Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: armatki antyodorowe i membrany izolacyjne, czyli nowe pomysły na walkę ze smrodem na granicy Katowic i Sosnowca

lota
Armatki antyodorowe, a teraz także specjalne membrany izolacyjne – to kolejne pomysły Katowic na nieprzyjemne zapachy z zakładu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ulicy Milowickiej.

Sprawa jest głośna od ubiegłego roku, a dotyczy smrodu, który na granicy Dąbrówki Małej i Milowic, czyli na granicy Katowic i Sosnowca, bywa niezwykle uciążliwy. Mieszkańcy obu dzielnic podejrzewali, że nieprzyjemne zapachy to efekt działalności zakładu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ulicy Milowickiej w Katowicach. Jednak przedstawiciele katowickiego magistratu przekonują, że w okolicy jest więcej podejrzanych zakładów, w tym – jak wskazują – są to firmy (i dwie inne kompostownie) działające na terenie sąsiednich miast: Sosnowca, Czeladzi i Siemianowic Śląskich.

Katowice na ograniczenie uciążliwości zapachowych wydały 2 mln zł

Mimo to Katowice zdecydowały się na przeprowadzenie kilku inwestycji i zakupów, które potencjalne uciążliwości odorowe, produkowane przez MPGK, mogą ograniczyć. W sumie w ubiegłym roku na ten cel wydano 2 mln zł.

- Poza zastosowaniem od września ubiegłego roku armatek antyodorowych wdrożyliśmy także stosowanie - na różnych etapach procesu przeróbki odpadów - szeregu dodatkowych preparatów neutralizacyjnych. Regularnie korzystamy także z nowej myjki, wykorzystującej specjalny środek czyszczący, a wszystkie istotne elementy procesu, odbywające się na zewnątrz, są drobiazgowo monitorowane – mówi Andrzej Malara, prezes MPGK w Katowicach.

Specjalne membrany większe od boiska na Stadionie Śląskim

Najnowszym i najważniejszym rozwiązaniem jest szczelne przykrycie tzw. stabilizatu (będącego efektem całego procesu mechaniczno-biologicznego) specjalnymi membranami izolującymi.

Zobacz zdjęcia:

- Ich łączna powierzchnia jest większa, niż powierzchnia boiska piłkarskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Takie działanie to realizacja najnowszych, ubiegłorocznych instrukcji Komisji Europejskiej, dotyczących postępowania w takich sytuacjach, jak nasza – dodaje Malara.

Środek neutralizujący zapachy MPGK wprowadził do technologii przetwarzania pod koniec czerwca ubiegłego roku. Dodatkowo w dni robocze, dwa razy dziennie, dokonywane są opryski wszystkich miejsc będących potencjalnym źródłem nieprzyjemnych zapachów.

- Z kolei w hali prowadzenia intensywnego procesu kompostowania zainstalowano urządzenie do mycia posadzki wraz z preparatem neutralizującym nieprzyjemne zapachy w ściekach z mycia. Ponadto od grudnia w hali przyjęć odpadów zmieszanych uruchomiono instalację antyodorową o wartości 125 tys. zł, składająca się z dwóch agregatów zraszających odpady i zmniejszających stopień zapylenia oraz ewentualne odory – dodają przedstawiciele Urzędu Miasta w Katowicach.

Co istotne, przedsiębiorstwo planuje też budowę nowej hali, do której w przyszłości zostanie przeniesiony stabilizat. - Aktualnie opracowywane są szczegółowe założenia technologiczne nowego obiektu i zbierane są dane potrzebne do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej – dodają przedstawiciele MPGK.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo