Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Apel Hufca ZHP i widowisko o pierwszych dniach II wojny światowej w Parku Kościuszki. ZDJĘCIA

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Polscy harcerze w 1939 roku bronili wieży spadochronowej przez hitlerowskimi agresorami. Choć do dziś nie udało się ustalić wszystkich okoliczności tamtej walki, pamięć o bohaterskich obrońcach jest bliska katowickim harcerzom, którzy odwołują się do ich postawy.
Polscy harcerze w 1939 roku bronili wieży spadochronowej przez hitlerowskimi agresorami. Choć do dziś nie udało się ustalić wszystkich okoliczności tamtej walki, pamięć o bohaterskich obrońcach jest bliska katowickim harcerzom, którzy odwołują się do ich postawy. Marzena Bugała-Astaszow
Dziś, w niedzielę 4 września, u stóp wieży spadochronowej w parku im Tadeusza Kościuszki w Katowicach odbył się apel katowickiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, a po nim inscenizacja historyczna "Wieża'39". Wydarzenie ma już kilkuletnią tradycję i upamiętnia walkę o wieżę, jaką stoczyli Polacy w 1939 roku z wkraczającymi do Katowic hitlerowskimi agresorami.

Apel Hufca ZHP i widowisko historyczne

Uroczysty apel katowickiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego rozpoczął się o godzinie 18:00. Inscenizacja historyczna poświęcona walce, jaką w 1939 roku stoczyli polscy harcerze z hitlerowskimi wojskami Wehrmachtu rozpoczęła się o godzinie 20:00. Wydarzenie ma już w Katowicach kilkuletnią tradycję. Z jednej strony otwiera nowy harcerski rok, z drugiej upamiętnia do dziś niewyjaśnione do końca walki między Polakami a niemieckim agresorem w tym rejonie Katowic.

Obrona wieży spadochronowej w 39 - do dziś nie wszystko jasne

Inscenizacja przedstawia jedną z możliwych wersji potyczki o wieżę spadochronową w parku im. Tadeusza Kościuszki, do jakiej doszło w pierwszych dniach września 39 roku. Przez lata, zarówno za czasów PRL, jak i po 89 roku, wydarzenia te wzbudzały dyskusje historyków i pamiętających tamte czasy mieszkańców miasta. Do dziś nie udało się ustalić nazwisk i konkretnej liczby obrońców wieży ani szczegółowych okoliczności walk. Według naocznych świadków, którzy opowiadali o tamtych zdarzeniach, w pierwszych dniach września polscy harcerze, uzbrojeni w karabiny i pistolety, przebywali u stóp wieży spadochronowej i próbowali jej bronić przed wkraczającymi do Katowic wojskami Niemiec. Do dziś trwa jednak spór historyków o szczegóły tamtych wydarzeń i długość trwania walk pomiędzy stronami.

- Hufiec ZHP Katowice, jako jedna z największych organizacji pozarządowych na terenie Katowic, czerpie wzorce z postawy Bohaterów Wieży Spadochronowej oraz chce przekładać na kolejne pokolenia ich patriotyzm, jak również pielęgnować pamięć o nich wśród mieszkańców Katowic. Inscenizacja Historyczna ma na celu kultywowanie dziedzictwa narodowego, pielęgnowanie tradycji narodowej i regionalnej oraz kształtowanie postaw patriotycznych - czytamy na stronie internetowej katowickiego Hufca ZHP.

Na dzisiejsze wydarzenie przybyli katowiccy harcerze i miłośnicy historii, którym pamięć o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej nie jest obojętna. Inscenizacje historyczne cieszą się coraz większą popularnością, także wśród najmłodszych obywateli, którzy poprzez taką formę mogą poznawać historię swojego miasta, regionu i kraju, w ciekawszym i żywym wydaniu, niż tylko ze szkolnego podręcznika.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera