., natomiast w wieku 65 lat jest to już 2,5 proc.

Kalendarz badań

Specjaliści zgodnie twierdzą, że najlepsze efekty daje leczenie podjęte we wczesnym etapie rozwoju raka. Dlatego niezwykle ważne jest, by kobieta jak najwcześniej wyrobiła sobie nawyk samobadania piersi i wykonywała je co miesiąc, ok. 2-3 dni po miesiączce. Panie po 40. roku życia powinny pamiętać o mammografii co dwa lata, z kolei po pięćdziesiątce - raz w roku. Natomiast młodsze kobiety muszą regularnie wykonywać USG. Ultrasonografii należy poddawać się już od około 20. roku życia.

Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też tak ważne są regularne kontrole. Niektóre guzy wyczuwane są jako twarde zgrubienia o nierównym brzegu, inne natomiast są miękkie i okrągłe. Najistotniejsze jest to, by nie ignorować nawet najdrobniejszych niepokojących zmian w wyglądzie piersi. Naszą uwagę, poza wyczuwalnymi guzkami w obrębie piersi i pach, powinny zwrócić: zaciągnięcie brodawki, opuchlizna piersi, ich ból oraz tkliwość, upławy oraz zaczerwienienia skóry.

Masz być zdrowa

- Statystyczna Polka wypycha wszystkich do lekarza, a sama zwleka z wizytą do samego końca. Nic mnie nie wkurza tak, jak pacjentka, która na moje pytanie, dlaczego pani tak późno do mnie przyszła, odpowiada: Bo ja jestem odpowiedzialna za całą rodzinę. Jeśli jesteś odpowiedzialną mamą, żoną, babcią, to musisz być zdrowa, uśmiechnięta i w pełni sił, bo takiej właśnie twoja rodzina cię potrzebuje, tłumaczę wszystkim moim pacjentkom. Żyjemy w świecie ogromnego zagrożenia nowotworowego. Dlatego rzeczą ogromnie ważną jest profilaktyka i zdrowy tryb życia. Ta profilaktyka nabiera szczególnego znaczenia w przypadku raka piersi - mówi prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista w dziedzinie ginekologii, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach.
Warto wiedzieć, że od 10 do 30 proc. wszystkich nowotworów piersi ma podłoże genetyczne - odpowiedzialne za to są dwa geny: BRCA1 i BRCA2. Współczesna medycyna umożliwia wykonywanie badań, które określają, czy geny te są uszkodzone i czy pacjentka ma dziedziczne predyspozycje do zachorowania na raka piersi.

Przed lustrem

Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zobacz, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.

Pod prysznicem

Gdy skóra jest namydlona, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany.

Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem. Tak samo skontroluj drugą pierś. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.

Po kąpieli

Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy, jak pod prysznicem. Powtórz to samo z drugą piersią.

Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę. Tak sprawdza się, czy węzły chłonne nie są powiększone, czy pod palcami nie wyczuwamy zgrubień.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!