MKTG SR - pasek na kartach artykułów

JSW z pierwszą stratą finansową od dłuższego czasu. Nowy zarząd spółki chce poprawić jej sytuację finansową. Będzie optymalizacja kosztów

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Władze JSW zapewniają, że mają w planach działania, które ustabilizują sytuację finansową spółki.
Władze JSW zapewniają, że mają w planach działania, które ustabilizują sytuację finansową spółki. PCH
Nakładami na inwestycje oraz spłatą zobowiązań tłumaczone są wyniki finansowe, jakie w pierwszym kwartale 2024 roku osiągnęła Jastrzębska Spółka Węglowa. Po raz pierwszy od kilku lat, odnotowała ona stratę. - W wysokości 9,7 mln zł - przekazują przedstawiciele górniczego przedsiębiorstwa.

JSW w pierwszym kwartale 2024 roku ze stratą blisko 10 milionów złotych. Władze spółki tłumaczą dlaczego

Znakomite wyniki finansowe, jakie w ostatnich latach generowała Jastrzębska Spółka Węglowa to już przeszłość? Nie można tego jednoznacznie powiedzieć, jednak niezaprzeczalnym faktem jest, że po raz pierwszy od dłuższego czasu górnicze przedsiębiorstwo w publikowanych co kwartał wynikach finansowych odnotowało stratę.

- W pierwszym kwartale 2024 roku zanotowała niewielką stratę netto w wysokości 9,7 mln zł - informuje Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jednocześnie, w górniczym przedsiębiorstwie zdają się znać odpowiedź na pytanie, co jest przyczyną zmiany zysków - i to ogromnych - na stratę. Powodów takiego stanu rzeczy ma być kilka. Chodzi między innymi o inwestycje realizowane w zakładach należących do spółki, a także spłatę zaciągniętych przez nią zobowiązań.

- Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku - tłumaczą przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

JSW sporo inwestuje. Nie tylko w kopalniach

A jeśli o wspomniane inwestycje chodzi, mają one dotyczyć nie tylko kopalń należących do JSW. Jak wyjaśniają w spółce, każdą z nich można byłoby określić mianem kluczowych.

- Były to przede wszystkim wydatki na kluczowe inwestycje rozwojowe związane z udostępnianiem nowych złóż oraz poziomów wydobywczych, modernizację zakładów przeróbki mechanicznej węgla, modernizację baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń oraz budowę bloku Elektrociepłowni Radlin przy Koksowni Radlin - wymienia Tomasz Siemieniec.

W sumie - jak wyliczają w JSW - przeznaczone na inwestycje pieniądze na początku 2024 roku były o kilkanaście procent większe niż w końcówce poprzedniego, 2023 roku. Różnica między nimi wyniosła dokładnie 12,3-proc. na korzyść obecnego roku.

Mniejsza produkcja węgla i koksu w kopalniach JSW na początku 2024 roku. Ale za to większy zysk ze sprzedaży

Większego wpływu na najświeższy rezultat finansowy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie miała - wydaje się - mniejsza produkcja węgla oraz koksu. Jak porównują w spółce, przy zestawieniu ich na zasadzie: "kwartał do kwartału", były one o 7,5 proc. niższe w przypadku węgla oraz o 5,1 proc. niższe w przypadku koksu. Jednego i drugiego surowca wyprodukowano kolejno: 3,1 mln i 0,8 mln ton. Zwłaszcza na koksie udało się jednak dużo zarobić

- Znacząco wzrosła sprzedaż koksu osiągając poziom bliski 1 mln ton, co przy średniej cenie 1 370,87 zł/t wpłynęło na wzrost przychodów ze sprzedaży koksu i węglopochodnych o ponad 25 proc. - mówi rzecznik prasowy JSW.

Ogólnie na sprzedaży JSW zarobiła 3,4 miliarda złotych. To o nieco ponad 2 proc. więcej niż we wcześniejszych trzech miesiącach.

Zarząd JSW planuje ustabilizowanie sytuacji finansowej spółki

Planem - jak zaznaczają władze JSW - na nadchodzący czas jest poprawa sytuacji spółki. Ma ona zostać osiągnięta różnymi sposobami. Między innymi poprawiając wyniki produkcji.

- W obszarze wydobycia naszym priorytetem pozostaje przywrócenie bazowego poziomu wydobycia w naszych kopalniach przez odwrócenie skutków zdarzeń oraz katastrof z lat 2022-2023, które znacząco wpłynęły na nasze zdolności produkcyjne w ostatnich kwartałach - wskazuje Ryszard Janta, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Ponadto - jak mówi szef górniczej spółki - planowana jest optymalizacja kosztów, a także większa efektywność produkcyjna.

- Już dziś planujemy działania mające na celu poprawę rentowności oraz stabilizację sytuacji finansowej - zapewnia Ryszard Janta.

Jak na razie nie zapadła jeszcze decyzja, na czym konkretnie miałaby polegać optymalizacja kosztów w JSW. W spółce przekazują, że jej sytuacja jest obecnie analizowana przez działający od niedawna - od początku maja - w pełnym składzie nowy zarząd przedsiębiorstwa. Na pewno nowe władze spółki chciałyby natomiast wrócić do wspomnianego większego wydobycia węgla, którym zachwiały katastrofy z 2022 roku oraz pożary, które następowały w kolejnych dwunastu miesiącach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni