Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa ekologiczna w Częstochowie? Chemikalia przy ulicy Filomatów: miasto stara się o dofinansowanie

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Częstochowa stara się o dofinansowanie na usunięcie chemikaliów z ul. Filomatów
Częstochowa stara się o dofinansowanie na usunięcie chemikaliów z ul. Filomatów UM Cz-wa
Koszty usunięcia chemikaliów, które od kilku lat stoją w jednej z hal przy ulicy Filomatów w Częstochowie znacznie przekraczają możliwości finansowe miasta. Dlatego też władze chcą pozyskać na ten cel dofinansowanie w wysokości 25 mln złotych. - To zaledwie część kosztów zadania, będącego efektem działań mafii odpadowej, których skutki są widoczne w wielu polskich miastach i gminach - przyznaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu.

Chemikalia stoją od lat

Przypomnijmy, od maja 2018 roku w Częstochowie przy ul. Filomatów (niedaleko Urzędu Skarbowego) w halach dawnego Wełnopolu zalegają tony niebezpiecznych substancji. Badania przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wykazały, że znajdują się tam między innymi alkohole alifatyczne, ketony i ich pochodne, węglowodory aromatyczne, w tym ksyleny, węglowodory alifatyczne, kwasy karboksylowe, estry i etery alifatyczne, aceton i etylobenzen.

W sprawie zostało wszczęte śledztwo. Zatrzymywane są kolejne osoby z tak zwanej "mafii śmieciowej". Członkowie grupy z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali hale magazynowe oraz inne nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie, wbrew przepisom odpady o łącznej wadze ponad 4 500 ton, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska. Jedno z takich składowisk znajduje się właśnie w Częstochowie przy ulicy Filomatów.

Mimo upływu lat, beczki z odpadami wciąż nie zostały usunięte. Miasto tłumaczy, że koszty związane z ich usunięciem są ogromne i w miejskim budżecie nie ma na to środków.

- Poza tym finansowanie tej utylizacji wyłącznie ze środków lokalnych byłoby rażąco niesprawiedliwe wobec społeczności miasta, bo ani mieszkańcy, ani samorząd nie ponoszą winy za to, że w wyniku przestępczej, mafijnej działalności, niebezpieczne odpady zostały zmagazynowane w naszym mieście (na działkach użytkowanych przez podmioty prywatne) - zauważa Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu.

Będzie dofinansowanie?

15 września władze złożyły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

Celem jest usunięcie i unieszkodliwienie odpadów niebezpiecznych, które zostały nielegalnie zdeponowane i porzucone przy ul. Filomatów w halach dzierżawionych przez prywatne firmy, oczywiście w miejscu nieprzeznaczonym do magazynowania lub składowania odpadów.

- Ponieważ do chwili obecnej nie ustalono jednoznacznie w postępowaniu karnym (prokuratorskim i sądowym) osób odpowiedzialnych za porzucenie odpadów przy ul. Filomatów, to w postępowaniu administracyjnym przed organami odwoławczymi decyzja na usunięcie odpadów wydana przez Prezydenta Miasta Częstochowy została uchylona do ponownego rozpoznania - tłumaczy Włodzimierz Tutaj.

Zdaniem włodarzy, uzyskanie dofinansowania jest zatem kwestią kluczową w kontekście rozpoczęcia procesu zastępczego unieszkodliwiania odpadów, które ma zlecić samorząd, po przeprowadzeniu stosownych procedur.

Szacowany koszt przedsięwzięcia to ponad 68 mln złotych. Częstochowa wnioskuje o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 25 mln złotych, co stanowi ok. 40% przewidywanych kosztów kwalifikowalnych zadania. Zgodnie z zasadami programu o tyle nasze miasto może się maksymalnie ubiegać.

- Dodatkowo miasto, w przypadku otrzymania dofinansowania z NFOŚiGW, będzie mogło aplikować także o kolejne środki, tym razem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - w wysokości do 15% kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia. Efektem ekologicznym będzie realizowane etapami, sukcesywne usuwanie niebezpiecznych odpadów, a tym samym zniwelowanie zagrożenia dla środowiska - wyjaśnia Włodzimierz Tutaj.

Prezydent Częstochowy informację o złożeniu wniosku do NFOŚiGW przekazał już częstochowskim parlamentarzystom, z prośbą o wsparcie starań miasta.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera