MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już jutro w Katowicach startuje Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka!

Norbert Palusiński
Norbert Palusiński
Już jutro rozpoczyna się Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka. Przed nami 11 darmowych koncertów, w tym całonocna sesja w Łaźni Muzeum Śląskiego. Takiego wydarzenia na terenie województwa śląskiego jeszcze nie było!

Od wielu lat przyglądamy się niepokojącym wskaźnikom rosnącej liczby osób cierpiących w Polsce na depresję. Pozornie Polakom żyje się coraz wygodniej. Mamy coraz więcej udogodnień, lepiej jemy, więcej zarabiamy, jednak wiąże się to z życiem w wielkim pośpiechu i ciągłym biegu. Ilość stresu, która jest połączona z tak intensywnym codziennym działaniem, przyczynia się do tego, że nasz system nerwowy przestaje sobie z tym wszystkim radzić, nie potrafimy rozładowywać emocji towarzyszących nam na co dzień. Wszyscy potrzebujemy chwili zatrzymania i miejsca na oddech.

Przestrzeń, w której będzie można chwilowo odetchnąć otworzy się już 23 marca w Łaźni Muzeum Śląskiego w Katowicach. Właśnie wtedy swoją premierę będzie miał wielopłaszczyznowy i interdyscyplinarny projekt wystawy „Solar Festiwal”. Wydarzenie łączące sztuki wizualne oraz muzykę, podczas którego organizatorzy, zaproszeni artyści wraz z uczestnikami przyjrzą się wpływowi sztuki na dobrostan człowieka. Jak powszechnie wiadomo wpływa ona na obniżenie poziom stresu, poprawia nastrój oraz sprzyja kontaktom i pozwala dbać o wytworzone relacje. Wierzy się również, że pomaga ona w ujawnianiu i przetwarzaniu emocji poprzez tworzenie przestrzeni do ekspresji. Takimi założeniami kierowali się kuratorzy wydarzenia – zespół fundacji Soundscape. Jako osoby zajmujące się kulturą i produkcją wydarzeń, postanowili oni stworzyć przestrzeń, która pozwoli wszystkim na chwilę wytchnienia. W Łaźni Muzeum Śląskiego zaprezentowana zostanie instalacja stworzona według wizji artystycznej Szymona Szewczyka. Towarzyszyć jej będą ambientowe koncerty.

– Muzeum Śląskie wspólnie z fundacją Soundscape i Tauron Lab organizują po raz pierwszy Solar Festiwal. To wydarzenie, które stawia sobie za cel promowanie akcji artystycznych z zakresu sztuk wizualnych i dźwiękowych. Mamy nadzieję, że udział w proponowanych sesjach i spotkaniach oraz doświadczanie sztuki wieloma zmysłami wpłynie pozytywnie na dobrostan uczestników. Z wielką pasją i zaangażowaniem włączyliśmy się w organizację tego wydarzenia. Cieszymy się, że w tym roku zaprosimy uczestników do Łaźni Muzeum Śląskiego, która zamieni się w przyjazną dla wszystkich strefę komfortu. W Łaźni od 23 marca prezentowana będzie instalacja multimedialna Szymona Szewczyka – artysty pochodzącego z Katowic. Wizualno-świetlnym wrażeniom towarzyszyć będzie skomponowany także przez artystę pejzaż dźwiękowy. W weekendy natomiast w Łaźni będą odbywać się koncerty najlepszych polskich i zagranicznych przedstawicieli szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Jesteśmy przekonani, że w trakcie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. To wydarzenie, którego z pewnością nie można przegapić – mówi dr Karol Makles, p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego.

Audiowizualna praca oplatająca przestrzeń Łaźni Muzeum Śląskiego, zmieni ją w pulsujący organizm. Syntetyczno-organiczna struktura będzie przypominać nieznaną, oddychającą roślinę, tworząc azyl do medytacji. Tak zaaranżowana przestrzeń posłuży również jako scena dla 11 koncertów. W dniach 23, 24, 30 i 31 marca oraz 6 i 7 kwietnia muzealną Łaźnie wypełni ambient.

- Priorytetem wszystkich działań podejmowanych przez markę Volvo jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo psychiczne i dobrostan duchowy zajmuje szczególne miejsce pośród naszych aktywności. Jako firma zorientowana na człowieka, staramy się angażować w działania służące poprawie jakości życia, relacji oraz samopoczuciu ludzi wokół nas. Dostrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i nie boimy się podejmować trudnych tematów. Jesteśmy dumni, że możemy być partnerem projektu, który w realny sposób może pozytywnie wpłynąć na życie tak wielu osób – mówi Katarzyna Romaniec, kierownik działu marketingu Volvo Euro-Kas.

