Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karmienie piersią [PORADNIK młodej mamy]

Agnieszka Olbrecht-Malina
Jak karmić dziecko piersią? Jak przygotować piersi do karmienia? PORADNIK dla przyszłych matek przygotowała mama półrocznej Zuzi.

Karmienie piersią, poradnik młodej mamy. Jak prawidłowo karmić piersią? Jak przystawić noworodka do piersi? Na te i inne pytania odpowiada matka 6-miesięcznej Zuzi.

Zmiany wyglądu piersi w ciąży i po urodzeniu dziecka

Przyszłe mamy jeszcze w trakcie ciąży obawiają się zmian w organizmie tuż po porodzie. Faktem jest, że ciąża i to, co pozostaje po niej nie jest obojętne dla wyglądu. Kobieta pragnie nie tylko spełniać się w roli matki, ale być nadal atrakcyjną dla otoczenia. Dlatego boi się rozstępów, które mogą pozostać po ciąży, nadmiaru tkanki tłuszczowej w niektórych partiach ciała oraz fizycznych dolegliwości, z którymi na pewno spotka się tuż po porodzie.

Bardzo ważną częścią ciała, biorącą udział w dostarczaniu naszemu maluchowi niezbędnych substancji odżywczych, ale także będącą dumą każdej kobiety, są piersi. Co zrobić, by możliwie najlepiej wyeliminować problemy związane z rozstępami na piersiach? Jak zapobiegać dolegliwościom związanym z bólem, popękanymi brodawkami i zastojem pokarmu? Jak zahartować piersi zanim zaczniemy karmić?

Jak przygotować się do karmienia piersią? [CO NA ROZSTĘPY?]

Przygotowania piersi do karmienia warto rozpocząć jeszcze w trakcie ciąży. Przez całą ciążę należy smarować się kremami lub olejkami na rozstępy. Delikatne masaże piersi przy użyciu dostępnych w każdej aptece lub drogerii specyfików skutecznie eliminują powstawanie rozstępów. Czasem trudno zapobiec rozstępom, jednak reagując w porę, możemy zahamować ich dokuczliwy rozwój.

Hartowanie piersi przed rozpoczęciem karmienia

Także w trakcie ciąży należy przeprowadzić "hartowanie piersi". O tym sposobie przygotowania do karmienia dowiedziałam się od mojej mamy. Sprawdziłam i potwierdzam, że jest skuteczny.

Piersi przygotowujemy do karmienia, masując je szorstkim ręcznikiem. Masować należy obie brodawki. Najlepiej wykonywać taki masaż tuż po kąpieli. Zabieg należy stosować dwa razy dziennie od około 8. tygodnia przed porodem. Dzięki temu nasze brodawki będą mniej podatne na silne działanie małych, ssących usteczek i dość mocno… "gryzących" dziąseł maluszka.

Brodawki podczas karmienia mogą pękać. I co wtedy?

Zdarza się, że mimo naszej ostrożności, dochodzi do pęknięcia brodawki. Wówczas należy zranione miejsca smarować dostępnymi w każdej aptece specyfikami przeznaczonymi do łagodzenia powstałych podczas karmienia piersią ran. Na rynku dostępne są maści, które nie zaszkodzą karmionemu maleństwu.

Warto także w bolących miejscach rozsmarować własne mleko i pozwolić mu wyschnąć! Posiada ono bowiem właściwości bakteriobójcze. Ważne jest, by takie bolące, popękane brodawki zachowywać w czystości, ale nie przesadzać z wilgocią. Wystarczy myć je, jak zwykle i dokładnie osuszać czystym ręcznikiem.

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Niezwykle istotny jest sposób, w jaki karmimy dziecko. Pamiętajmy, że to dziecko przystawiamy do piersi, a nie odwrotnie. Noworodek może mieć spore problemy z umiejętnym ssaniem brodawek. Warto cierpliwie zaczekać, aż dziecko opanuje tę nową umiejętność.

By ułatwić dziecku przyssanie się do piersi musimy wybrać taką pozycję, w której i nam i naszemu maluchowi będzie najwygodniej. Karmić można na leżąco (na boku i na wznak), na siedząco (klasycznie, spod pachy i krzyżowo). Do nauki karmienia polecam pozycję leżącą na boku lub siedzącą klasyczną (jeśli nie mamy po porodzie problemu z siedzeniem). W tych pozycjach możemy bowiem bez przeszkód kontrolować ruchy i oddech dziecka.

By rozpocząć karmienie należy objąć dłonią brodawkę i musnąć nieprzywykłe do tej czynności dziecko w kącik ust lub w policzek. Prawidłową reakcją będzie zwrócenie się dziecka ustami w kierunku brodawki.

Później przystawiamy dziecko do piersi tak, by ustami objęło całą brodawkę z możliwie największą częścią otoczki.

Jeśli chcemy zakończyć karmienie wcześniej, niż nasz maluch sobie tego życzy, należy delikatnie wsunąć mały palec do kącika ust niemowlęcia. Wtedy nasza brodawka nie ucierpi. Pamiętajmy o tym, że przystawiając dziecko do piersi musimy mu zapewnić dopływ powietrza. Każdorazowo sprawdzamy czy nosek maluszka nie jest przysłonięty piersią.

Jaki stanik dla karmiących piersią?

Jeśli decydujemy się na naturalne karmienie warto zaopatrzyć się w wygodny, podtrzymujący piersi stanik do karmienia oraz wkładki laktacyjne, które ratują bieliznę i ubranie przed wyciekającym mlekiem. Na noc warto zakładać wygodną piżamę do karmienia i nakładać na piersi np. tetrową pieluszkę. Pozwala to odpocząć skórze od ugniatających ją staników i jednocześnie zapewnia zabezpieczenie przed wyciekaniem mleka.

Jak zapobiec zastojowi mleka w piersiach?

Poważnym problemem u niektórych kobiet rozpoczynających karmienie jest zastój mleka w piersiach. Jest to bardzo bolesny i dokuczliwy stan, który może doprowadzić nawet do zapalenia piersi.

Jeśli piersi są duże, twarde i nabrzmiałe warto wykonać masaż. Delikatnie uciskamy pierś z każdej strony w kierunku od góry aż do otoczek brodawek. Masowanie pobudzi piersi do samoczynnego wyciekania mleka i sprawi ulgę.

Jeśli zastój mleka jest już bardzo zaawansowany, pomocne będą okłady z liści gotowanej kapusty. Co logiczne, by zapobiec zastojowi pokarmu w piersiach należy regularnie przystawiać dziecko do piersi.

Pamiętajmy o karmieniu dziecka raz jedną, raz drugą piersią. Takie "sprawiedliwe" dla piersi karmienie zabezpieczy nas przed niechcianymi zastojami i… bolesnymi kontuzjami.

Karmienie piersią a... waga matki

Z karmienia piersią wynika wiele korzyści zarówno dla matki, jak i dziecka. Karmiąc piersią, matka buduje z dzieckiem niezwykle pozytywną więź emocjonalną. Naturalne karmienie dostarcza dziecku najlepszych substancji odżywczych na świecie! Karmienie piersią ma także swój ciekawy "skutek uboczny"… Kobiety karmiące o wiele szybciej wracają do swej naturalnej wagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!