W czwartek, 29 września 2022 roku Urząd Miasta Katowice opublikował wyniki głosowania, jakie przeprowadzono w stolicy województwa śląskiego w dniach od 10 do 23 września w ramach IX edycji budżetu obywatelskiego. Spośród 259 zakwalifikowanych projektów zostanie zrealizowanych 148, a będą to zarówno przedsięwzięcia lokalne – obejmujące działania podejmowane na terenie dzielnic oraz osiedli – jak i ogólnomiejskie. Podczas tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, na projekty głosowało prawie 39 tysięcy mieszkańców Katowic, a najwięcej osób w Dąbrówce Małej. Większość inwestycji zostanie wykonana w 2023 roku, zaś czas realizacji kilku z nich planowany jest na okres dwóch lat.
Tylko dwa projekty mają charakter ogólnomiejski
Jak informuje Urząd Miasta Katowice, najwięcej propozycji mieszkańcy wybrali w Śródmieściu, Ligocie-Panewnikach oraz Giszowcu. W Podlesiu natomiast wszystkie projekty, które uzyskały wymagany minimalny próg poparcia przeszły do realizacji, ponieważ wartość zakwalifikowanych do głosowania inicjatyw nie przekroczyła puli środków, przeznaczonych na dzielnicę. – Zgodnie z Regulaminem BO, do realizacji przechodzi każde zadanie, które uzyskało największą liczbę głosów, czy to w głosowaniu na zadania ogólnomiejskie, czy w poszczególnych dzielnicach. Dalej, patrząc na listę zadań uszeregowaną zgodnie z liczbą zdobytych głosów do realizacji przeznaczany jest kolejny projekt, którego wartość mieścił się w pozostałej puli środków i tak aż do wyczerpania dostępnej puli. Stąd są przypadki, że do realizacji przechodzi na przykład projekt, który uzyskał mniej głosów, ale jego wartość mieściła się w dostępnym dla danej dzielnicy budżecie – wyjaśnia Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej.
Większość wybranych w głosowaniu projektów ma charakter lokalny i dotyczy inwestycji, jakie planowane są w różnych częściach miasta. Jest ich dokładnie 146, zaś 2 pozostałe to propozycje ogólnomiejskie. Z tych 146 przedsięwzięć o charakterze lokalnym aż 141 zostanie zrealizowanych w 2023 roku, zaś 5 z nich otrzymało status projektu dwuletniego – ze względu na swój złożony charakter, konieczność uzgodnień oraz uzyskania pozwoleń.
Najwięcej głosów otrzymał projekt inwestycji na Osiedlu Tysiąclecia
Wśród projektów lokalnych, jakie w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego wybrali mieszkańcy Katowic znalazły się między innymi: rewitalizacja gaszowickiego parku – na co zostanie przeznaczone 380 tysięcy złotych, monitoring na Osiedlu Tysiąclecia – za kwotę 367 tysięcy złotych oraz adaptacja pracowni do realizacji zajęć z nauk przyrodniczych w Szkole Podstawowej nr 42 w dzielnicy Szopienice-Burowiec – za ponad 347 tysięcy złotych. Całkowita wartość wszystkich przedsięwzięć lokalnych wynosi ponad 11,86 miliona złotych.
Druga z wymienionych inwestycji otrzymała najwięcej głosów wśród katowiczan – aż 3 678 mieszkańców miasta wybrało właśnie ten projekt. Popularnością cieszyły się też propozycje takie, jak: Aktywny senior 55+ w dzielnicy Piotrowice-Ochojec – 2 046 głosów oraz Przerwa na edukację – 1 902 głosy. Jednym z celów ostatniego przedsięwzięcia jest między innymi dostosowanie przestrzeni szkolnych do wypoczynku uczniów podczas przerw w Szkole Podstawowej nr 11, w dzielnicy Załęska Hałda-Brynów. Na 2023 rok planowana jest też organizacja wydarzeń na terenie różnych dzielnic, jak na przykład Jarmarki Bożonarodzeniowe na Kostuchnie i Podlesiu oraz lokalne festyny – chociażby w Bogucicach, Koszutce czy Załężu.
Jeśli chodzi o projekty ogólnomiejskie, to dotyczą one dwóch inwestycji. Jednym z przedsięwzięć, na które głosowało 17 860 mieszkańców jest budowa nowego pawilonu dla kotów w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach, na co zostanie przeznaczone 2,2 miliona złotych. Drugą zwycięską propozycją, popartą przez 8 078 katowiczan okazał się tor do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach PUMPTRACK w Dolinie Trzech Stawów – za 798 tysięcy złotych.
Najwyższą frekwencję odnotowano w Dąbrówce Małej
Zgodnie z informacjami, podanymi przez Urząd Miasta Katowice w głosowaniu w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego wzięło udział 14,47 procenta katowiczan. – W tym roku w głosowaniu wzięło udział prawie 39 tysięcy mieszkańców, którzy wybrali do realizacji więcej projektów niż w poprzednich dwóch edycjach. Najmłodszy głosujący nie miał ukończonego jeszcze roku, a najstarszy miał już skończone 99 lat – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W poszczególnych dzielnicach frekwencja była zróżnicowana, a najwięcej osób głosowało w Dąbrówce Małej – 23,47 procenta wszystkich katowiczan, oddających swój głos na wybrany projekt. Poza tą dzielnicą, największą aktywnością wykazali się także mieszkańcy takich części Katowic, jak Załęska Hałda-Brynów – 21,32 procenta głosujących oraz Murcki – 19,46 procenta oddanych głosów.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Te osoby nie dostaną 3 tysięcy złotych na węgiel. Co zmieniło się w zasadach?
- Węzeł Kobra na DK 91 w Częstochowie. Słynny węzeł drogowy na "gierkówce" ma 8 lat
- ZUS zmienia zasady dotyczące zwolnień lekarskich. Jak będą teraz wyglądały kontrole?
- Nie, to nie Monachium. To Oktoberfest w Wodzisławiu Śląskim. Zobaczcie zdjęcia

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?