Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Aby sterować tym komputerem wystarczy ruszyć okiem. Dosłownie. Rewolucyjny sprzęt w katowickim szpitalu

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Cyber Oko wykorzystywane jest jako narzędzie terapeutyczne m.in. w medycynie i edukacji. Daje również możliwość porozumiewania się osobom, które nie są zdolne do komunikacji werbalnej.
Cyber Oko wykorzystywane jest jako narzędzie terapeutyczne m.in. w medycynie i edukacji. Daje również możliwość porozumiewania się osobom, które nie są zdolne do komunikacji werbalnej. Marcin Śliwa
W środę 9 listopada w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach zaprezentowano C-Eye, czyli tzw. Cyber Oko firmy AssisTech. To system, który dzięki kamerom na podczerwień śledzi ruch gałek ocznych, umożliwiając bezdotykowe sterowanie komputerem. W ujęciu medycznym pozwala na alternatywną komunikację i efektywną terapię osób po udarach, wybudzonych ze śpiączki i w innych ciężkich stanach neurologicznych. Dzięki Cyber Oku pacjenci mogą sygnalizować swoje potrzeby, a rodzina i bliscy wiedzą, jak mogą pomóc. Ze sprzętu skorzystają pacjenci już Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej.

Rewolucyjny sprzęt w katowickim szpitalu

Urządzenie może mieć wiele zastosowań w różnych dziedzinach. Jego możliwości coraz częściej są wykorzystywane w medycynie, głównie do celów rehabilitacyjnych i diagnostycznych. Jest również stosowany jako narzędzie pełniące rolę protezy mowy dla osób, które nie są w stanie komunikować się werbalnie. Od środy 9 października przez co najmniej trzy następne miesiące, z Cyber Oka będą korzystać pacjenci i personel Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach.

Czym jest i jak działa Cyber Oko?

Cyber Oko to komputer, którym można sterować bezdotykowo. Aby było to możliwe sprzęt wykorzystuje technologię śledzenia wzroku opartą o podczerwień. Osoba leży lub siedzi przed urządzeniem i patrzy w ekran, na którym wyświetla się czerwona kropka. Obrazuje ona punkt, na jaki spogląda osoba korzystająca z Cyber Oka. Kropka pełni funkcje kursora - wskaźnika. Utrzymanie wzroku w jednym miejscu pozwala zatwierdzić dany komunikat np. „duszno mi", „czuję ból", "niech przyjdzie lekarz" itd.. W ten sposób można obsługiwać wszystkie funkcje komputera. W zależności od konkretnego modelu, używając Cyber Oka można korzystać z wielu różnych możliwości, od wykonywania ćwiczeń neurolingwistycznych, przez rozwiązywanie quizzów i granie w gry, po pisanie wiadomości mailowych. Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach:

  • profesjonalnej stosowanej głównie w szpitalach, ośrodkach terapeutycznych i szkołach,
  • indywidualnej do stosowania w domu.

W trakcie sesji urządzenie rejestruje miejsca, na które patrzy użytkownik, a po jej zakończeniu oferuje całą gamę różnego typu statystyk. Są to m.in. mapy ciepła pokazujące, jakie obszary cieszyły się największym zainteresowaniem w danej sesji.

- Za pomocą gałek ocznych pacjent samemu ma możliwość wybrać to, co chce zakomunikować i wskazywać odpowiedzi w zadaniach - mówi dr inż. Bartosz Kunka, prezes zarządu firmy AssisTech.

Cyber Oko oferuje indywidualne profile użytkowników i każdorazowo zapisuje wyniki wykonywanych ćwiczeń i inne dane. W procesie terapeutycznym pozwala to lekarzowi na wygodne monitorowanie postępów, jakie czynią pacjenci.

Urządzenie działa poprawnie przy określonych warunkach. Ze względu na wykorzystanie technologii opartej na podczerwieni w pomieszczeniu nie może być za dużo światła dziennego. Z Cyber Okiem można pracować w okularach, ale tu również są pewne ograniczenia. Oprawka nie może być za wąska, żeby nie zasłaniała obrazu oka, ponieważ kamera rejestruje obraz z dołu. Moc optyczna szkła korekcyjnego nie może być większa niż +/- 5 dioptrii. W takiej sytuacji można zastosować np. soczewki.

Jacy pacjenci mogą skorzystać z Cyber Oka?

Urządzenie w pierwszej kolejności jest przeznaczone do pracy z osobami z różnego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi, urazami mózgowo-czaszkowymi i po uszkodzeniu centralnego układu nerwowego. Mogą z niego korzystać pacjenci w każdym wieku - od małych dzieci po seniorów.

Cyber Oko może wspierać dzieci cierpiące na:

  • niepełnosprawność fizyczną lub intelektualną (z każdym stopniem);
  • mózgowe porażenie dziecięce;
  • zespół Retta;
  • dystrofię mięśniową;
  • po śpiączce, które są wybudzone, ale jeszcze nie nawiązują kontaktu.

Dorosłych, którzy doświadczyli:

  • urazu mózgowo-czaszkowego;
  • udaru (pacjenci z afazją, dyzartią);
  • stwardnienie rozsiane (SM) lub stwardnienie zanikowe boczne (SLA);
  • porażenie czterokończynowe (quadriplegia);
  • ingerencji neurochirurgicznej spowodowanej: nowotworami mózgu, tętniakami, naczyniakami, glejakami;
  • nagłego zatrzymana krążenia (NZK).

Osoby cierpiące na choroby neurodegeneracyjne:

  • choroba Alzheimera (AD);
  • choroba Parkinsona (PD);
  • choroba Huntingtona.

Cyber Oko może pomagać w także edukacji

W trakcie testów okazało się, że Cyber Oko może być również wykorzystywane jako narzędzie wspomagające edukację, zwłaszcza w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, także w stopniu głębokim.

- Nasza technologia znajduje też zastosowanie w różnego rodzaju ośrodkach rewalidacyjnych i szkolno-wychowawczych. Na tym sprzęcie mogą już spokojnie pracować dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia - przekonuje Bartosz Kunka.

Cyber Oko to również skuteczne narzędzie w pracy z dziećmi zmagającymi się z autyzmem, zespołem Aspergera, opóźnionym rozwojem mowy i problemami z koncentracją.

- Może być to bardzo pożyteczne i skuteczne narzędzie w codziennej pracy terapeutycznej - kończy Bartosz Kunka.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera