Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy w średniej krajowej [WYNIKI TESTÓW GIMNAZJALNYCH]

Agata Pustułka
Dariusz Gdesz
Znamy wyniki egzaminów gimnazjalnych. Najlepsi uczniowie mogli uzyskać po 50 punktów za cześć humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą i z języka obcego. Średnia województwa jest... średnia: 25,41 pkt z testu humanistycznego, 23,44 pkt z egzaminu ścisłego i 27 pkt z języka angielskiego. 1,5 tysiąca egzaminatorów sprawdzało prace prawie 40 tys. uczniów.

Wyniki testów - choć możemy narzekać, że nie odzwierciedlają do końca wiedzy - pokazują jednak miejsce naszego szkolnictwa. W naszym województwie dobrze widać różnice w poziomach nauczania. Najlepiej zdali gimnazjaliści w Bielsku-Białej, a najgorzej w Świętochłowicach. Małe ośrodki wcale nie są gorsze od wielkomiejskich.

Taka właśnie jest nasza szkoła i nasza edukacja

Rozmowa z Romanem Dziedzicem, dyrektorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie
Jak ocenia pan wyniki egzaminów gimnazjalnych? Wpadł pan w czarną rozpacz?
Nie wpadłem, bo nie ma takich powodów, choć oczywiście mogło być lepiej. Jednak pewne zmiany wymagają czasu i trudno mówić o radykalnym przeobrażeniu szkolnictwa nawet w perspektywie 10 lat. Musimy m.in. odpokutować długi brak matematyki na maturze. Nasze województwo, jeśli chodzi o wyniki, mieści się w średniej krajowej. Są takie miasta jak Bielsko, Częstochowa, czy powiat bieruńsko-lędziński, z których poziomu nauczania możemy być dumni, i takie miasta jak Siemianowice, czy Świętochłowice, gdzie wyniki są gorsze. Analizując słupki, warto jednak pamiętać, że są szkoły, gdzie problemem nie jest średnia stopni na zakończenie roku, ale to, czy uczeń ma co zjeść na obiad.

Wielu specjalistów twierdzi, że problemem polskiej szkoły jest uczenie się pod testy, pod klucz odpowiedzi.
Egzamin sprawdza wiedzę oraz określone umiejętności. Jeśli nauczyciel ćwiczy umiejętności np. pisanie i czytanie ze zrozumieniem, to dobrze, a jeśli "tłucze" testy, to mamy kłopot. Naprawdę wiele zależy od nauczyciela. Teraz wszyscy będą analizować wyniki. Ta analiza pozwoli w przyszłości na uniknięcie błędów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!