Wydarzeniem otwierającym będzie całonocna sesja muzyczna, podczas której wystąpią: Gong House Orchestra (dr Sławomir Sówka, Marion Schiffer i Adrian Mandrak), biøs, Aheloy!, Spool (Florian TM Zeisig, Angel Paradise (DE)) – koncert połączony z sesją aromaterapii, Emiter, Jan Dybała oraz Felicia Atkinson (FR). Będzie to okazja do spędzenia nocy w Muzeum. Organizatorzy przygotują dla uczestników akcesoria wypoczynkowe, a artyści dźwięki kołyszące do snu. W tygodniu wystawę będzie można zobaczyć w godzinach otwarcia Muzeum Śląskiego. Na miejscu będą czekać pufy, materace i leżaki zachęcające do spędzenia w przestrzeni Łaźni dłuższej chwili, a instalacji towarzyszyć będzie sound design skomponowany przez Szymona Szewczyka.

W kolejne weekendy podczas Solar Festiwal będzie można usłyszeć: Zaumne, Olgę Annę Markowską, Martynę Poznańską, Piotra Michałowskiego, Guntera Schlienz (DE), Romeo Poirier (BE), Zoi Michailovą (UA), Bartosza Kruczyńskiego czy Cola Pulice (USA). Każdy koncert poprzedzi krótka prelekcja na temat wpływu sztuki na dobrostan człowieka. Artyści zaproszeni do projektu w swojej twórczości poruszają się po nostalgicznych pejzażach dźwiękowych, badają zaginiony czas, miejsca i historie, eksperymentalnie flirtując z ASMR.

– Układając program wydarzenia, zależało nam na pokazaniu, jak różnie może wyglądać ambient i muzyka eksperymentalna. W programie znajdują się występy twórców posługujących się głosem, elektroniką czy instrumentami akustycznymi. Każdy z nich wnosi unikalne doświadczenia, kreując przestrzenie dźwiękowe oscylujące między marzeniami sennymi a organicznymi strukturami, każdorazowo we własnej interpretacji. – mówi Matylda Badera, kuratorka.

W tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie Solar Festiwalu można było wziąć udział w spacerze miejskim prowadzonym przez Dominika Tokarskiego – katowickiego aktywistę. Rolą spaceru było przypomnienie, że wśród przemierzanych przez nas na co dzień szlaków usługowych, kryją się ciekawe miejsca, historie i piękna architektura, które często mijamy bez zastanowienia. Dodatkową propozycją będzie alternatywna trasa wędrówek, którą będzie można pokonać samodzielnie, by zobaczyć miejsca, w których przedstawione zostaną instalacje inspirowane pracami powstałymi podczas warsztatów arteterapeutycznych, które odbyły się 5 marca. Artysta (Szymon Szewczyk) włączył stworzone obiekty – artystyczne interpretacje krat okiennych – w tkankę miasta, umieszczając je w wybranych budynków. Informacje na temat lokalizacji zostaną podane w mediach społecznościowych fundacji Soundscape.

– Rozwijając miasto staramy się w nim stworzyć przestrzeń dla każdego. Jednocześnie niezmiennie stawiamy na zieleń, która pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i klimat. Zachęcamy do spacerów po mieście i odkrywania jak w ciągu ostatnich lat zmieniła się ta przestrzeń – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Proponowane wydarzenia: wystawa będąca równocześnie przestrzenią wytchnienia i zatrzymania, towarzyszące jej koncerty, warsztaty arteterapeutyczne, akcja w przestrzeni miejskiej oraz spacery mają nam przypomnieć jak ważny w życiu człowieka jest kontakt ze sztuką. To w końcu jedno z tych doświadczeń, które rozwija nas emocjonalnie i poznawczo, wpływa na naszą kreatywność i poszerza horyzonty. – dodaje Jakub Mokrzysiak, kurator.

Wszystkie wydarzenia wchodzące w skład Solar Festiwalu są bezpłatne, wystarczy zapisać się poprzez formularz, który zostanie udostępniony na stronie oraz social mediach fundacji Soundscape, Muzeum Śląskiego oraz Tauron Labu.

- Wszelkiego rodzaju widowiska muzyczne od tych wielkich odbywających się w filharmoniach przez sale widowiskowe po małe kluby mają swoją specyfikę, ale i element wspólny: muzyka łączy, buduje więź między ludźmi, nadaje życiu smak. Cieszymy się, że możemy być częścią niezwykłego eksperymentu muzycznego, który poszerza skalę muzycznych doznań – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy TAURON.

Organizatorzy:
Fundacja Soundscape, Muzeum Śląskie, Tauron Lab.

Partnerzy:
Miasto Katowice, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, Grupa Tauron, Volvo Euro-Kas oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera