Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kary dla kierowców za przekroczenie prędkości już od 1 km/h. Znika tolerancja 10 km/h

Patryk Drabek
Dostaniemy zdjęcie z fotoradaru, gdy przekroczymy prędkość o… 1 km na godzinę?
Dostaniemy zdjęcie z fotoradaru, gdy przekroczymy prędkość o… 1 km na godzinę? Marcin Makowka
Przed nami kolejna drogowa rewolucja? W jednym z programów zapisano, że kierowcy, którzy przekroczą prędkość o... 1 km/h będą karani. Znika tolerancja 10 km/h. Czy to kolejny skok na kasę kierowców czy uzasadniony przepis bezpieczeństwem jazdy?

Jak wynika z danych śląskiej policji, w ubiegłym roku na terenie naszego województwa ujawniono wykroczenia 38 tysięcy 214 kierowców, którzy przekroczyli prędkość oraz 23 tysięcy pieszych.

W tych danych zawarte są zarówno mandaty, jak i pouczenia oraz wnioski do sądu o ukaranie. Czy w tym roku te liczby będą porównywalne? Zgodnie z założeniami, mają być wyższe w całym kraju.

To skok na kasę

Okazało się, że rząd ma także zupełnie nowy pomysł na "poprawę bezpieczeństwa" na drogach w naszym kraju: zniesienie tolerancji 10 kilometrów na godzinę przy pomiarach urządzeń stacjonarnych, za które odpowiada m.in. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego. Taka koncepcja pojawiła się w przyjętym 6 maja programie realizacyjnym na lata 2015-2016, który jest uzupełnieniem Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020.

Rząd planuje znieść margines 10 kilometrów na godzinę przy pomiarach dokonywanych przez fotoradary. Może to oznaczać, że kierowca dostanie mandat nawet za minimalne przekroczenie prędkości.
- Tolerancja wynika z ustawień licznika samochodu czy błędu pomiaru, ale z drugiej strony otwiera kierowcom myślenie, które zachęca ich do dodawania prędkości. Te wszystkie propozycje zmian zakrawają na jakąś paranoję, co chwila wymyślamy nowe przepisy. Czy nie można zrobić jednego mądrego uniwersalnego kodeksu drogowego? Trzeba nauczyć ludzi stawiać znaki, bo woła to o pomstę do nieba. W tej sprawie jesteśmy w epoce kamienia łupanego. Ja już jestem głupi i boję się eskalacji zmian przepisów. Trzeba myśleć globalnie - powiedział dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski.

Zgodnie z tym planem, kierowcy musieliby liczyć się z tym, że otrzymają zdjęcie z fotoradaru, nawet w przypadku gdyby przekroczyli prędkość o… jeden kilometr na godzinę. Łukasz Majchrzyk z GITD nie komentował tych planów. - W przypadku wprowadzenia zmian w przepisach, GITD dostosuje swoje działanie do nowych regulacji - napisał w mailu do naszej redakcji.
Z kolei Emil Rau, znany jako "łowca fotoradarów", podkreśla, że takie zmiany to po prostu skok na kasę.
- Zastanawiam się co jeszcze wyczytamy między wierszami w różnych programach tego typu. Ciekawe rzeczy można pewnie przeczytać także w pismach, które komendant główny policji kieruje do komendantów wojewódzkich. Czy te zmiany to skok na kasę? Ewidentnie. Od razu przypomina mi się miejscowość Romanów i tamtejszy "fotobankomat", którym zajmuje się straż gminna w Kamienicy Polskiej - podkreśla Emil Rau. - Zastanawiam się dokąd my w ogóle zmierzamy. Roczne winiety za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych w innych krajach to koszt rzędu 300 złotych, tymczasem ja muszę przeznaczyć 400 złotych na dwa przejazdy do Warszawy i drogę powrotną. W tej chwili to wygląda tak, że minister finansów przychodzi do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a następnie przedstawia swoje pomysły, które są później realizowane. Góra kręci i szuka kruczków, by wyciągnąć pieniądze z naszych kieszeni. Przeciętny Kowalski ma z kolei zachowywać się, jak takie pokorne cielę, o którym pamięta się tylko w czasie wyborów - mówi Emil Rau.

Ministerstwo wycofuje się

"Łowca fotoradarów" zwraca również uwagę na inny problem. Trudno będzie jechać z idealną prędkością z bardzo prostego powodu.

- Jest różnica pomiędzy tym co widzimy na prędkościomierzu a tym, co pokazuje GPS. Pamiętam, że w fiacie seicento ta różnica wynosiła 12 kilometrów na godzinę… - mówi Emil Rau. Po burzy, jaką wywołały informacje o nowych przepisach dotyczących fotoradarów, jeszcze wczoraj Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało komunikat w tej sprawie.
- Program realizacyjny 2015-2016 to zbiór zadań, których realizacja ma służyć wykonaniu strategicznych priorytetów, zdefiniowanych w "Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020". Należy zauważyć, że w Programie umieszczono jedynie ponadstandardowe zadania dla poszczególnych członków Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Realizacja programu stanowi tym samym "wartość dodaną" do zadań statutowych członków KRBRD, przez co ma wpłynąć na przyspieszenie osiągania poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach w stosunku do codziennych zadań jednostek zaangażowanych w ich realizację - można przeczytać w komunikacie.

Co ciekawe, napisano również, że zadanie "Zniesienie tolerancji pomiaru urządzeń automatycznego nadzoru nad zachowaniami w ruchu drogowym" zostało wskazane w programie w obszarze "Legislacja" i przypisane do MIiR jako "lidera odpowiedzialnego za wykonanie zadania".

- Nie oznacza to jednak, że strona rządowa będzie procedować osobny projekt mający na celu realizację tego zadania - czytamy w komunikacie. - W dniu wczorajszym (1 czerwca - dop. red.) odbyło się posiedzenie Kierownictwa MIiR, na którym Pełnomocnik Rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa w transporcie i w ruchu drogowym, Paweł Olszewski, zaprezentował projekty kluczowe w obszarze bezpieczeństwa w transporcie, proponowane do realizacji przez rząd. Projekty te zostały wytypowane w oparciu o filary Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020. Projekt, o którym mowa powyżej wśród nich się nie znajduje. Lista projektów kluczowych do realizacji przez rząd w obszarze bezpieczeństwa w transporcie zostanie zaprezentowana opinii publicznej w najbliższym czasie - przekazało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!